آریا؛ اولین کراس اوور در خط فراوری سایپا

به گزارش مجله آی سیب، فراوری بدنه سایپا آریا فرایندی مشابه به ساخت اتاق شاهین را دارد و این کراس اوور هم از متریال ها و فرایند های ساخت جدید در سازه خود بهره می برد.

آریا؛ اولین کراس اوور در خط فراوری سایپا

سایپا آریا اولین کراس اوور جدید سایپا وارد خط فراوری شد. اولین کراس اوور از یک مگاپلت فرم ملی شناخته می گردد که در کلاس C خودرو ها قرار گرفته د و از پلتفرم SP100 در آن استفاده شده است. این خودرو که در مرداد 99 رونمایی شد، در کمتر از 6 ماه وارد خط فراوری شده و فرایند مونتاژ اولیه را تجربه می نماید.

با شروع فراوری اولیه آریا، رکورد کمترین فاصله زمانی از رونمایی تا ورود به خط فراوری به نام این کراس اوور سایپایی ثبت گشت. پیش از این بسیاری از خودرو های داخلی با فاصله زمانی 8 ماه تا 2 سال از رونمایی، وارد خط فراوری آزمایشی شده بودند.

از چند روز قبل اجزای بدنه کراس اوور آریا وارد خط بدنه خانواده SP100 در کارخانه سایپا شده و ساخت اتاق این خودرو شروع شده است.

فراوری بدنه سایپا آریا فرایندی مشابه به ساخت اتاق شاهین را دارد و این کراس اوور هم از متریال ها و فرایند های ساخت جدید در سازه خود بهره می برد. از سویی با توجه به اینکه آریا و شاهین بر روی مگاپلتفرم SP100 طراحی شده اند، اجزای مشابهی را در بخش های مختلف دارند و همین مسئله باعث شده تا فرایند فراوری اولیه آریا با سرعت بیشتری طی گردد.

در حال حاضر اولین کراس اوور از مگاپلت فرم ملی فرایند فراوری خودرو های نمونه را طی می نماید و در این مرحله با فراوری 26 دستگاه آریا در خط فراوری، کارکنان خط هماهنگی لازم را برای مونتاژ این خودرو به دست می آورند و چیدمان خط با توجه به این خودرو سازگار می گردد.

با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده، از نیمه اول سال آینده فراوری این کراس اوور ایرانی با تیراژ انبوه و به صورت رسمی شروع می گردد و طبق وعده قبلی مدیران سایپا، در سال 1400 قدم بر جاده های کشور می گذارد.

سایپا آریا طراحی قابل قبول و مدرن داشته و ابعاد مناسبی را نسبت به سایر رقبای کلاس C خود دارد و از سویی با تیپ بندی های مختلف، سطح امکانات و ویژگی های فنی متفاوتی را به مالکان خود ارائه می دهد.

آریا در تیپ فول مانند شاهین به امکاناتی نظیر تهویه اتوماتیک، تریم داخلی چرم، فرمان کمکی برقی، سانروف، مالتی مدیا و نمایشگر لمسی، رهیاب ماهواره ای، دوربین و سنسور پارک عقب، سنسور نور، چراغ روشنایی روز، سامانه نمایش تعویض دنده GSI، سنسور پایش باد تایرها، رینگ آلومینیومی، دو کیسه هوا، ترمز ABS، EBD و BAS، ساختار BCM، استارت دکمه ای، آینه برقی، سامانه ورود بدون کلید و... مجهز است.

عکس: حمیدرضا غریب

منبع: فرادید
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1501

به "آریا؛ اولین کراس اوور در خط فراوری سایپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آریا؛ اولین کراس اوور در خط فراوری سایپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید