مجلس تصویب کرد: کسب کرسی استانی با 15 درصد آرا

به گزارش مجله آی سیب، نمایندگان شمارش و تجمیع آرا در انتخابات مجلس را به صورت استانی و تناسبی معین و مقرر کردند که نامزدهای انتخابات با کسب حداقل 15 درصد آرا، مجاز به کسب کرسی استانی هستند.

مجلس تصویب کرد: کسب کرسی استانی با 15 درصد آرا

به گزارش ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز، سه شنبه 3 اردیبهشت، مجلس ماده 7 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را با 131 رای موافق، 67 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر تصویب کردند.

با تصویب نمایندگان مجلس شمارش و تجمیع آرای نامزدهای مجلس شورای اسلامی به صورت استانی و تناسبی و با شرایطی معین می گردد.

بر اساس این مصوبه از هر حوزه انتخابیه فرعی صرفا نامزد یا نامزدهایی که حداقل 15 درصد از آرای صحیح ماخوذه آن حوزه را کسب نموده اند مجاز به کسب حوزه استانی و تناسبی هستند.

همچنین بر اساس این مصوبه، درصد کسب آرای فهرست های احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل از کل آرای صحیح ماخوذه در حوزه انتخابیه اصلی، ملاک تخصیص کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

همچنین با تصویب مجلس، پس از معین سهم هر فهرست و نامزدهای مستقل که کرسی به آنها تعلق گرفته است، به ترتیب هر نامزدی که بالاترین آرا را در سطح حوزه انتخابیه اصلی به دست آورده است، تا سقف سهم هر فهرست از کرسی ها به عنوان نماینده حوزه انتخابیه فرعی به مجلس شورای اسلامی راه می یابد.

نمایندگان در تبصره 2 این ماده مقرر کردند: چنانچه در حوزه انتخابیه فرعی هیچ یک از نامزدها نصاب 15 درصد از آرای صحیح ماخوذه را کسب ننمایند، انتخابات فقط در همان حوزه به صورت دو مرحله ای برگزار می گردد.

براساس این مصوبه، در این صورت به تعداد دو برابر نمایندگان مورد احتیاج از بین نامزدهایی که بیشترین آرا را در مرحله اول کسب نموده اند، برای حضور در انتخابات مرحله دوم معرفی می شوند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقی مانده کمتر از دو برابر مذکور باشد، تمام نامزدها برای حضور در مرحله دوم انتخابات معرفی می گردند و نامزد و یا نامزدهایی که بالاترین رای در همان حوزه انتخابیه فرعی را کسب نمایند تا سقف کرسی های باقی مانده به مجلس شورای اسلامی راه می یابند.

نمایندگان همچنین تصویب کردند: وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان، زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تایید جهت انتخابات توسط شورای نگهبان معین و اعلام می نماید.

مجلس در تبصره 7 این ماده مقرر کردند: در صورتی که سهم کرسی های اختصاص یافته به فهرست ها و نامزدهای مستقل به صورت اعشاری درآید کرسی ها متناسب با ارقام صحیح توزیع می گردد و کرسی های مازاد به ترتیب به بالاترین اعشار اختصاص می یابد. طبق تبصره این ماده آرای هر نامزد شامل آرایی است که به صورت منفرد کسب نموده و یا به وسیله فهرست های انتخاباتی موضوع این قانون به وی ارائه شده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین ماده 8 این طرح را با 131 رای موافق، 5 رای مخالف و 2 رای ممتنع از 222 نماینده حاضر تصویب کردند که بر این اساس، رسیدگی و آنالیز عملکرد حساب توسط وزارت کشور در مورد هزینه کرد احزاب، جبهه ها و نامزدهای مستقل صرفا پس از برگزاری انتخابات و حداکثر تا دو ماه از تاریخ برگزاری انتخابات انجام می گردد، انتشار نتایج رسیدگی به اسناد حساب های مندرج در این ماده تا تایید نهایی توسط وزارت کشور مجاز است.

  • انتخاب تناسبی کاندیداها برای انتخابات مجلس باعث حذف غیرعادلانه نامزدها می گردد

شهروز برزگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در هنگام آنالیز طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس در اخطاری با استناد به اصل (3) قانون اساسی گفت: انتخاب تناسبی نامزدها برای انتخابات مجلس باعث حذف غیرعادلانه آنها می گردد.

وی اضافه کرد: اگر بحث تناسبی در انتخابات مجلس تصویب گردد بیش از نصف نامزدها حذف می شوند و در این صورت شهرستان های کوچک بدون نماینده می مانند.

وی یادآور شد: اینگونه برگزاری انتخابات که از هر شهرستان تعدادی به استان راه پیدا نموده و در نهایت بعضی از آنها حذف شوند، باعث می گردد بعضی شهرستان ها بدون نماینده بماند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اخطار گفت: برای مثال اگر در شهرستان خوی 3 نفر نامزد انتخابات مجلس هستند، طبق این طرح باید 15 درصد آراء را کسب نمایند تا به سطح بالاتر بروند و در نهایت کسی که بالاترین رأی را آورد منتخب مردم است.

وی اضافه کرد: متن قانون دقیق نوشته نشده و ذهنیت ایجاد می نماید و مطلب را برای نمایندگان مبهم نموده است، این متن احتیاج به برطرف ابهام است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 188

به "مجلس تصویب کرد: کسب کرسی استانی با 15 درصد آرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس تصویب کرد: کسب کرسی استانی با 15 درصد آرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید