نظام مدیریت یکپارچه محیط زیست در شهرداری تهران باید تشکیل شود

به گزارش مجله آی سیب، نشست ارائه سیاست ها و برنامه های این اداره کل در حوزه ارزیابی و توجیه پروژه های محیط زیست شهری با حضور آرش میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران و سید محمود میرلوحی عضو شورای اسلامی شهر تهران، صدرالدین علی پور مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، زیبا امامی قائم مقام و امیر رشیدی معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه 10 و روسای محیط زیست مناطق 22 گانه در سوله بحران منطقه 10 برگزار گردید.

نظام مدیریت یکپارچه محیط زیست در شهرداری تهران باید تشکیل شود

در این نشست آرش میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در برنامه 5 سال سوم قطعا اطلاعات دقیق تر با شفافیت بیشتر در دسترس مدیران قرار می گیرد، گفت: باید با یک نظام هماهنگ و یکپارچه همه اقدامات و فعالیتهای محیط زیستی شهرداری تهران از مرکز مدیریت و نظارت گردد.

میلانی با تاکید بر اینکه سال جاری به پروژه هایی که توجیه محیط زیستی نداشته باشند بودجه تعلق نمی گیرد، گفت: باید برنامه جامع مدیریت محیط زیست جدی گرفته گردد تا پروژه ها به لحاظ محیط زیستی در حین اجرا و بعد از آن با مشکل روبرو نشوند.

وی اظهار کرد: موضوعاتی از قبیل کمبود آب در تهران و لزوم توجه به صرفه جوئی آن و فرهنگ سازی در این زمینه جهت تغییر الگوی مصرف، کاهش هزینه های غیر ضروری، ارتقاء چرخه مدیریت پسماند با تکیه بر تفکیک از مبداء از جمله مباحثی است که باید با استفاده از توان، تخصص، تجربه مدیران و کارشناسان مربوطه به آن ها پرداخته گردد.

در ادامه محمود میرلوحی عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر نظام یکپارچه مدیریت محیط زیست در شهرداری تهران، گفت: در حال حاضر شهر تهران با مصرف یک چهارم بنزین، فراوری 9000 تن زباله با سرانه نفری 1100 گرم ، 45 هزار تن خاک و نخاله، آلودگی هوا و جمعیت بالای 10 میلیون نفر با معضلات و مسائل بسیاری دست به گریبان است که باید با یک مدیریت صحیح، یکپارچه، بینشی وسیع و مسئولانه و با مشارکت شهروندان در حل معضلات مربوطه فائق آییم.

وی در ادامه گفت: بی تردید رعایت قوانین و مقررات، ضوابط، رعایت پایداری محیط زیستی در انجام اقدامات و فعالیت ها و ارتقاء مشارکت شهروندان، فرهنگ سازی موضوعت مختلف محیط زیستی از جمله مواردی است که می تواند باعث ارتقاء سطح کیفی زندگی در شهر تهران گردد.

عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر تهران در ادامه خاطر نشان ساخت: در اجرای پروژه های شهری باید با احتیاج سنجی، امکان سنجی و اعتبار سنجی مناسب از هدر رفت منابع جلوگیری کرد و با برنامه ریزی دقیق تری در نگهداشت شهر کوشش نماییم.

صدرالدین علی پور مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه شرط اساسی تصویب بودجه پروژه های سال آینده رعایت الزامات محیط زیستی و پیوست محیط زیستی پروژه های شهری است، گفت: اهمیت پرداختن به موضوع محیط زیست شاخص مهم در سنجش کیفیت مدیریت شهری است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: در همه جهان شاخص مهم رتبه بندی شهرها پرداختن به موضوعات محیط زیستی از جمله سنجش کیفیت آب، خاک، زیست پذیری شهری، میزان آلودگی هوا و تاب آوری آن است.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه موضوع محیط زیست باید در همه بخشها جاری باشد و محور اصلی برنامه ها و سیاستگذاریها قرار گیرد، گفت: به عنوان مثال در شهرسازی در فرایند مجوزها، در حمل و نقل میزان بار ترافیکی ناشی از اجرای پروژه ها، در قسمت مالی میزان صرفه جوی و کاهش مصرف منابع و در بخش عمرانی توجیه محیط زیستی پروژه های شهری مدنظر قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: با یکپارچه سازی فعالیت های محیط زیستی در شهرداری تهران می توان در فرایند تصمیم گیری و سیاستگذاری موثرتر عمل کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 110

به "نظام مدیریت یکپارچه محیط زیست در شهرداری تهران باید تشکیل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام مدیریت یکپارچه محیط زیست در شهرداری تهران باید تشکیل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید