احتمال وقوع پیک ششم کرونا در اواخر آبان ماه

به گزارش مجله آی سیب، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که در اواخر آبان و اوایل آذرماه امسال احتمال وقوع پیک ششم وجود دارد، سه سناریو درباره شیوع ویروس کرونا را تشریح کرد.

احتمال وقوع پیک ششم کرونا در اواخر آبان ماه

به گزارش تسنیم، حسین قناعتی درباره شرایط بیماران کرونایی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مقدار کرونا افت قابل توجهی نموده است، اما ما کماکان منتظر پیک ششم کرونا هستیم و طبق برآورد هایی که داریم، منحنی پیک پنجم تمام شده است و حدوداً در اواخر آبان و اوایل آذرماه امسال احتمال وقوع پیک ششم وجود دارد.

پوشش واکسیناسیون در بعضی منطقه ها تهران به 90 درصد رسید

وی اضافه کرد: تفاوتی که در پیک ششم کرونا نسبت به پیک های قبلی وجود دارد این است که حدود 70 درصد جمعیت هدف در کشور دوز اول واکسن کرونا و حدود 50 درصد نیز دوز دوم را تزریق نموده اند و در تهران در بعضی منطقه ها متراکم و جنوب شهر، پوشش واکسیناسیون کرونا به حدود 90 درصد نیز رسیده است.

واکسیناسیون مقدار مرگ و میر را 10 برابر کاهش می دهد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه امید داریم که واکسیناسیون مقدار ابتلا را تا نصف و مقدار مرگ و میر را 10 برابر کاهش دهد، گفت: البته این مسئله منوط به این است که ویروس کرونا دچار جهش نگردد و سوش ویروس تغییر نکند.

سه سناریو درباره بقای ویروس کرونا

قناعتی توضیح داد: سه تئوری درباره ویروس کرونا وجود دارد؛ یکی اینکه ویروس تخریب خود را آغاز کند و تغییرات ویروس منجر به نابودی اش گردد که در این زمینه در ژاپن مطالبی منتشر شده است؛ یک فرضیه دیگر این است که ویروس جهش هایی پیدا کند که منجر به افزایش قدرت سرایت آن گردد و فرضیه سومی که محتمل تر است، این است که ویروس به بقای خود ادامه دهد و ما مجبور باشیم سال های سال با این ویروس زندگی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران هشدار داد: به نظر می رسد مجبور باشیم تا سال ها با ویروس کرونا زندگی کنیم البته اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت و پوشش واکسیناسیون را زیاد کنیم، ویروس از یک پاندمی (همه گیری) به یک اپیدمی و سپس به یک اندمی (ابتلا در یک منطقه) تبدیل می گردد؛ برای مثال ویروس سارس پس از سال ها هنوز وجود دارد بنابراین نمی توان بیماری ویروسی را به طور کامل ریشه کن کرد، اما با اقدامات کنترلی می توان قدرت سرایت آن را کاهش داد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1900

به "احتمال وقوع پیک ششم کرونا در اواخر آبان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال وقوع پیک ششم کرونا در اواخر آبان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید