واکنش ها به محدود شدن اختیارات دولت افغانستان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش مجله آی سیب، برخی از تیم ها و نهادهای انتخاباتی با اشاره به پیشنهاد اخیر عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان خواستار محدود شدن اختیارات رهبران حکومت وحدت ملی تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شدند.

واکنش ها به محدود شدن اختیارات دولت افغانستان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش دفتر منطقه ای مجله آی سیب، پس از تمدید چالش برانگیز دوره کاری حکومت وحدت ملی، شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از احتمال استفاده اشرف غنی از امکانات دولتی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کردند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روزهای گذشته با ارائه طرحی خواستار تشکیل حکومت سرپرست در این کشور شدند تا راه سوءاستفاده اشرف غنی از قدرت برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور مسدود شود.

کارشناسان معتقدند که تمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و جریان های بزرگ سیاسی هیچکدام به دولت کنونی افغانستان برای برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه اعتماد ندارند و به همین دلیل خواستار تشکیل حکومت موقت شدند.

عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به پایان دوره کاری حکومت وحدت ملی گفت که اختیارات قانونی ریاست جمهوری تا زمان برگزاری انتخابات محدود شود.

به گفته رئیس اجرایی دولت افغانستان، اشرف غنی پس از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، باید از عزل و نصب مقامات دولتی خودداری می کرد تا نگرانی ها در راستای سوءاستفاده از اختیارات قانونی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور پایان می یافت.

یک منبع دولتی به رادیوآزادی گفت: اشرف غنی با چشم پوشی از درخواست ریاست اجرایی دولت افغانستان برای خودداری از عزل و نصب مقامات ارشد دولتی شهزادگل آریوبی را از وزارت مخابرات و محمدگل خلمی را نیز از وزارت انرژی و آب برکنار کرده است.

و قرار است فهیم هاشمی به عنوان وزیر جدید مخابرات و طاهرشاران نیز به عنوان وزیر انرژی و آب جدید افغانستان از سوی اشرف غنی مشخص شوند این در حالی است که دوره قانونی ریاست جمهوری اشرف غنی پایان یافته است.

از سوی دیگر، تیم های انتخاباتی نیز پیشنهاد رئیس اجرایی دولت افغانستان برای محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری این کشور در راستای برگزاری عادلانه انتخابات استقبال کردند.

تیم انتخاباتی صلح واعتدال به رهبری حنیف اتمر از نامزدان مطرح انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت که از اعتراف عبدالله به پایان دوره کاری حکومت وحدت ملی و بحث درباره محدود کردن اختیارات رئیس جمهوری تا زمان برگزاری انتخابات حمایت می کند.

محمد واعظی سخنگوی تیم انتخاباتی اتمر گفت: از نظر ما دوره کاری حکومت وحدت ملی پایان یافته است.

وی اضافه نمود: ما آماده ایم درباره ایجاد کارشیوه ای برای محدود سازی اختیارات ریاست جمهوری تا زمان مشخص شدن رئیس جمهوری منتخب این کشور با سایر احزاب و تیم های انتخاباتی رایزنی کنیم.

واعظی شرح داد: ریاست جمهوری افغانستان باید از موضع خود کوتاه بیاید و به عدم مشورعیت حکومت وحدت ملی پس از خردادماه اذعان کند.

وی خاطرنشان کرد که اشرف غنی به طرح های احزاب سیاسی و حتی ریاست اجرایی دولت افغانستان که نیمی از قدرت را در اختیار دارد بی اعتنا است.

سخنگوی تیم انتخاباتی اتمر گفت: بر اساس این کارشیوه باید اختیارات اشرف غنی محدود شود و احتمال استفاده از امکانات دولتی و اختیارات قانونی برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری به نفع خودش به صفر برسد.

وی اضافه نمود: این تنها راهی است که می تواند ضریب شفافیت انتخابات ریاست جمهوری را بالا برده و اعتماد تیم های انتخاباتی را کسب کند.

یوسف رشید رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا نیز شرح داد که آن دسته از فعالیت های رئیس جمهوری را که تبلیغات انتخاباتی تلقی می شود باید پس از نامزد شدن اشرف غنی متوقف شود.

وی گفت که که اشرف غنی پس از نامزدی در انتخابات باید حق افتتاح پروژه ها، دید و بازدیدهای سیاسی، عزل و نصب مقامات دولتی و انجام سفرهای بی مورد ولایتی را نداشته باشد زیرا تمام اینها را می توان کمپین انتخاباتی تلقی کرد.

رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان تاکید کرد: این موارد پیش از این نیز از سوی نهادهای انتخاباتی پیشنهاد شده بود اما با بی اعتنایی ارگ ریاست جمهوری این کشور روبرو بود.

در پیشنهاد نهادهای انتخاباتی به لزوم تعریف رابطه دولت افغانستان با کمیسیون های انتخاباتی این کشور نیز تاکید شده بود.

با وجود درخواست رسمی ریاست اجرایی دولت افغانستان برای بررسی این موضوع ارگ ریاست جمهوری افغانستان تا کنون واکنشی نشان نداده است.

به نظر نمی رسد که پیشنهاد عبدالله برای حل مسائل از طریق گفت وگو بین شورای نامزدان و ارگ ریاست جمهوری افغانستان کارساز واقع شود زیرا اشرف غنی همواره راه تقابل با احزاب سیاسی در این کشور را در پیش گرفته و به تک روی ادامه داده است.

با توجه به هشدارهای جدی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و احتمال بالای دست کاری انتخابات از سوی نظام حاکم اختلافات سیاسی در این کشور به صورت بی سابقه ای افزایش یافته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 214

به "واکنش ها به محدود شدن اختیارات دولت افغانستان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ها به محدود شدن اختیارات دولت افغانستان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید