معرفی ساز سه تار

به گزارش مجله آی سیب، ساز سه تار از ساز های زهی مضراب (زخمه ای) مقید است. منظور از زهی مضرابی این است که سیم ها (زه) با مضراب یا زخمه به ارتعاش در می آیند و منظور از مقید بودن این است که برای ساخت نت ها باید انگشت گذاری انجام شود.

معرفی ساز سه تار

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - به طور کلی ساز های موسیقی ایران به دو دسته ساز های موسیقی دستگاهی و ساز های موسیقی نواحی تقسیم می شوند. سه تار یکی از ساز های موسیقی دستگاهی ایران به شمار می آید که در ادامه بیشتر با این ساز و اجزای آن آشنا می شویم.

معرفی ساز سه تار

سه تار یک ساز زهی مضرابی (زخمه ای) مقید است که در ساخت آن از چوب فلز، زه و یا نخ نایلون استفاده می شود. سه تار را از خانواده ساز تنبور هم معرفی می کنند، ولی امروزه این ساز به ساز تار نزدیک تر است به گونه ای که نوازندگان ساز تار با سه تار هم آشنایی دارند.

برای نواختن ساز سه تار آن را به صورت افقی روی ران پا می گذارند به طوری که دسته آن طرف چپ نوازنده باشد و نوازنده سر انگشت های دست چپ را در طول دسته روی دستان ها حرکت می دهد و با ناخن انگشت سبابه دست راست به سیم ها زخمه می زند. سه تار را به علت کوچک بودن و سبکی اش به صورت ایستاده هم می توان نواخت.

اجزای تشکیل دهنده سه تار

کاسه طنینی

یک کاسه گلابی شکل از جنس چوب است که روی دهانه آن را نیز با چوب می پوشانند. کاسه را گاه به صورت یک تکه و گاه جدا جدا می سازند و برای زیباتر شدن آن گاهی طرح هایی با صدف یا استخوان روی آن نصب می کنند.

صفحه رو

صفحه رویی ساز سه تار از جنس چوب است و به منظور خروج صدا از کاسه طنینی سوراخ هایی روی آن نصب می کنند.

خرک

یک تکه چوب به طول تقریبی 4 سانتی متر و ارتفاع تقریبی 7 میلی متر است که توسط سطح صاف زیرینش بر روی صفحه قرار می گیرد. روی خرک شیار های کم عمقی ایجاد می کنند که سیم ها از روی آن ها عبور می کنند و از هم جدا نگه داشته می شوند.

دسته

ساز سه تار دارای دسته باریکی (نسبت به کاسه) بوده که یک لوله تو پر به قطر تقریبی دو و نیم و طول 45 تا 50 سانتی متر است. روی دسته که انگشت گذاری می شود مسطح و پشت آن حالت نیم دایره دارد. روی دسته دستان ها نصب شده اند. دسته ساز از یک طرف به کاسه و از طرف دیگر به سر پنجه متصل است. دسته را نیز مانند کاسه برای زیبایی با اشکالی از استخوان تزیین می کنند.

سرپنجه

سرپنجه در ابتدای طول دسته و از جنس چوب است که چهار عدد گوشی دو به دو در طرفین آن قرار گرفته اند. گاه سرپنجه را به طرف بیرون خالی می کنند و سیم هایش مانند ساز تار می بندند. گاهی سرپنجه را در ادامه دسته توپر می سازند که در این صورت سیم ها به طرف بیروت سرپنجه به دور گوشی ها بسته می شوند.

گوشی ها

گوشی ها را از جنس چوب به صورت میخ سر پهن می سازند. قسمت سر پهن که برای کوک کردن ساز توسط نوازنده است بیرون از سرپنجه بوده و قسمت باریک آن درون سرپنجه فرو می رود.

شیطانک

قطعه چوب باریک و کم ارتفاع به اندازه عرض دسته و ارتفاع 4 میلی متر است که دارای شیار های کم عمقی است و بین دسته و سر پنجه قرار می گیرد و سیم ها هریک از درون یکی از این شیار ها عبور کرده و به طرف گوشی می فرایند.

دستان ها

دستان بندی سه تار مانند تار است و جنس دستان ها از زه یا نخ نایلون است. سه تار معمولا دارای 28 دستان است که در گروه های چهارتایی و سه تایی بسته می شوند.

سیم گیر

در انتهای بدنه کاسه قطعه ای کوچک از جنس چوب و گاه استخوان نصب می شود و گره سیم ها به شیار های روی آن می افتند.

تعداد و جنس سیم ها

سه تار دارای 4 سیم فلزی با ضخامت های مختلف است. می گویند سیم چهارم را (سیم بم) درویشی سه تار نواز به نام مشتاق علی شاه به آن اضافه کرده است، به همین خاطر نوازندگان قدیمی این سیم را به نام مشتاق می شناسند. قطر سیم های اول و دوم 0/2 سیم زرد 0/22 و سیم بم 0/38یا 0/36 است.

وسعت صوتی

وسعت صوتی معمول این ساز نزدیک به سه اکتاو است.

کوک سیم ها

کوک سیم های ساز سه تار برای نواختن مقام های موسیقی ملی می تواند متغیر باشد. مخصوصا سیم های سوم و چهارم.

کلید نت نویسی

نت نویسی این ساز با کلید سل خط دوم انجام می شود.

مضراب

سه تار را با ناخن انگشت سبابه دست راست می نوازند. گاه از ناخن مصنوعی استفاده می کنند.

نام برخی از نوازندگان مشهور سه تار

میرزا عبدالله، درویش خان، ابوالحسن صبا، نور علی برومند، ارسلان درگاهی، یوسف فروتن، سعید هرمزی، داریوش صفوت، احمد عبادی، جلال ذوالفنون، محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده، داریوش طلایی، داریوش پیرنیاکان، مجید درخشانی، کیوان ساکت، حمید متبسم و مسعود شعاری از جمله نوازندگان معروف ساز سه تار هستند.

در خاتمه سه تار نوازی استاد محمد رضا لطفی را با هم گوش می کنیم:

کد مولتی مدیا

دانلود

فیلم اصلی

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1495

به "معرفی ساز سه تار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی ساز سه تار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید