کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش حفاظت ازمحیط زیست خراسان رضوی است

به گزارش مجله آی سیب، تورج همتی صبح شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد:طراحی و شکل گیری یگان حفاظت محیط زیست با هدف وجود یک نیروی قهری و رسمی برای برخورد با متجاوزان به محیط زیست اجرا شده است، اما این یگان نیز به دلیل کمبود نیروی انسانی با وجود جانفشانی ها و کوشش های شبانه روزی محیط بانان، به طور کامل قادر به حفاظت و صیانت از مناطق تحت حفاظت نیست.

کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش حفاظت ازمحیط زیست خراسان رضوی است

وی اضافه کرد:طبق استانداردهای موجود به ازای هر 2 هزار و 500 تا 3 هزار هکتار، یک محیط بان ضروری است و این در حالی است که در خراسان رضوی به طور متوسط به ازای هر 20 تا 25 هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی ادامه داد:مساحت زیستگاههای این استان 2 میلیون و 500 هزار هکتار است که شامل 41 منطقه چهارگانه و شکار ممنوع تشکیل شده از 28 اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و 13 منطقه شکار ممنوع است.

وی گفت:استان پهناور خراسان رضوی از نظر تنوع زیستی و شمار مناطق تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست دارای رتبه اول در کشور است و20 درصد مساحت 117 هزار و 769 کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

همتی تاکید نمود:حدود 80 گونه پستاندار، 285 گونه پرنده، 2 گونه دو زیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می نمایند وگونه های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است.

وی توضیح داد:سلامت و حفاظت محیط زیست ارتباط تنگاتنگ با حیات سالم جامعه دارد و همانگونه که در جوامع بشری، بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان است، تامین فضای سالم و محیط زیست مناسب نیز مقدم بر جبران خسارت های ناشی از محیط زیست آلوده می باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 68

به "کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش حفاظت ازمحیط زیست خراسان رضوی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش حفاظت ازمحیط زیست خراسان رضوی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید