افغانستان، دولت با لشکرکشی به بهسود در پی تسهیل تهاجم کوچی هاست؟

به گزارش مجله آی سیب، دولت افغانستان درحالی به بهسود لشکرکشی نموده که بعضی کارشناسان این اقدام را در راستای تسهیل تهاجم کوچی ها و کوشش برای قدرت نمایی می دانند.

افغانستان، دولت با لشکرکشی به بهسود در پی تسهیل تهاجم کوچی هاست؟

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، چند روز پس از سقوط بالگرد ارتش افغانستان در شهرستان بهسود ولایت وردک، وزارت دفاع افغانستان آن را به نیروهای وابسته به عبدالغنی علیپور فرمانده نیروهای مسلح مردمی جبهه مقاومت نسبت داد.

بعضی رسانه ها نیز گزارش می دهند که علیپور سقوط این بالگرد توسط نیروهای وابسته به خود را تایید نموده و دلیل آن را حملات این بالگرد بر مواضع این نیروها عنوان نموده است.

پس از آن نیز دولت برای انتقام از عاملان این رویداد به منطقه لشکرکشی کرد اما بعضی کارشناسان این اقدام را کوشش برای تسهیل تهاجم کوچی ها به مردم محلی می دانند.

غلامرضا سادات کارشناس افغان در این باره نوشت: شاید هدف از لشکرکشی به بهسود این باشد که راه را بر تهاجم چند ماه بعد کوچی ها که معضل عظیمی در چند دهه اخیر بوده و سال ها جریان دارد را هموار کند.

وی همچنین توضیح داد که هدف دولت از لشکرکشی به بهسود هرچه باشد، هدفی مقدس نبوده و نیست و برای مردم زیان بار خواهد بود.

این کارشناس افغان اضافه نمود که کوشش دولت برای سرکوب علیپور و تجمع نیروهای امنیتی از چند ولایت برای لشکرکشی به بهسود، درحالیکه نیمی از خاک افغانستان در کنترل طالبان بوده و یا میدان نبرد دولت است، پرسش برانگیز می باشد.

سادات گفت: دولت در بیشتر نقاط کشور در حالت دفاعی قرار داشته و نه تنها تحرک ندارد بلکه در موارد بسیار ما شاهد عدم تامین نیروهای نظامی و اسارت و کشتار آن ها بوده ایم.

وی با حدس درباره اهداف دولت برای لشکرکشی به بهسود گفت که احتمالاً دولت با لشکرکشی به بهسود دو هدف را دنبال می نماید: اول اینکه حلقه چند نفره دولت که این روزها هم در عرصه بین الملل و هم در عرصه داخلی تقریباً منزوی شده و تاریخ مصرف آن ها به سر رسیده، قهر خود را که ناشی از سر درگمی ها و... است بر این منطقه امن خالی می نماید و با لشکرکشی به این منطقه کوشش دارد تا اندکی قدرت نمایی کند.

این کارشناس امور افغانستان اضافه نمود: هدف دوم برای لشکرکشی به بهسود نیز شاید این باشد که راه را برای تهاجم چند ماه بعد کوچی ها که معضل عظیم چند دهه اخیر افغانستان بود را هموار کند.

لازم به ذکر است که گروه مسلح مردمی جبهه مقاومت به ریاست علیپور حدود 5 سال پیش برای تامین امنیت شهرستان بهسود و جلوگیری از کشته شدن شماری از غیرنظامیان شیعه و هزاره توسط شورشیان مسلح مخالف دولت در ولایت وردک شکل گرفت.

مردم بهسود می گویند که علیپور و گروه تحت امرش، صرفاً در راستای تامین امنیت این مناطق و دفاع از مردم محلی در برابر حمله مخالفان مسلح دولت و همچنین پیشگیری از نزاع پیشینه دار کوچی ها و شیعیان و هزاره های ساکن در شهرستان بهسود، فعالیت می نمایند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1568

به "افغانستان، دولت با لشکرکشی به بهسود در پی تسهیل تهاجم کوچی هاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، دولت با لشکرکشی به بهسود در پی تسهیل تهاجم کوچی هاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید