مارماریس؛ 9 مکان دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه

به گزارش مجله آی سیب، 1. خلیج گوکووا و روستای آکیاکا

این خلیج زیبا در 30 کیلومتری شمال مارماریس واقع شده است. طبیعت زیبای خلیج گوکووا با خورهای زیاد و قدمت تاریخی اش، به بهشت می ماند. منظره این خلیج از فراز تپه های بلند پوشیده از درختان کاج پیداست. اگر در پارکینگ های کنار جاده گوکووا هیل بایستید، تمام منظره خلیج را زیر پایتان خواهید دید.

مارماریس؛ 9 مکان دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه

کجاها را بگردیم

یکی از جاذبه های پرطرفدار در امتداد خط ساحلیِ گوکووا، موج سواری با کایت است. این ورزش مفرح و هیجان انگیز لحظات بسیار خوشی را در تعطیلات برای تان رقم خواهد زد، اما اگر اهل هیجان نیستید می توانید قایقی اجاره کنید و تمام خورهای اطراف خلیج را در آرامش بگردید.

در امتداد تپه ها، به سمت خط ساحلی که پایین بروید، به روستای آکیاکا می رسید. جنگل های سرسبز و زیبای این روستا قلب هر رهگذری را تسخیر می نماید. پیاده روی در این روستا آرامش خاطر خاصی به آدم می دهد که نمی توان از آن گذشت.

برای اقامت می توانید از هتل ها و پانسیون های این منطقه بهره ببرید. در حاشیه رودخانه، رستوران های زیادی وجود دارد که غذاهای محلی خوش مزه و باکیفیت ارائه می دهند. 7 کیلومتر که در مارماریس پیش بروید، به روستای دیگری به نام Cetibeli می رسید. اگر به این روستا رفتید، شهد درخت کاج را از دست ندهید که بسیار خوشمزه است و واقعا ارزش خریدن دارد.

خدمات رفت وآمد

سیستم حمل ونقل در مارماریس بسیار آسان است. مسلما برای رفت وآمد و گشت وگذار هیچ مسئله ای نخواهید داشت.

2. سلیمیه

برای یک سفر دریایی بی نظیر، مقصدی زیباتر و بهتر از سلیمیه پیدا نمی کنید. سلیمیه در 40 کیلومتری جنوب غربی مارماریس و در 10 کیلومتری روستای اورهانیه واقع است. این روستای سرسبز در حاشیه دریایی بسیار تمیز و زلال قرار گرفته است، اما اطراف آن هیچ ساحل بزرگی وجود ندارد. نزدیک ترین ساحل 2 کیلومتر دورتر از کناره دریاست و در امتداد آن رستوران های زیادی آماده پذیرایی از مسافران هستند. این منطقه بسیار آرام و ساکت است.

کجاها را بگردیم

تقریبا در هر روستایی در مارماریس می توان بقایای یک شهر باستانی را دید. در سلیمیه نیز شهر قدیمی هیداس و بقایای سه قلعه، واقعا ارزش دیدن دارند. در جنوبی ترین تپه های خور می توانید دیوارهای شهر را که به دوره سلطنتی هلنیستی تعلق دارند، ببینید. برج های دیده بانی برای راهنمایی قایق ها در دریا (100 متر دورتر از ساحل)، فانوس دریایی، صومعه و سالن تئاتر، از اماکن دیدنی این روستاست.

در این منطقه، روزانه سفرهای دریایی با قایق در خورها و جزایر اطراف انجام می شود. اگر به جزیره کاملیا رفتید، حتما سری هم به صومعه آنجا بزنید.

خدمات رفت وآمد

رفتن به سلیمیه بسیار آسان است. مینی بوس های زیادی در مرکز مارماریس در خدمت مسافران هستند که آنها را به سلیمیه می رسانند.

3. جزیره کلئوپاترا

جزیره معروف کلئوپاترا (نام دیگر آن جزیره سدیر یا جزیره شهر است) در 18 کیلومتری شمال مارماریس و در خلیج گوکووا قرار گرفته است. این جزیره زیبا به خاطر آب زلال و ساحل شنی درخشانش از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. به نزدیکی جزیره که می رسید، منظره منظره ها کوهستانی زیبا از میان خلیج، هوش از سرتان خواهد برد.

کجاها را بگردیم

سواحل وسیع، ویرانه های تئاتر باستان و دیوارهای قدیمی شهر، عاشقان تاریخ را به ضیافتی دلپذیر دعوت می نماید. علت نامگذاری این جزیره، وجود ساحل مجذوب نماینده آن در یک خلیج کوچک است و گفته می شود ملکه کلئوپاترا روزگاری در آنجا شنا می نموده است.

شن و ماسه ساحل این جزیره بسیار سفید، صاف و درخشان است. می گویند این نوع شن و ماسه فقط در مصر دیده می شود و آنتونیوس که عاشق کلئوپاترا بود، آنها را از مصر برایش آورده است. از شن و ماسه جزیره کلئوپاترا به شدت محافظت می شود و گردشگران اجازه ندارند حتی میزان کمی از آن را برای یادگاری با خود ببرند!

ویرانه های بخش شرقیِ جزیره متعلق به دوران رومی هاست. در قسمت شرقی جزیره یک بازار وجود دارد. سنگ نوشته ها نشان می دهند که روزگاری در این منطقه به افتخار آپولون مسابقات ورزشی برگزار می شده است.

منظره خورشید و دریا در ساحل طلایی این جزیره و هوای پاک بندرگاه چاملیک برای کسانی که می خواهند تعطیلات شان را در آرامش سپری نمایند بسیار مناسب است.

3 کیلومتر که در بندر چاملیک پیش بروید به روستای چاملی می رسید و 9 کیلومتر دورتر از این روستا، خور زیبا و محبوب بونکوک قرار گرفته است. آب این خور زلال و تمیز است و در ساحل آن، امکانات رفاهی برای بازدیدنمایندگان فراهم است. می توانید در این منطقه آرام، ساکت و صخره ای شنا کنید. اگر هم می خواهید به اعماق آب سفر کنید و شگفتی های زیر دریا را ببینید، به تورهای غواصی که خصوصا در ماه مه و ژوئن برگزار می شوند، بپیوندید.

خدمات رفت وآمد

رسیدن به این جزیره بسیار آسان است و امکانات کافی برای جابه جایی مسافران فراهم است.

4. دالیان

طبیعت شگفت انگیز دالیان، درست جایی که دریا و دریاچه به هم می پیوندند، هر اهل دلی را مسحور شکوه و زیبایی اش می نماید. دالیان 80 کیلومتر با مارماریس فاصله دارد. دریاچه های زیبا، مجراهای پرپیچ وخم آب و سواحل طبیعی دالیان تعطیلاتی رؤیایی برای تان رقم خواهد زد.

جاده ای که به روستای دالیان در راه آبی داخلی می رسد، از زیر سایه درختان معطر کندر می گذرد و منظره ها اطراف آن تقریبا فرقی با بهشت ندارد. در سرتاسر این مجراهای آبی، قایق های کوچک به گشت وگذار مشغولند.

6. حمام گِل دالیان

یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری دالیان، حمام گِل آن است. حمام گل برای بیمارانی مبتلا به رماتیسم، سیاتیک و ﻛﻠـﺴﻴﻨﻮزﻳﺲ، بسیار مفید است.

کجاها را بگردیم

سواحل طولانی و درخشان ایزتوزو که از قلب دلتای دالیان می گذرند، جان می دهد برای اینکه بی هدف در ساحل قدم بزنید و لاکپشت های دریایی (کارتا کارتا) را دیدن کنید. این منطقه زیستگاه حفاظت شده لاکپشت ها و خرچنگ های آبی است. لاکپشت های نیل هم در ناحیه مشرف به دریاچه زندگی می نمایند.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دالیان، بندر قدیمی شگفت انگیز کوینوس است که دقیقا روی صخره ها و بر فراز انحنای رودخانه در نزدیکی روستای کاندیر خودنمایی می نماید. مقبره های باشکوهی که روی صخره ها بنا شده اند واقعا ارزش دیدن دارند. قدمت این شهر به قرن چهارم قبل از میلاد می رسد. این منطقه بسیار وسیع است و پرستشگاه تراس، بازار بندری، سالن تئاتر، مقبره های سنگی و حمام آن، گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید.

به جز اینها، قایق سواری، آفتاب گرفتن در ساحل و حمام کردن در آب 40 درجه پر از گوگرد هم بسیار دلچسب است که بهتر است آنها از دست ندهید. ناگفته نماند این حمام برای بچه ها هم مناسب است. این منطقه همواره شاد و شلوغ است و زندگی در آن جریان دارد.

برای اقامت می توانید از هتل ها و استراحت گاه های دالیان بهره ببرید.

خدمات رفت وآمد

برای رفتن به دالیان ابتدا باید با اتوبوس به روستای کوی گیز بروید و سپس از آنجا به دالیان برسید. بعلاوه می توانید از مارماریس سوار قایق شوید و به دالیان بروید.

برای رزرو تورهای اطراف دالیان و فعالیت های گردشگری می توانید ازطریق پلتفرم های آنلاین اقدام کنید.

7. ایچملر

ایچملر یک استراحت گاه زیبای ساحلی است که فقط 8 کیلومتر از استراحت گاه بزرگ و شلوغ مارماریس فاصله دارد. جوّ دریای مدیترانه و دریای اژه، آب وهوای این بهشت زیبا را که از جنگل های کاج پوشیده شده است کاملا تحت تأثیر قرار می دهد. روبه روی منظره بدیع ایچملر، کوهستان توروس قد برافراشته است.

کجاها را بگردیم

خدمات ساحلی ایچملر شگفت انگیز است. اگر اهل تفریحات هیجان انگیز هستید، انواع ورزش ها و تفریحات آبی و ساحلی مانند جت اسکی، رینگو، چتربازی، پاراسلی و قایق سواری در قایق هایی به شکل موز (موز سواری) در اختیار شماست. اگر می خواهید آدرنالین خون تان کمی بالا برود، می توانید از آف رود و موتورهای چهارچرخ بهره ببرید و تپه های جنگلی اطراف ایچملر را زیر پا بگذارید.

به ایچملر که رفتید، تور جیپ سافاری را از دست ندهید. این جیپ از میان جنگل و رودخانه عبور می نماید و به روستاهای سنتی و آرام می رسد. گاهی هم مدت کوتاهی در کنار خلیج ها توقف می نماید که در این مدت می توانید تنی به آب بزنید و شنا کنید.

تفریحات آرامش بخش

در ایچملر، برای مسافرانی که در پی هیجان نیستند هم تفریحات خوبی وجود دارد. می توانید قایقی اجاره کنید و به ماهی گیری بروید یا بی هدف در اطراف درختان نخل و اکالیپتوسِ ساحل خیره نماینده ایچملر قدم بزنید. می توانید زیر یک چتر آفتابی، در کنار دریای شفاف، روی شن های طلایی ساحل دراز بکشید و مطالعه کنید یا از حمام های ترکی که خدماتی مانند ماساژ و اسکراب ارائه می دهند، بهره ببرید.

یکی دیگر از زیباترین محیط های تفریحی ایچملر، مزارع کشاورزی زیتون و فراوری عسل است که نمونه آن (از لحاظ حجم زیاد اکسیژن در فضا) فقط در کالیفرنیا دیده می شود.

در ایچملر تا هر وقت بخواهید می توانید بیدار بمانید و از تعطیلات تان لذت ببرید، زیرا در این منطقه انگار کسی خیال خوابیدن ندارد. حتی کافه ها و رستوران ها در تمام طول شب باز هستند و سرزندگی خاصی در سرتاسر ساحل دیده می شود. در ایچملر هر شب ساحل را تمیز می نمایند و به همین علت است که صبح ها ساحل را بسیار درخشان و تمیز می بینید.

برای اقامت در ایچملر، می توانید در هتل های بزرگ 4 و 5 ستاره حاشیه ساحل یا در هتل های خانوادگی اتاق بگیرید. در هتل های خانوادگی برای امکانات بچه ها و نوجوانان تخفیفات خوبی ارائه می نمایند. اگر نمی خواهید در هتل اقامت داشته باشید، می توانید ویلا یا آپارتمان اجاره کنید.

خدمات رفت وآمد

رفت وآمد به ایچملر بسیار آسان است. از مرکز مارماریس باید مینی بوس هایی را که به آنها دولموش می گویند سوار شوید و به ایچملر برسید. خطوط دولموش تا 2 صبح هم کار می نمایند. برای رفتن به ایچملر از مارماریس می توانید از تاکسی قایق نیز بهره ببرید.

8. اماکن تاریخی مارماریس

اماکن تاریخی و بقایای شهرهای باستانی اطراف مارماریس حتی برای گردشگران عادی هم بسیار مجذوب نماینده است، چه رسد به افرادی که عاشق تاریخ و باستان شناسی هستند. در ادامه بعضی از محبوب ترین اماکن تاریخی مارماریس را به شما معرفی می کنیم.

قلعه مارماریس

گفته می شود این قلعه را یونانی ها در سال 1440 قبل از میلاد ساخته اند و بعدها در دوران اسکندر مقدونی آن را بازسازی نموده اند. در سال 1522 قبل از میلاد سلطان سلیمان دوباره این قلعه را بازسازی کرد و در جریان حمله به جزیره یونانی رودس، از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده کرد. این قلعه 7 بخش داخلی دارد که در حال حاضر دوتا از آنها را به تالار باستان شناسی و یکی را به تالار نجوم تبدیل نموده اند و بقیه را به عنوان گالری های هنری و انبار استفاده می نمایند.

کاروان سرای سلطان حفصه

یکی دیگر از بناهای تاریخی عثمانی در مارماریس، کاروان سرای سلطان حفصه است. سلطان حفصه مادر سلطان سلیمان بود و دستور داد این کاروان سرا را برای استراحت و تجدید قوای سربازان و مسافرانی که از آن منطقه عبور می نمایند، بسازند. قدمت این بنا به سال 1545 برمی شود. معماری برجسته و سقف طاق بندی آن واقعا جالب توجه است. یک اتاق بزرگ و هفت اتاق کوچک در این کاروان سرا وجود دارد که در حال حاضر آنها را به کافه یا سوغات فروشی تبدیل نموده اند.

آرامگاه ساریانا

یکی از جاذبه های تاریخی مارماریس آرامگاه ساریاناست. عثمانی ها آن را در دامنه های شمال شرقی شهر و برای یادبود ساریانا ساختند. این بانو به خاطر پیشگویی هایش بسیار معروف بوده است. می گویند سلطان سلیمان قبل از لشکرکشی به جزیره رودس نزد این بانو می رود و او نوید فتح و پیروزی را به سلطان می دهد.

مسجد ابراهیم آقا

این مسجد را در سال 1789 در منطقه کِمِرالتی ساخته اند. گنبد بزرگی بر تارک آن می درخشد و معماری برجسته آن، ارزش این بنا را صدچندان نموده است.

بازار بزرگ (Bedesten)

این بازار قدیمی تاریخی که به گراندبازار معروف است، در بازار مرکزی مارماریس قرار گرفته است و هنوز هم پررونق است. اگر به مارماریس رفتید حتما سری به این بازار بزنید که دیدنش خالی از لطف نیست.

پل تاشان و کِمِرلی

پل تاشان پل قوسی شکلی است که در ایسکلباسی (10 کیلومتر به سمت جاده موغله) واقع است. این پل را در سال 1552 به دستور سلطان سلیمان ساختند. نمای سنگ و آجری این پلِ زیبا واقعا ارزش دیدن دارد.

9. سواحل مارماریس

مارماریس به علت سواحل بسیار زیبا و منظره ها بی نظیرش از محبوبیت خاصی برخوردار است. حدود 6 کیلومتر ساحل دارد که از مارماریس مرکزی آغاز شده و تا ایچملر کشیده شده اند. خلیج مارماریس مانند نگین انگشتری، روبه روی دریای بیکران مدیترانه خودنمایی می نماید و انواع جزایر کوچک آن را دربرگرفته است. کوه های سرسبز از خلیج در برابر بادهای شدید محافظت می نمایند.

شنا کردن در آب های شفاف و تقریبا نیم گرم مارماریس واقعا لذت بخش است. نشستن در ساحل و دیدنی منظره دریا و خورشید آرامش عجیبی به انسان می دهد. سواحل اصلی مارماریس مارماریس اوربان بیچ، مارماریس لانگ بیچ و ساحل ایچملر هستند.

مارماریس اوربان بیچ ساحل شنی مسکونی است که دقیقا کنار مارماریس مرکزی واقع است. این ساحل برای عموم آزاد است و مسافران هر وقت تمایل داشته باشند می توانند به دریا بروند.

مارماریس لانگ بیچ (معروف به ساحل اوزونیالی) حدود 10 کیلومتر است. در اینجا هم مسافران هر وقت بخواهند می توانند به دریا بروند. خدمات تفریحی این سواحل بسیار باکیفیت و عالی است.

از دیگر سواحل زیبای مارماریس می توان به ساحل تورونچ در 21 کیلومتری مارماریس مرکزی و ساحل کوملوبوک در 6 کیلومتری مارماریس مرکزی اشاره نمود.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2125

به "مارماریس؛ 9 مکان دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارماریس؛ 9 مکان دیدنی در بهشت گردشگری سواحل مدیترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید