اعداد روزانه کرونا دوباره 5 رقمی شد، احتمال تعطیلی شهرها

به گزارش مجله آی سیب، پایان همان اتفاق ناگواری که از مدت ها قبل مسئولان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار می دادند، رخ داد و اعداد روزانه کرونا دوباره زیاد شد.

اعداد روزانه کرونا دوباره 5 رقمی شد، احتمال تعطیلی شهرها

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از مهر، از یک ماه قبل از انتها سال 1399، توصیه ها و هشدارهای وزیر و معاونان وزارت بهداشت نسبت به خطر بروز موج چهارم کرونا در کشور، رسانه ای شده بود. اما، انتها همان اتفاق ناگواری که پیش بینی می شد، رخ داد و دوباره شاهد سیر صعودی موارد ابتلاء و فوتی های کرونا در کشور هستیم.

روز گذشته برای دومین بار در دوران پاندمی کرونا، آمار روزانه کرونا از مرز 10 هزار نفر عبور کرد و به 10250 مورد مثبت کرونا رسید. این در حالی است که آخرین بار 20 آذر 1399، موارد روزانه ابتلاء به 10403 مورد رسیده بود.

در همین حال، آمار روزانه فوتی ها نیز در حال صعودی شدن است و هر روز بر تعداد فوتی ها افزوده می گردد تا شاید اعداد مرگ و میر کرونایی هم به همان اعداد وحشتناک برسد.

تمامی این اعداد و ارقام در حالی تکرار می گردد که باید متوجه این نکته باشیم که هنوز بازخوردهای شیوع این بیماری در اثر سفرهای نوروزی نمایان نشده است و آن طور که مسئولان و دست اندرکاران ستاد مقابله با کرونا عنوان می نمایند، افزایش آمار کرونا در اثر سفرهای نوروزی، بعد از انتها تعطیلات نوروزی، خودنمایی خواهد نمود.

با این حساب، ما باید منتظر تداوم آمار صعودی کرونا در کشور باشیم و این یعنی، درگیر موج چهارم بیماری شده ایم.

یک متخصص بیماری های داخلی، با بیان اینکه علائم بیماران در جهش جدید ویروس کرونا فرق نموده و بیشتر شبیه سرماخوردگی شده است، گفت: این جهش باعث شده جوانان و بچه ها نسبت به موج های قبلی بیشتر علامت دار باشند، اگرچه هنوز ابتلای شدیدتر و بیشتر آنها به بیماری معین نیست.

از حدود 3 هفته پیش تعداد بیماران سرپایی بیشتر شده است. معمولاً وقتی موج جدید کرونا قرار است اتفاق بیافتد، تعداد بیماران بدحال به یکباره بیشتر نمی گردد، بلکه اول تعداد بیماران مشکوک و سرپایی بیشتر می گردد که حال عمومی بهتری دارند.

در همین حال، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن اشاره به تغییر رنگ بندی شهرهای کرونایی در ایام نوروز، نسبت به فراگیر شدن موج چهارم بیماری در کشور هشدار داده بود.

این در حالی است که از چند ماه قبل شاهد شیوع ویروس انگلیسی در کشور هستیم و همین مسئله، نگرانی ها را دوچندان ساخته بود. متأسفانه شدت موارد ابتلاء به کرونا در اثر درگیر شدن با ویروس انگلیسی، به مراتب بیشتر از نوع ویروس چینی است.

در همین حال، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، با بیان اینکه موج چهارم کرونا در مناطقی از غرب و مرکز کشور قطعی است، گفت: سفرها و دید و بازدیدها از جدی ترین علل خیز جدید کرونا در بعضی استان های کشور است.

افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در ایام نوروز، نگرانی ها را دوچندان ساخته است. به طوری که تا روز گذشته 81 شهر و شهرستان کشور، در شرایط قرمز و نارنجی قرار داشتند. این در حالی است که تا قبل از شروع سال نو، تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کمتر از 30 مورد بود.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، معتقد است که افزایش موارد ابتلاء به کرونا در این روزها، حاصل خریدهای شب عید و رعایت نکردن فاصله فیزیکی در محیط های شلوغ و پر ازدحام بوده است.

هم اکنون 25 شهرستان در شرایط قرمز، 56 شهرستان در شرایط نارنجی، 277 شهرستان در شرایط زرد و 90 شهرستان در شرایط آبی قرار دارند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، سفرها، دید و بازدیدهای عید، برگزاری مراسم عروسی و عزا، تجمع در رستوران ها و تالارهای پذیرایی، پایین آمدن سطح مراقبت های بهداشتی و کاهش استفاده از ماسک از جدی ترین دلایل خیز موج جدید کرونا در بعضی استان ها است.

در همین حال، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، در ارتباط با مشخص ملاک رنگ بندی شهرهای کرونایی، گفت: اگر هر شهری کمتر از 2 بستری روزانه در هر 100 هزار نفر داشته باشد؛ آبی، اگر روزانه 2 تا 4 بستری در هر 100 هزار نفر داشته باشد؛ زرد، 4 تا 6 بستری روزانه؛ نارنجی و اگر شهری روزانه بیشتر از 6 بستری در هر 100 هزار نفر داشته باشد؛ قرمز است.

وی با اشاره به اینکه هنوز نتایج سفرهای نوروزی از نظر میزان افزایش ابتلاء به بیماری کرونا، آشکار نشده است، گفت: افزایش کنونی ابتلاء به این بیماری، نتیجه افزایش ترددهای خرید شب عید در آخر اسفند 99 است.

در هر حال، اعداد کرونا دوباره زیاد شد تا نگرانی ها و دلشوره ها برای روزهای بعد از 13 فروردین و شروع روزهای کار و فعالیت، دوچندان گردد. اینکه اگر این شرایط ادامه یابد، مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا، ناگزیر به تصمیم گیری برای تعطیلی شهرها هستند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1571

به "اعداد روزانه کرونا دوباره 5 رقمی شد، احتمال تعطیلی شهرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعداد روزانه کرونا دوباره 5 رقمی شد، احتمال تعطیلی شهرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید