پاسداری از حق هسته ای؛ صیانت از حق پیشرفت ملت و استقلال کشور است

به گزارش مجله آی سیب، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای بیانیه ای صادر کرد.

پاسداری از حق هسته ای؛ صیانت از حق پیشرفت ملت و استقلال کشور است

به گزارش مجله آی سیب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، متن این بیانیه به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تردیدناپذیری پایداری بر حقوق ملی

ظرفیت های خداداد و توانمندی های ملی در گستره یک سرزمین پدیده ای به نام حقوق ملت را می آفریند که هم مبانی دینی و هم سازوکارهای مشروع بین المللی به آن صحه می گذارند. از این رو، هیچ دستاویز و بهانه ای نمی تواند حقوق ملت را مورد صدمه قرار داده و یا اهمال و سست انگاری در قبال استیفای آن را توجیه نماید. به همین جهت رهبر انقلاب اسلامی تصریح فرمودند: من بر تثبیت حقوق ملت ایران از جمله حقوق هسته ای تأکید دارم و اصرار دارم که نباید از حقوق ملت ایران حتی یک قدم عقب نشینی کرد. دفاع جانانه جوانان مؤمن و انقلابی ایرانی در طول 8 سال جنگ تحمیلی نیز، برخاسته از همین باور بود تا اجازه ندهند حق سیادت ملت ایران بر سرزمین خود حتی به اندازه یک وجب هم مخدوش شود.

صیانت از حقوق انسان، مبنای شکل گیری سیاست های کلان جمهوری اسلامی، حتی راهبردهای امنیت ملی

استفاده از انرژی هسته ای حقی عام و ذاتی است که همه ملت ها به موجب حقوق بین الملل از آن برخوردارند. این حق از مصادیق نسل سوم حقوق ملت یعنی حق بر توسعه است که وفق اسناد مختلف بین المللی مورد شناسایی قرار گرفته و دولت ها را متعهد به احترام، تضمین و اجرای آن نموده است. در حالی که بیگانگی تفکر لیبرالیسم از دین و انسانیت موجب شد تا انرژی هسته ای به عنوان برترین جلوه دانش و فناوری بشری عامل کشتار فجیع انسان ها در هیروشیما و ناکازاکی شود، اما جمهوری اسلامی ایران در عین تأکید و ایستادگی بر حق خود برای استفاده صلح آمیز از این انرژی، بر اساس باور به مبانی دینی از جمله ممنوعیت ضایع کردن حرث و نسل، با سلاح هسته ای مخالفت نموده و ساخت و نگهداشت و به کارگیری آن را حرام اعلام نموده است.

این حقیقت بی همتا برای همیشه بر تارک جمهوری اسلامی ایران خواهد درخشید که نظام برخاسته از تفکر دینی حتی راهبردهای امنیت ملی خود را هم بر اساس معیار صیانت از کرامت انسانی و شاخص پاسداری از حقوق انسان شکل می دهد و بر همین اساس هم همیشه در پیگیری راهبرد خود مبنی بر سلاح هسته ای برای هیچ کس و انرژی هسته ای برای همه پای می فشارد.

باور دینی، همت انقلابی و کوشش جهادی جوانان ایرانی عامل ناکامی آمریکا در سلب حقوق ملت ایران

در این میان رژیمی که با به کارگیری سلاح هسته ای، انجام مکرر آزمایش های اتمی و ایجاد زرادخانه های عظیم هسته ای، سابقه سلب حق حیات از هزاران شهروند غیرنظامی، سلب حق برخورداری از محیط زیست سالم و پاک از صدها هزار انسان و سلب حق امنیت و آرامش از میلیون ها نفر را در کارنامه ضدبشری خود دارد، در طول چند دهه گذشته کوشش کرد تا با انواع روش های غیرقانونی، نامشروع و مجرمانه از جمله اِعمال تحریم و ترور اندیشمندان هسته ای، ملت ایران را از دسترسی به دانش، فناوری و صنعت هسته ای محروم نماید. با این وجود، جوانان ایرانی با تکیه بر باور دینی و همت انقلابی و کوشش جهادی توانستند همه موانع و تحریم ها را پشت سر گذاشته و به مرزهای جهانی دانش، فناوری و صنعت هسته ای دست یابند، ولی رژیم ضدانسانی آمریکا، ملت ایران را به جرم دستیابی به این توانمندی مشروع و صلح آمیز با وضع تحریم های بیشتر مجازات نمود. هرچند این اقدام ها هزینه های زیادی را بر ملت ایران تحمیل نموده است، اما بدون تردید هیچ خللی در اراده استوار آنها برای احقاق کامل همه حقوق خود در عرصه بین المللی وارد ننموده است.

احیای حق تاریخی ملت ایران با جهاد علمی و عملی دانشمندان هسته ای

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ضمن گرامیداشت بیستم فروردین ماه که تبلور توانمندی های جوانان مؤمن و خلاق ایرانی و جلوه عینی اتکا به ظرفیت های ملی است و با عظیمداشت جهاد علمی دانشمندان و جهاد عملی دیگر دست اندرکاران فناوری هسته ای که دستاورد آن احیای حقوق تاریخی یک ملت متمدن و رشید است، در برابر مجاهدت، ایثار و از خودگذشتگی شهدای هسته ای به ویژه شهیدان علی محمدی، شهریاری، احمدی روشن و رضایی نژاد سر تعظیم فرود آورده و بر پیگیری آرمان ملی و انقلابی آنها در ساختن الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی تأکید نموده و تصریح می کند حقوق ملت و استقلال ملی دو مفهوم در هم تنیده و غیرقابل تفکیکند و به همین جهت همان اندازه که دستیابی به استقلال در گرو استیفای حقوق ملت است، صیانت از استقلال، مستلزم پاسداری از مرزهای آن و مقاومت در برابر هر زیاده خواهی بیگانگان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 959

به "پاسداری از حق هسته ای؛ صیانت از حق پیشرفت ملت و استقلال کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسداری از حق هسته ای؛ صیانت از حق پیشرفت ملت و استقلال کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید