فرش قرمز برای بازگشت متهم اصلی پرونده فساد در فوتبال

به گزارش مجله آی سیب، فوتبال ایران است دیگر، مدیری که تا چند هفته پیش مدعی شده بود کلاهش هم در زمین فوتبال بیفتد دیگر به این رشته بر نمی شود، حالا در آستانه بازگشت دوباره به همان جایگاه پرماجرای سابق است، صحبت از علی کفاشیان است، رئیس پرحاشیه فدراسیون فوتبال که به واسطه قانون منع به کار گیری بازنشستگان سال 97 مجبور به کناره گیری از پست هایش در فدراسیون فوتبال شد، اما در هفته اخیر دوباره شایعه شده است که وزارت ورزش با کفاشیان برای بازگشت به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی به توافق رسیده و همین روز ها اگر مشکل خاصی پیش نیاید، باید دوباره شاهد حضور رئیس سابق در فوتبال باشیم، بازگشتی که علاوه بر سیاست دوگانه وزارت ورزش در قبال بازنشسته ها، نشان از قحط الرجال بودن در ورزش ایران دارد که بار دیگر متولیان ورزش به سمت مدیران پرحاشیه چرخش نموده اند تا سیاست های شان را به وسیله این مدیران امتحان پس داده که سؤالات فراوانی درباره دوره مدیریت شان وجود دارد، پیگیری نمایند.

فرش قرمز برای بازگشت متهم اصلی پرونده فساد در فوتبال

رنگ عوض می نمایند

بازی سیاست قابل پیش بینی نیست، یک روز برای رفتن یک مدیر فشار می آورند و یک روز هم برایش فرش قرمز پهن می نمایند، صحبت از سیاست دوگانه وزارت ورزش است، وزارتخانه ای که در سه سال اخیر آنقدر با حضور مسعود سلطانی فر حاشیه و جنجال همراه با سوء مدیریت داشته است که از رخ دادن بعضی اتفاق ها و تصمیم های متناقض با عملکرد گذشته شان نباید تعجب کرد؛ مانند همین بازگشت علی کفاشیان به فوتبال، مدیر بازنشسته ای که دوباره برای حضور در فدراسیون فوتبال دعوت به کار شده است.

رویکرد امروز وزارت ورزش در قبال بازنشسته های فوتبال با موضع گیری این وزارتخانه در سال 97 از زمین تا آسمان فرق می نماید. سال 97 بود که با اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان که شامل ورزش هم می شد، وزارت ورزش در کنار نمایندگان مجلس به شدت پیگیر مدیران بازنشسته فدراسیون فوتبال بودند، مدیرانی که سعی می کردند با برچسب غیر دولتی بودن فدراسیون، خودشان را از دایره شمولیت این قانون خارج نمایند. با این حال مجلسی ها برای اجرای این قانون که معاون وزیر و سفیر و... را مجبور به کنارگیری نموده بود، با کمتر مسئولی رو دربایستی داشتند و وزارت ورزش نیز در اجرای این قانون عذر رؤسای بازنشسته را خواست تا به قانون تمکین کند.

علی کفاشیان هم که آن روز ها به عنوان نایب رئیس فدراسیون فوتبال فعالیت می کرد، یکی از مدیران بازنشسته بود که باید از فوتبال کنار می رفت. در نهایت در اسفند سال 97 بود که کفاشیان از سمتش در فدراسیون فوتبال کناره گیری کرد تا او هم به قانون تمکین نموده باشد. او اگر چه در ادامه در یک حکم غیرقانونی رئیس هیئت مدیره مس کرمان شد، اما در این سمت هم با توجه به محرومیت، مجبور به کناره گیری شد تا نخش به صورت کامل از فوتبال کنده گردد. او حتی زمستان گذشته که شنیده هایی درباره حضورش در انتخابات فدراسیون فوتبال به گوش می رسید، مدعی شد قصد بازگشت به فوتبال را ندارد.

در سال 99، اما گویا شرایط تغییر نموده، هم علی کفاشیان از تصمیمش برای برنگشتن به فوتبال منصرف شده و هم وزارت ورزش نظرش درباره عدم حضور بازنشسته ها در فوتبال تغییر نموده است. در چنین شرایطی هم کفاشیان و هم سلطانی فر با یک چرخش 180 درجه ای و پشت کردن به مواضع قبلی شان، یک رویکرد جدید را در پیش گرفته اند. وزارت ورزش که گفته می گردد با حیدر بهاروند سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال به مشکل خورده است، برای برگزاری هر چه سریعتر مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال که حساب ویژه ای سلطانی فر و همفکرانش برای جایگاه ریاست آن باز نموده اند، به دنبال بازگشت یک مدیر بازنشسته یعنی علی کفاشیان است.

کفاشیان هم که به نظر می رسد مزه هشت سال ریاست فوتبال هنوز زیر زبانش است، با بیان اینکه از نایب رئیسی استعفای کتبی نداده، گفته است مسئله ای برای بازگشت ندارد. به همین دلیل گویا توافقات هم اجرا شده و این هفته ممکن است اتفاقات تازه ای در مدیریت فدراسیون فوتبال رخ دهد.

محاکمه یا بازگشت به فوتبال؟

در حالی زمزمه بازگشت علی کفاشیان شنیده می گردد که علاوه بازنشسته بودن، او یکی از متهمان اصلی پرونده فساد در فوتبال است که در مجلس نهم تهیه شده بود، هر چند طولانی شدن رسیدگی به این پرونده و عدم ورود جدی قوه قضائیه، یکی از سؤالات جامعه فوتبال از نهاد های قضایی و نظارتی است، با این حال محمد علی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در بهمن سال 94 به نقش کفاشیان در این پرونده اشاره نموده است: علی کفاشیان متهم ردیف اول این پرونده است؛ چراکه این فساد در زیرمجموعه او یعنی فدراسیون فوتبال رخ داده و وی نمی تواند فرافکنی کند. رئیس فدراسیون فوتبال در محضر مراجع قضایی جوابگو خواهد بود. عبدالرحمان شاه حسینی، رئیس سابق کمیته انضباطی و مسئول پرونده فساد در فوتبال در مجلس هم گفته است: در هشت سال مدیریت ایشان در فدراسیون فوتبال، افزایش ناهنجاری و فساد در فوتبال در تاریخ فدراسیون بی سابقه بوده است. در بیشتر موارد فساد در فوتبال، خود کفاشیان باید نزد دستگاه قضایی جوابگو باشد.

علاوه بر پرونده باز کفاشیان در پرونده فساد در فوتبال، رئیس سابق فدراسیون فوتبال سال گذشته به دلیل یک پرونده فساد و گم شدن 316 هزار دلار در ماجرای حق پخش بازی های تیم ملی از سوی کمیته انضباطی به مدت پنج سال از فعالیت های فوتبالی محروم شده بود. البته این رأی هفته گذشته به یکسال تقلیل داده شد، تخفیفی که به نظر می رسد برای باز کردن راه برای بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال است و به نوعی این مدیر با وجود تخلف، مسئولان کمیته استیناف راه آمده اند! البته زمزمه بازگشت کفاشیان چندان هم به مذاق فدراسیون نشینان خوش نشینان خوش نیامده و گفته می گردد بعضی مدیران فدراسیون با رایزنی با کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال جلوگیری از بازگشت مدیر پرحاشیه به فوتبال هستند.

منبع: روزنامه جوان

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1110

به "فرش قرمز برای بازگشت متهم اصلی پرونده فساد در فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرش قرمز برای بازگشت متهم اصلی پرونده فساد در فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید