فسخ قرارداد واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی پس از بازدید اعضای کمیسیون اصل 90

به گزارش مجله آی سیب، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به فسخ قرارداد واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی پس از بازدید اعضای این کمیسیون و مشاهده تخلفات دیگر در این بازدید میدانی گفت که کمیسیون اصل 90 تصمیم گرفته از واحدهای واگذار شده بازدید میدانی داشته باشد و در این باره گزارشی را به مجلس ارائه کند.

فسخ قرارداد واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی پس از بازدید اعضای کمیسیون اصل 90

بهرام پارسایی در گفت وگو با مجله آی سیب اظهار کرد: پرونده شرکت آلومینیوم المهدی و نحوه واگذاری آن مدتهاست به علت ترافیک و گستردگی پرونده ها در کمیسیون اصل 90 مفتوح است و در این رابطه جلساتی با سازمان بازرسی، ایمیدرو و سازمان خصوصی سازی داشتیم.

وی با بیان اینکه تخلفاتی در پرونده شرکت آلومینیوم المهدی مشهود بوده است به بازدید اعضای کمیسیون اصل نود از این شرکت اشاره نمود و گفت: وضعیت شرکت آلومینیوم المهدی بسیار نگران نماینده است، بیشتر کوره های این شرکت تعطیل شده و از خط فراوری خارج شده بود و مواد اولیه موجود کفاف چند روز فراوری را بیشتر نمی داد. این در حالی ست که مدیران این شرکت توپ را در زمین تحریم ها می انداختند که نتوانستند مواد اولیه وارد نمایند، در حالی که فراوریهای مشابه با مدیریت خوب به مشکل برنخوردند و همین امر نشانه سوءمدیریت در این شرکت است که بیش از دو سوم خط فراوری آن تعطیل شده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: یکی از تخلفاتی که در شرکت آلومینیوم المهدی وجود داشت 35 هزار تن شمش آلومینیومی بود که در زمان واگذاری جزو سرمایه های این شرکت نیامده و بنابراین به صورت امانی در آنجا بوده اما خریدار، این میزان شمش آلومینیوم را با بدهی برق تهاتر نموده بود. علاوه بر این بالغ بر 100 هزار تن آند سوخته، زمان واگذاری در این شرکت بوده که محاسبه نشده، همچنین این شرکت 700 میلیارد تومان به ایمیدرو و مبلغ زیادی به اداره دارایی بدهکار بوده که اقدامی برای پرداخت این بدهی صورت نگرفته است.

پارسایی با بیان اینکه کمیسیون اصل 90 حساسیت زیادی روی حراست از بیت المال دارد افزود: خوشبختانه پس از بازدید اعضای کمیسیون، معامله واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی به خریدار خصوصی فسخ شد و این شرکت به مپنا واگذار شد، البته کمیسیون اصل 90 پیگیر است تا در این فسخ به بیت المال لطمه وارد نگردد و صرفاً به فسخ قرارداد اکتفا نگردد و اگر خسارت وجود دارد جبران گردد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: آنچه باعث نگرانی است این است که سازمان خصوصی سازی از واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی به عنوان یک نمونه پیروز یاد نموده است. این جای سوال دارد که سایر واگذاری ها چگونه اجرا شده است. بر همین اساس کمیسیون اصل 90 مصمم است که آنالیز های میدانی بیشتری در خصوص واگذاری ها انجام دهد و پس از بازدید از واحدهای واگذار شده گزارش آن را به صحن مجلس ارائه کند تا در خصوص واگذاری ها تصمیم گیری گردد.

وی همچنین اعلام نمود: اولویت ما این است که واگذاری های شبهه ناک را آنالیز کنیم و گزارش آن را به مجلس ارائه کنیم تا راهکاری برای حل مسائل ناشی از واگذاری ها ارائه گردد. چرا که به هر حال نحوه واگذاری ها از اهداف اولیه فاصله گرفته و نظارتی هم بر آن وجود ندارد. یکی از نکات مهم این است که خریدار حق ندارد نیروی کار را کاهش دهد یا تعدیل کند در حالی که آنها از ترفندهایی مثل بازنشستگی استفاده می نمایند و از زیر بار اشتغال فرار می نمایند.

پارسایی با بیان اینکه ایرادات جدی به نحوه واگذاری ها وارد است، اضافه نمود: واگذاری های بزرگ مثل هپکو، ارج، آزمایش و چیت سازی ری با مسائل زیادی روبرو بوده در حالی که اگر واگذاری ها در راستای هدف اصلی باشد می تواند اثرگذار باشد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در انتها تاکید نمود: با توجه به اینکه بزرگترین رانت و فساد در خصوصی سازی ها وجود دارد و کسی نظارت دقیقی بر آن ندارد، جا دارد که مجلس در این باره تحقیق و تفحص صورت دهد و راهکاری ارائه کند که سرمایه گذاران واقعی دچار تنش و نگرانی نشوند. گرچه موارد زیادی از تحقیق و تفحص در مجلس وجود داشته که به نتیجه نرسیده اما امیدواریم تحقیق و تفحص در این مورد بتواند ضمن بازگرداندن مبالغ کسر شده از بیت المال، جلوی فسادهای بعدی در واگذاری ها را بگیرد.

شرکت آلومینیوم المهدی در تیر ماه 1369 با هدف فراوری سالیانه 330 هزار تن شمش آلومینیوم (در 3 فاز) و در منطقه ویژه مالی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در 18 کیلومتری غرب شهر بندرعباس تاسیس شد و در سال 1393 با برگزاری مزایده از سوی سازمان خصوصی سازی به شرکت فروآلیاژ گنو واگذار شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 153

به "فسخ قرارداد واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی پس از بازدید اعضای کمیسیون اصل 90" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسخ قرارداد واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی پس از بازدید اعضای کمیسیون اصل 90"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید