یک شبه مولف شوید؛ به نام شما کتاب می نویسیم! صفحه ای 10 تا 30 هزار تومان!

به گزارش مجله آی سیب، تا حالا به این فکر نموده اید که یک شبه می توانید نویسنده شوید بدون این تخصص و تجربه ای در این زمینه داشته باشید؟ چطور؟ با پرداخت صفحه ای 10 تا 30 هزار تومان می توانید تبدیل به نویسنده کتاب با موضوع انتخابی خودتان شوید به شرطی کمی سر کیسه را شل کنید و بهای آن را هر چند گزاف بپردازید. این روز ها بازار کتاب نویسی به نام مشتری در میدان انقلاب داغ است.

یک شبه مولف شوید؛ به نام شما کتاب می نویسیم! صفحه ای 10 تا 30 هزار تومان!

به گزارش همشهری، از میدان انقلاب که به سمت چهارراه، ولی عصر (عج) در پیاده رو قدم برمی دارید چشمتان به دادزن ها می افتد که پلاکارد هایی در دست دارند که پر از نوشته هایی است که خبر از نوشتن سرانجام نامه و مقاله به نام شما می دهند.

البته روی این پلاکارد ها چیزی به عنوان اینکه به نام شما کتاب هم می نویسند، نوشته نشده است. بسیاری از صاحبان انتشارات ها معتقدند در صورتی که مؤلف کتابی به نام مشتری بنویسد، تخلفی صورت نگرفته است، اما عده ای دیگر این کار را غیراخلاقی و تضعیف حقوق مادی مؤلف می دانند.

پول بدهید و نویسنده شوید

همان طور که در راستا راه می رویم به یکی از دادزن هایی که کنار پیاده رو ایستاده، می گوییم: سفارش کتاب هم قبول می کنید؟ در این میان دادزن با دست ما را به سمت انتشارات هدایت می نماید.

انتشارات در طبقه زیرهمکف پاساژی شلوغ قرار گرفته است. همین طور که پله های پاساژ را پایین می رویم، چشمانمان به مغازه های انتشاراتی می افتد که تقریباً خلوت هستند و این خلوتی خبر از رکود بازار نشر و کتاب می دهد. به انتشارات مورد نظر می رسیم و درخواست نوشتن کتاب را با صاحب انتشاراتی که به نظر می رسد انتشارات چندان معروفی هم نیست، مطرح می کنیم.

او بدون تعجب می گوید: کتاب چند صفحه ای می خواهید؟ موضوع کتابتان می خواهید چه باشد؟ اصلاً بگویید چقدر می خواهید هزینه کنید؟ با این تفاسیر فقط این نکته دستگیرمان می گردد که در خیابان انقلاب به راحتی آب خوردن می توانید در ازای پرداخت پول، کتاب به نام خودتان تحویل بگیرید.

از نویسنده اصلی خبری نیست

تا چند سال پیش وقتی شخصی در رزومه کاری اش عنوان می کرد که نویسنده چند جلد کتاب است برایش ارزش و اعتبار محسوب می شد. اما امروزه با رونق بازار داغ کتاب نویسی به نام مشتری کمتر کسی باور می نماید کسی خودش کتاب نوشته باشد.

این موضوع را صاحبان انتشاراتی که در این عرصه به قول خودشان استخوان خورد نموده اند تأیید می نمایند. حمید محمدی یکی از ناشران کتاب دراین باره می گوید: امروزه حتی اگر پزشکی ادعا کند که کتابی نوشته است باید از ده ها منبع صحت و سقم ادعایش را اثبات کند.

در این سال هایی که در زمینه نشر کتاب فعالیت می کنم تعداد زیادی از پزشکان به ویژه دانشجویان پزشکی برای نوشتن کتاب به نام خودشان به من مراجعه نموده اند که حد و حساب ندارد. البته ناگفته نماند بیشتر کسانی که سفارش کتاب می دهند دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هستند که در مقطع دکترا قبول شده اند و برای پر کردن رزومه خود در پی کتاب هستند.

در این میان کسانی که این کتاب ها را می نویسند همان افرادی هستند که در زمینه نوشتن سرانجام نامه نیز فعالیت دارند. شخصاً سؤال من به عنوان یک ناشر از استادان دانشگاه این است که وقتی دانشجویی هیچ دخالتی در نوشتن کتاب و سرانجام نامه اش نداشته چگونه مورد سنجش قرار می گیرد و استادان چگونه تشخیص می دهند که خود دانشجو کتاب را نوشته است یا خیر؟ تصور من این است که اگر از همان کتاب سؤالاتی را از دانشجو بپرسند، معین می گردد که دانشجو چه کاری انجام داده است. در سفارش کتاب به وسیله مشتری همه چیز قانونی است، اما نویسنده جابه جا می گردد و خبری از نام نویسنده اصلی در کتاب نیست.

غیراخلاقی، اما قانونی

اساس کار برای کتاب نویسی به نام شما به این صورت است که شما به یک ناشر مراجعه می کنید و ناشر از مؤلفش می خواهد طبق موضوع انتخابی شما کتابی بنویسد و بعد از ویرایش کتاب به نام مشتری چاپ می گردد.

به کتابفروشی دیگری بعد از دانشگاه تهران مراجعه می کنیم. صاحب کتابفروشی پیرمردی است که کتاب های تخصص موسیقی و تاریخ می فروشد.

او که دل پری از نویسندگان قلابی کتاب ها دارد تا می گوییم شنیده اید که در همین انقلاب با پرداخت پول کتاب به نام مشتری می نویسند؟ می گوید: همین است که بار علمی و سطح سواد دانشجویان نزول پیدا نموده است. کجا قدیم نویسنده قلابی داشتیم. الان تا دلتان بخواهد نویسنده قلابی و پرمدعا داریم. وقتی ناشر از مؤلفی می خواهد طبق موضوع انتخابی مشتری کتاب بنویسد در واقع در اینجا تمام حقوق مادی مؤلف و محقق از زبین می رود و نادیده گرفته می گردد و در نهایت مشتری با پرداخت پول نویسنده می گردد.

در واقع کسانی که با پرداخت پول برای خودشان کتاب سازی می نمایند از اعتماد بنفس برخوردار نیستند و تصورشان این است که با این کار وجه اجتماعی پیدا می نمایند. در واقع کتابسازی کار حرفه ای و اخلاقی نیست، اما نمی توان گفت غیرقانونی است، چون مرجع قانونگذاری برای نظارت بر کارناشران و مؤلفان وجود ندارد.

صفحه ای 10 تا 30 هزار تومان

بعضی از انتشاراتی های خیابان انقلاب تمایلی ندارند به صورت آشکار اطلاعاتی در زمینه نوشتن کتاب به مشتری بدهند. ابتدای خیابان دوازده فروردین وارد یک مغازه انتشاراتی می شویم. این بار دنبال تأیید این نیستیم که آیا به نام ما کتاب می نویسند یا خیر این بار در پی قیمت نوشتن کتاب هستیم. صاحب انتشاراتی از دادن قیمت امتناع می نماید بعد که با اصرار ما روبرو می گردد، شماره تماس می دهد و می گوید: تماس بگیرید شخصی شما را هدایت می نماید.

انگار شخصی در خارج از انتشارات جریان قیمت گذاری و نویسندگی را هدایت می نماید. از انتشارات بیرون می آییم و فوراً با آن شماره تماس می گیریم.

خانمی تلفن را جواب می دهد و درباره هزینه نوشتن کتاب می گوید: اگر یک کتاب با یک موضوع غیرتخصصی بخواهید برایتان بنویسیم، صفحه ای 10 هزار تومان باید هزینه کنید البته شما باید هزینه های انتشارات، صفحه آرایی و مجوز کتاب را هم به این مبلغ اضافه کنید. اگر موضوع تخصصی و مهمی را برای کتابتان در نظر بگیرید متناسب با مبلغ درخواستی مؤلف باید صفحه ای 30 هزار تومان هزینه کنید. البته بر اساس تعدا صفحات، نوع جلد و موضوع مبالغ تغییر می نماید.

دانشجویان و استادان هر دو مقصرند

بیشتر انتشاراتی های خیابان انقلاب روی یک نکته اتفاق نظر دارند آن هم اینکه بیشتر دانشجویان کارشناسی ارشد تمایل به نوشتن کتاب به نام خودشان دارند.

دکتر قنام حسین زاده استاد دانشگاه است و دراین باره می گوید: متأسفانه در دانشگاه های ایران کتاب نوشتن به نام دانشجو باب شده است و 90 درصد دانشجویان در رشته های مختلف برای ارائه سرانجام نامه به استاد، به جای اینکه خودشان روی موضوعی تحقیق و آنالیز نمایند، به انتشاراتی ها مراجعه می نمایند و با پرداخت پول به اصطلاح سرانجام نامه می خرند و تیم داوری که متشکل از استادان است، به محض رؤیت سرانجام نامه متوجه می شوند که سرانجام نامه را مؤلف دیگری نوشته است. درحالی که ملاک تیم داوری دفاعی است که دانشجو ارائه می دهد و در بعضی مواقع همین دانشجویانی که سرانجام نامه خریده اند به قدری روی سرانجام نامه تسلط دارند که به خوبی از عهده دفاع برمی آیند. در اینجا باید به این نکته اشاره کنم که در اینجا دانشجویان هم مقصرند، چون به مفاد تدریس شده در ترم توجه نمی نمایند و در نهایت باید سرانجام نامه بخرند. البته ناگفته نماند که بعضی از استادان بعضی اوقات در حق دانشجویان کم لطفی می نمایند و مطالبی را در یک ترم به دانشجو تدریس می نمایند که با سرانجام نامه هیچ سنخیتی ندارد.

قنام زاده از همکاری بعضی از استادان در نوشتن کتاب به نام دانشجو نیز یاد می نماید و می افزاید: بعضی از استادان برای کسب عایدی بیشتر با دانشجو در زمینه تهیه کتاب و سرانجام نامه همکاری می نمایند که در اینجا فقط دانشجو ضربه می خورد، چون معین می گردد که از دروس تدریس شده در ترم چیزی نیاموخته است. پول های کلانی هم در این میان هزینه می گردد به ویژه برای چاپ مقاله در مجله های خارجی.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2135

به "یک شبه مولف شوید؛ به نام شما کتاب می نویسیم! صفحه ای 10 تا 30 هزار تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شبه مولف شوید؛ به نام شما کتاب می نویسیم! صفحه ای 10 تا 30 هزار تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید