فارس من، آیا سایت های خرید اینترنتی به دنبال کلاهبرداری هستند؟

به گزارش مجله آی سیب، تعداد سایت های خرید اینترنتی رو به افزایش است و مشکلاتی در مبادلات تجاری به این نوع وجود دارد که براساس ثبت سوژه مخاطبان در سامانه فارس من، این موضوع را پیگیری کردیم.

فارس من، آیا سایت های خرید اینترنتی به دنبال کلاهبرداری هستند؟

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله آی سیب، الکترونیکی شدن بیشتر فرایندهای اداری موجب شده است تا در عصر مدرن مردم به جای آنکه وقت خود را برای گشت زدن در بازار و پاساژ های مختلف استفاده نمایند به فکر خرید اینترنتی بیفتند و از آن استفاده نمایند.

از موضوع خرید به وسیله سایت های اینترنتی در ابتدا استقبال چندانی نمی شد اما امروزه بیشتر افراد برای خرید از سایت های معتبر اینترنتی اقدام می نمایند و حتی کسب و کارهای خرد در بستر شبکه های اجتماعی نیز شکل گرفته است.

این نوع خرید علاوه بر فواید، آسیب های فراوانی نیز دارد که مخاطبان در سامانه فارس من به آن اشاره کردند. تعدادی از مخاطبان ترفند جدید فروشگاه های اینترنتی را برای کلاهبرداری دانستند و به آن اعتراض داشتند.

اعتراض به مدت زمان کم برای ارجاع کالا

پوریا حسینی یکی از مخاطبان در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله آی سیب اظهار کرد: وقتی من نمی توانم محصولی را که می خواهم آن را خریداری کنم از نزدیک مشاهده کنم این احتمال وجود دارد که سایت های اینترنتی اجناسی را که معیوب هستند و یا از کیفیت بالا برخوردار نیستند را برایم ارسال نمایند.

وی اضافه کرد: همچنین به دلیل آنکه ضمانت مرجوعی کالا فقط چند روز است این احتمال وجود دارد که در مواردی که خرید اینترنتی برای هدیه داده می گردد دچار عیب و نقص بوده و نتوانستیم آن را مرجوع کنیم.

این مخاطب در ادامه اعلام کرد: همچنین وقتی کالایی در زمان مشخص شده مرجوع می گردد باز پس دریافت پول آن پروسه پردردسری است که در انتقال وجه، اگر آنالیز حساب توسط خریدار صورت نگیرد شاید اصلا به حساب وی واریز نگردد.

حسینی تاکید نمود: برای اطرافیان من این موضوع رخ داده و اگر من موضوع را پیگیری نمی کردم شاید این فرد متوجه نمی شد که پولی به حسابش واریز نشده است.

جلب رضایت مشتری، موجب بقای کار ماست

برای پیگیری بیشتر درباره این موضوع با پشتیبانی یکی از سایت های اینترنتی نیز تماس گرفتیم، اپراتور پشتیبان در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله آی سیب اظهار کرد: به طور قطع اگر کالایی از کیفیت مناسب برخوردار نباشد سریع و با گزارش خریدار مرجوع می گردد.

وی تاکید نمود: پشتیبانی در این سایت به طور کامل انجام می گردد و ما به دنبال این هستیم که با جلب رضایت مشتری از مشتریان خود را افزایش دهیم.

اپراتور پشتیبان سایت خرید اینترنتی در ادامه گفت: اگر بخواهیم اجناس بی کیفیت را به خریداران خود ارائه دهیم موجب می گردد آنها دیگر این سایت را برای خرید اینترنتی انتخاب ننمایند و همین موضوع و البته دهان به دهان گشتن اینکه اجناس ما کیفیت مناسب را ندارد در نهایت موجب ورشکستگی مان خواهد شد.

اگر بخواهیم اجناس بی کیفیت را به خریداران خود ارائه دهیم موجب می گردد آنها دیگر این سایت را برای خرید اینترنتی انتخاب ننمایند و همین موضوع و البته دهان به دهان گشتن این که اجناس ما کیفیت مناسب را ندارد در نهایت موجب ورشکستگی مان خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: حتی افراد پس از تماس با پشتیبانی سایت علاوه بر اینکه کالای بی کیفیت را مرجوع می نمایند، برای آنکه از آنها دلجویی گردد هدیه یا تخفیفی برای آنها در نظر گرفته می گردد تا همچنان مشتری ما باقی بمانند.

آنالیز شکایات مردمی به وسیله اتحادیه و تعزیرات

همچنین رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله آی سیب گفت: اگر این موضوع یک ترفند برای سایت های اینترنتی معتبر باشد تا کالای معیوب خود را بخواهند به مردم قالب نمایند پس از مدتی مشتریان خود را از دست داده و ناچار به بسته شدن سایت خرید اینترنتی می شوند.

وی ادامه داد: همچنین اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی مشغول آنالیز موارد شکایات مردمی است و موضوعات را پیگیری می نماید و اجازه نمی دهد تا شرکت و یا سایتی این گونه فعالیت داشته و بدون هیچ مسئله ای به فعالیت خود ادامه دهد.

الفت نسب توضیح داد: علاوه بر وجود این اتحادیه، تعزیرات حکومتی نیز هست که با ارائه پرونده شکایات به این سازمان، شکایت ها یا حل می شوند یا در سرانجام به نتیجه مطلوب می رسند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 568

به "فارس من، آیا سایت های خرید اینترنتی به دنبال کلاهبرداری هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارس من، آیا سایت های خرید اینترنتی به دنبال کلاهبرداری هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید