ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 آغاز شد؛ شرایط پرداخت و مبلغ اقساط

به گزارش مجله آی سیب، سایت وام ودیعه مسکن 1400 از ساعت 12 روز چهارشنبه 26 خرداد آغاز به کار کرد. حالا مستاجران تا آخر شهریور فرصت دارند فرم الکترونیکی ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن را در آدرس tem.mrud.ir پر کنند. اگرچه هنوز نحوه بازپرداخت وام ودیعه مسکن سال جدید معین نیست، اما آنطور که محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده وام ودیعه مسکن 10 تا 20 میلیون تومان نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و حالا مستاجران در تهران 70 میلیون تومان، در کلانشهر ها 40 میلیون تومان و در باقی شهر های کشور 25 میلیون تومان تسهیلات بانکی دریافت خواهند کرد. این پول در تهران حدود 60 درصد پول پیش و 30 درصد رهن کامل را پوشش دهد، اما در بعضی شهر ها مثل کرمانشاه می تواند کل سرمایه لازم برای رهن کامل یک خانه معمولی را تامین کند آن هم در شرایطی که آمار ها می گویند امسال صاحبخانه ها قرارداد های اجاره را حدود 36 درصد افزایش داده اند.

ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 آغاز شد؛ شرایط پرداخت و مبلغ اقساط

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن

به گزارش خبرنگاران، وام ودیعه مسکن 1400 دقیقا مطابق سال گذشته پرداخت خواهد شد. این یعنی مستاجران برای دریافت این وام باید حداقل پنج سال در شهر مورد نظر سکونت داشته باشند. این افراد نباید در 15 سال اخیر زمین یا واحد مسکونی به نامشان شده باشد و فرم ج وام های مسکن آن ها سبز باشد. وام ودیعه مسکن به واحد های حداکثر 75 متری در تهران و خانه های حداکثر 90 متری در بقیه شهر ها تعلق می گیرد.

سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن حاضر و آماده است. در صفحه اول آن آمده، تاریخ قرارداد اجاره واحد مسکونی باید مربوط به شش ماه اول سال 1400 باشد. سال گذشته هم تنها مستاجرانی که تاریخ قرارداد آن ها مرداد و شهریورماه بود می توانستند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند. حالا سوال اینجاست، کسانی که قرارداد خانه آن ها در فصل پاییز و زمستان امضا شده و هر سال در همان بازه زمانی تمدید می شود، چطور می توانند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند؟

آدرس سایت ثبت نام وام دیعه مسکن

سایت وام ودیعه مسکن 1400 از ساعت 12 روز چهارشنبه 26 خرداد آغاز به کار کرد. حالا مستاجران تا آخر شهریور فرصت دارند فرم الکترونیکی ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن را در آدرس tem.mrud.ir پر کنند. اگرچه هنوز نحوه بازپرداخت وام ودیعه مسکن سال جدید تعیین نیست، اما آنطور که محمد اسلامی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده وام ودیعه مسکن 10 تا 20 میلیون تومان نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن

وثیقه لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن تعیین نیست و سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن می گوید این موضوع بعدا اعلام می شود. بانک ها عموما به ازای هر 20 میلیون تومان وام یک ضامن می خواهند اگر این موضوع شامل حال وام ودیعه مسکن شود، ممکن است دریافت وام 70 میلیونی ودیعه مسکن در تهران سه ضامن و 40 میلیونی در کلانشهر ها دو ضامن رسمی لازم داشته باشد. مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 تا سرانجام شهریور تعیین شده است. بانک ها و موسسات اعتباری طبق مصوبه، موظف هستند حداکثر تا سرانجام آذر ماه این تسهیلات را به متقاضیان پرداخت کنند.

شرایط بازپرداخت وام ودیعه مسکن

نحوه بازپرداخت وام ودیعه مسکن 1400 مانند پارسال با نرخ سود 13 درصدی انجام می شود. مستاجران می توانند صرفا سود وام را در قالب اقساط تا یک سال پرداخت کنند تا در سرانجام دوره، صاحبخانه اصل پول را به بانک برگردانند. گزینه دیگر این است که کل وام ودیعه در قالب تسهیلات سه ساله و به حساب مستاجر پرداخت شود. در این روش مستاجر اصل وام و سود آن را در قالب اقساط ماهیانه به بانک برمی گرداند. در این شرایط قسط ماهانه افزایش پیدا می کند، اما پس از گذشت دوره بازپرداخت وام ودیعه مسکن اصل پول برای مستاجر خواهد بود.

سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 در آدرس tem.mrud.ir، نرخ بهره امسال را 13 درصد و دوره بازپرداخت آن را یک ساله اعلام کرده است. در این روش متقاضی صرفا اقساط مربوط به سود وام را پرداخت خواهد کرد و اصل وام در سرانجام یک سال به صورت یکجا بازپرداخت می شود. در این صورت قسط وام 70 میلیونی تهرانی ها حدود 760 هزار تومان، قسط وام 40 میلیونی کلانشهر ها حدود 430 هزار تومان و قسط وام 25 میلیونی دیگر شهر ها حدود 325 هزار تومان خواهد بود. به گزارش خبرنگاران، سال گذشته این امکان وجود داشت تا متقاضی روش دیگری برای بازپرداخت انتخاب کند و با اقساط سه ساله سود و اصل وام را به بانک پرداخت کند. ممکن است این روش بازپرداخت در روز آینده برای متقاضایان دریافت وام ودیعه مسکن 1400 اضافه شود. در این صورت قسط وام 70 میلیونی حدود دو میلیون و 360 هزار، وام 40 میلیونی حدود یک میلیون و 350 هزار و اقساط تسهیلات 25 میلیونی حدود 842 هزار تومان خواهد بود.

قدرت وام ودیعه مسکن 1400

ثبت نام وام ودیعه مسکن سال گذشته هم انجام شد. آمار های رسمی می گویند پارسال 920 هزار نفر متقاضی دریافت وام بودند، اما فقط 335 هزار نفر مدارک خود را تکمیل کردند و در نهایت هم 220 هزار نفر پیروز به دریافت تسهیلات ودیعه شدند. ظاهرا خیلی از مستاجران شرایط عمومی دریافت وام را نداشتند و نتوانستند مدارک خود را تکمیل کنند. برخی از مستاجران هم با دیده تردید به ماجرا نگاه می کنند و احتمالا به خودشان می گویند این وام دردی از آن ها دوا نمی کند و اقساط آن باری اضافه روی دوششان می گذارد. بیایید با هم میزان کارآیی تسهیلات مسکن 1400 را در نقاط مختلف کشور بر اساس آمار های رسمی بررسی کنیم.

تهرانی ها امسال برای هر مترمربع واحد مسکونی به طور متوسط 87 هزار و 300 تومان اجاره می دهند. البته سه درصد رهن خانه هم در این رقم محاسبه شده که تقریبا 32.6 درصد نسبت به تابستان سال گذشته بیشتر است. مرکز آمار می گوید مستاجران تهرانی به طور متوسط واحد های 79 متری اجاره می کنند و این موضوع نشان می دهد آن ها امسال به طور متوسط 114 میلیون تومان پول پیش و ماهانه سه میلیون و 500 هزار تومان اجاره می دهند. مبلغ رهن کامل هم برای یک واحد 83متری به طور متوسط 230 میلیون تومان است. این موضوع نشان می دهد وام ودیعه مسکن 70 میلیونی در تهران احتمالا کارایی چندانی ندارد. چراکه صرفا 61 درصد پول پیش 114 میلیونی و 30 درصد رهن کامل یک خانه را پوشش می دهد و شاید از نگاه خیلی ها چنین مبلغی ارزش تلاش برای دریافت وام 70 میلیونی ودیعه مسکن را نداشته باشد. سال گذشته که مبلغ وام 50 میلیون تومان بود هم قدرت وام ودیعه مسکن در تهران به همین میزان بود.

مبلغ وام ودیعه مسکن برای هشت کلانشهر مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه که جمعیت بالای یک میلیون نفر دارند، 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. هرچند این رقم نسبت به وام ودیعه مسکن در تهران خیلی کمتر است، اما تا حد زیادی می تواند به کمک مستاجر ها بیاید، چون این پول می تواند 40 تا 90 درصد پول رهن کامل یک واحد مسکونی در کلانشهر ها را پوشش می دهد. به گزارش خبرنگاران، برای مثال در مشهد میانگین قیمت اجاره خانه به ازای هر مترمربع امسال به حدود 19 هزار و 900 تومان رسیده است. مستاجران مشهدی به طور میانگین در خانه های 90 متری زندگی می کنند و این یعنی آن ها رقمی حدود 29 میلیون تومان پول پیش و ماهانه 900 هزار تومان اجاره پرداخت می کنند. همچنین مبلغ رهن کامل برای خانه های 90 متری حدود 59 میلیون تومان است. این مورد نشان می دهد وام ودیعه مسکن 40 میلیونی می تواند 68 درصد پول رهن خانه را پوشش دهد. همچنین این رقم بالاتر از پول پیش معمول در شهر مشهد یعنی 29 میلیون تومان است.

متوسط قیمت اجاره خانه در شهر کرج امسال متری 32 هزار تومان است. خانه ها در کرج به طور متوسط 94 مترمربع مساحت دارند و این مورد نشان می دهد مستاجران کرجی میانگین 50 میلیون تومان پول پیش می دهند و ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره پرداخت می کنند و پول رهن کامل یک خانه میانگین 100 میلیون تومان است. با این حساب ودیعه مسکن 40 میلیونی در کرج 40 درصد رهن کامل را تامین می کند که رقم پایینی به حساب می آید. اما برای رهن و اجاره یک خانه می توان 80 درصد پول پیش معمول را از طریق وام ودیعه مسکن تامین کرد.

وام ودیعه مسکن در کرمانشاه بیشترین قدرت را دارد. طوری که صرفا با دریافت وام ودیعه می توان یک خانه را رهن کامل کرد. میانگین قیمت اجاره خانه در کرمانشاه متری حدود 12 هزار و 900تومان به ازای هر مترمربع است. واحد های مسکونی اجاره نشین در کرمانشاه به طور متوسط 105 مترمربع مساحت دارند و این موضوع نشان می دهد مستاجران کرمانشاهی رقمی حدود 22 میلیون تومان پول پیش و ماهانه 700 هزار تومان اجاره می دهند. رهن کامل یک خانه 105 متری هم حدود 45 میلیون تومان خواهد بود. با همین شیوه محاسبه، پوشش وام ودیعه مسکن برای رهن کامل خانه در تبریز 62 درصد، اصفهان 64 درصد، اهواز 61 درصد و قم 82 درصد است. البته توجه داشته باشید که وام ودیعه مسکن در این شهر ها بیشتر از پول پیش معمول برای اجاره یک واحد مسکونی در مرکز شهر است.

شهر های با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر در دسته سایر شهر ها قرار می گیرند و سقف وام ودیعه مسکن در آن ها 25 میلیون تومان تعیین است. در 22 شهر مرکز استان که کلانشهر به حساب نمی آیند، میانگین پوشش وام ودیعه مسکن به حدود 65 درصد رهن کامل می رسد. ایلام، مرکز استان یکی از شهر هایی است که وام ودیعه مسکن 25 میلیونی بیشترین قدرت را دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار از تورم اجاره خانه و میانگین مبلغ اجاره در این شهر، مستاجران ایلامی امسال به ازای هر مترمربع واحد مسکونی حدود شش هزار و 900 تومان اجاره پرداخت می کنند. این رقم سه درصد پول پیش را هم شامل می شود. گزارش های مرکز آمار می گوید در ایلام خانه های اجاره نشین به طور میانگین 115 مترمربع مساحت دارند و این یعنی مستاجران در این شهر برای اجاره یک خانه معمولی 13 میلیون تومان پول پیش و ماهانه حدود 400 هزار تومان اجاره پرداخت می کنند. همچنین رهن کامل چنین خانه ای به طور میانگین 26 میلیون تومان سرمایه لازم دارد. با این حساب می توان گفت وام ودیعه مسکن 25 میلیونی در شهری مثل ایلام می تواند علاوه بر پوشش کامل پول پیش یک خانه معمولی، حدود 95 درصد بودجه لازم برای رهن کامل خانه را تامین کند. شهر های بیرجند و یزد از نظر قدرت وام ودیعه مسکن شرایطی مشابه ایلام دارند.

در طرف مقابل وام ودیعه مسکن در برخی شهر ها مثل قزوین کمترین قدرت را دارد. بررسی اطلاعات مرکز آمار نشان می دهد میانگین مبلغ اجاره یک متر مربع واحد مسکونی در کنار سه درصد پول پیش در شهر قزوین حدود 24 هزار تومان است. اجاره کردن یک خانه معمولی با مساحت 85 مترمربع در قزوین حدود 35 میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهانه یک میلیون تومانی لازم دارد. رهن کامل این خانه 70 میلیون تومان پول نیاز دارد. وام ودیعه مسکن 25 میلیونی در شهری مثل قزوین تنها 72 درصد پول پیش خانه را پوشش می دهد و در تامین بودجه لازم برای رهن کامل یک خانه تنها به اندازه 36 درصد کمکتان خواهد کرد. شهر های بوشهر و بندرعباس از نظر قدرت وام ودیعه مسکن شرایطی مشابه قزوین دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1708

به "ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 آغاز شد؛ شرایط پرداخت و مبلغ اقساط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 آغاز شد؛ شرایط پرداخت و مبلغ اقساط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید