مذاکره 2 ساله برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا

مدیرعامل بورس کالا از مذاکره دو ساله بین بورس کالا و سازمان امور مالیاتی برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا اطلاع داد و گفت: این مذاکرات طی دو سال اخیر در جریان بوده اما به نتیجه نرسیده است.

مذاکره 2 ساله برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا

حامد سلطانی نژاد در گفت وگو با خبرنگاران درباره راه اندازی بازار فیوچرز قیر شرح داد: راه اندازی فیوچرز قیر فعلا مشکل بازار دارد. برای هر بازاری که قرار باشد راه اندازی گردد ابتدا باید یک بازار نقد مستمر روزانه وجود داشته باشد. در حال حاضر قیر به این صورت است که یک هفته توسط عرضه کننده عرضه می گردد و یک هفته ممکن است عرضه نگردد.

وی با تاکید بر اینکه باید یک بازار مستمر قیر وجود داشته باشد، اظهار کرد: باید این بازار وجود تا قیمت های آن بتواند بتواند به قیمت های آینده یاری کند. به همین دلیل باید بازار گواهی سپرده که بازاری است که روزانه مبادلات دارد راه اندازی گردد. اما بحث معافیت مالی ارزش افزوده راه اندازی بازار گواهی سپرده محصولاتی غیر از محصولات کشاورزی هنوز در گیر و دار بخش نامه های سازمان امور مالیاتی است و در این راستا درحال مذاکره با سازمان امور مالیاتی هستیم که معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی را برای کالاهای غیر از کالاهای کشاورزی که مالیات ندارند، تثبیت کنیم و این موضوع توسط سازمان مالیاتی تایید گردد.

مدیرعامل بورس کالا با بیان اینکه مذاکره با سازمان امور مالیاتی درمورد موضوع مذکور حدود دو سال است که در جریان است، ادامه داد: با این حال هنوز به نتیجه نرسیده ایم. البته هر اوراق بهاداری که سازمان بورس به عنوان ابزار مالی شناسایی کند ابزار معافیت مالیاتی را دارد، گواهی سپرده هم همینطور. زیرا شورای عالی بورس و سازمان بورس آن را به عنوان ابزار مالی گواهی سپرده شناسایی نموده و از مالیات هم باید معاف باشد اما اتفاقی که افتاده این است که سازمان امور مالیاتی باید بخشنامه اش را صادر کند که این اتفاق هنوز نیفتاده است.

سلطانی نژاد ادامه داد: اگر بخشنامه توسط سازمان امور مالیاتی صادر گردد دست ما برای اینکه روی محصولات دیگر هم مشتقات را تعریف کنیم باز است. به طور کلی بورس های کالایی در جهان بیش از آنکه به بازار نقد بپردازند، بازارهای مشتقه در آن ها فعال هستند اما نرخ تورم بسیاری از کشورهایی که بورس های کالای پیشرفته مبتنی بر بازار مشتقه دارند با کشور ما متفاوت است. در کشوری که تورم رو به رشد است سخت می گردد بازار مشتقه را راه اندازی کرد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه بورس های کالایی باعث رشد مالی یک کشور می گردد، گفت: زیرا پیش بینی پذیری نسبت به آینده قیمت کالاها به وجود می آید، صنایع رشد می نماید و می توان در سایه تامین کالا و مواد اولیه مورد احتیاج در بازار مستمر، برای فراوری برنامه ریزی کرد. در کشور ما هم باید بورس کالا توسعه پیدا کند اما گاهی مسئولان به تناسب اقتضای زمانی به سمت قیمت گذاری می فرایند و نحوه تخصیص کالایی که قیمت گذاری می گردد جامعه هدف متفاوت می گردد.

مدیرعامل بورس کالا ادامه داد: در برهه های تاریخی پس از جهش های ارزی دچار قیمت گذاری شده ایم و این باعث شده رشد بورس مخصوصا بورس های کالایی متوقف گردد. هرچند بازار صادراتی وجود دارد و می توان روی این بازارها کار کرد. یکی از دلایل موفقیت فرآورده های نفتی چه در بورس کالا و چه در بورس انرژی این است که در رینگ صادراتی عرضه می شوند و بازارهای صادراتی در تکانه های ارزی بازار جذابی برای مخاطبین خود است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 فروردین 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 771

به "مذاکره 2 ساله برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره 2 ساله برای معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید