چه عواملی بر بقای کرونا در محیط بسته تاثیر می گذارد؟

به گزارش مجله آی سیب، مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برای بقای ویروس کرونا در هوای اتاق یا فضای بسته یا جایی که نور خورشید وجود دارد، عوامل متعددی چون میزان تابش اشعه خورشید، رطوبت و دمای هوا تاثیرگذارند.

چه عواملی بر بقای کرونا در محیط بسته تاثیر می گذارد؟

به گزارش مجله آی سیب به نقل از ایسنا، مسعود ضیایی در خصوص نحوه محاسبه میزان ماندگاری ویروس کرونا در هوا و بر روی سطوح، اظهار کرد: اکنون براساس یافته های جدید می دانیم این ویروس می تواند برای مدتی در هوا معلق بماند و این امر نشان دهنده ضرورت استفاده از ماسک است.

وی اضافه کرد: براساس تحقیقات جدید، افراد برای در امان ماندن از ویروس کرونا باید حتی در محیط های باز و در بسته کم جمعیت نیز ماسک بزنند.

این متخصص عفونی بیان نمود: تحقیقات جدید نشان داده ویروس می تواند تا مدتی در هوا در فاصله نزدیک فردی که ترشحات از او آزاد می گردد، معلق بماند.

ضیایی با بیان اینکه عوامل متعددی در باقی ماندن ویروس بر روس سطوح و هوا تاثیر دارند، ادامه داد: برای بقای ویروس در هوای اتاق یا فضای بسته یا جایی که نور خورشید وجود دارد، عوامل متعددی چون میزان تابش اشعه خورشید، رطوبت و دمای هوا تاثیرگذارند.

وی اظهار کرد: سایتی با آدرس sars -cov- 2airborne day calculator اکنون فعال است که در آن می توان میزان بقای ویروس کرونا را بر اساس میزان دما، میزان رطوبت و میزان اشعه uv خورشید محاسبه کرد.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان نمود: براین اساس در این سایت می توان در هر روز خاص در هر شهر میزان بقای ویروس را محاسبه و براساس آن رفتار کرد.

ضیایی یادآور شد: این ویروس برد محدودی به اندازه یک تا یک و نیم متر را داشته و در نتیجه در هوا برای مدت طولانی معلق نمی ماند؛ مگر اینکه لوله گذاری یا ساکشن ترشحات برای بیماران تنفسی انجام گردد و آن موقع تبدیل به ذرات ریز شده و حتی تا هشت ساعت در هوا معلق می ماند، می تواند مسافتی را طی کند و باعث آلودگی گردد.

وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین دلایل شیوع بالای بیماری، جدی نگرفتن مسائل بهداشتی توسط مردم است؛ همچنین به نظر می رسد مردم خسته شده اند و اطلاع رسانی به مردم نیز کاهش یافته است.

وی یادآور شد: اگر مردم خسته شده اند باید بدانند پرسنل درمان نیز خسته تر شده اند، همانطور که در زمان جنگ نمی توان به خاطر خستگی مبارزه را کنار گذاشت، اکنون نیز نباید مراقبت های بهداشتی را کنار بگذاریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1143

به "چه عواملی بر بقای کرونا در محیط بسته تاثیر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی بر بقای کرونا در محیط بسته تاثیر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید