فشار خون بالا و دیابت در میانسالی ساختار مغز را تغییر می دهد

به گزارش مجله آی سیب، مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان علوم مغز و اعصاب دانشگاه آکسفورد اجرا شده نشان می دهد، فشار خون بالا و دیابت در میانسالی به طور قابل توجهی عملکرد شناختی مغز به ویژه عملکرد سرعت تفکر و حافظه کوتاه مدت را مختل می کنند.

فشار خون بالا و دیابت در میانسالی ساختار مغز را تغییر می دهد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، به نظر می رسد این تأثیرات در ساختار مغز با استفاده از روش های جدید ام.آر.آی و بررسی اسکن مغز قابل شناسایی باشند.

در مطالعات گذشته، دانشمندان دریافتند که فشار خون و دیابت در میانسالی می تواند توسعه زوال عقل را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

این مطالعه جدید نشان می دهد که این عوامل همچنین می توانند تأثیر مستقیمی بر عملکرد شناختی در میانسالی داشته باشند.

مسعود حسین، استاد مغز و اعصاب در بخش علوم اعصاب بالینی دانشگاه و محقق اصلی مطالعه گفت: در فشار خون، هر میلی متر فشار در شریان های افراد حتی در افرادی که تحت هیچ درمانی نیستند، مهم است. برای افرادی که تحت درمان هستند، فشار خون سیستولیک بالای 140 میلی متر با عملکرد شناختی پایین تری همراه است. هرچه فشارخون بیشتر باشد، این موضوع بدتر می شود.

دانشمندان با مشاهده داده های پزشکی 22 هزار داوطلب در بانک اطلاعات پزشکی انگلستان که تحت اسکن مغزی قرار گرفته بودند، دریافتند که توانایی های شناختی به طور مخربی تحت تأثیر عوامل خطرناک بیماری های مغزی-عروقی قرار دارند.

دکتر میشل ولدسمن، دانشمند فوق دکترای مغز و اعصاب شناختی و یکی از محققان این مطالعه گفت: اسکن ام.آر.آی نشان می دهد که فشار خون و گلوکز بالا به نظر می رسد هم ماده خاکستری و هم ماده سفید در مغز را تغییر می دهند. به نظر می رسد این تغییرات مستقیماً بر سرعت تفکر و حافظه کوتاه مدت تأثیر می گذارند.

پروفسور حسین در سرانجام گفت: کنترل و درمان فشار خون حتی به میزان متوسط ممکن است در ساختار مغز و سرعت تفکر در میانسالی تفاوتی ایجاد کند، همچنین کنترل این موضوع سبب کاهش خطر ابتلا به زوال عقل می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1221

به "فشار خون بالا و دیابت در میانسالی ساختار مغز را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار خون بالا و دیابت در میانسالی ساختار مغز را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید