همزمانی آلودگی هوا و شیوع کرونا نفس ها را تنگ نموده است

به گزارش مجله آی سیب، درحالی که هنوز یک ماه هم از پاییز نگذشته است هوای تهران برای پنجمین روز پیاپی آلوده اعلام شد. آلودگی هوا سال جاری نه تنها نفس ها را تنگ و سرفه ها را بیشتر می نماید بلکه باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا می گردد.

همزمانی آلودگی هوا و شیوع کرونا نفس ها را تنگ نموده است

به گزارش خبرنگاران، کیفیت هوا در تهران طی چهار روز اخیر (از 20 تا 23 مهر) به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است و بر اساس پیش بینی های هواشناسی شرایط جوی پایدار و آلودگی هوا در تهران کماکان تا اواسط هفته آینده ادامه دارد.

در این شرایط اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با صدور اطلاعیه ای از بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و بچه ها خواسته است که از فعالیت بدنی در فضای باز خودداری نمایند همچنین در این اطلاعیه توصیه شده است که شهروندان هنگام سوختگیری در صندلی ها دقت داشته باشند و از سر ریز شدن بنزین و سایر سوخت ها جلوگیری نمایند. از دیگر توصیه های محیط زیست استان تهران خودداری از هرگونه فعالیتی است که منجر به افزایش آلودگی هوا می گردد. از جمله این فعالیت ها می توان به روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری و عمرانی و مانند آن اشاره نمود.

آلودگی هوا بر اثر افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در تهران و بعضی از کلانشهرهای دیگر از جمله البرز درحالی شروع شده است که نگرانی هایی از تاثیر آن بر شیوع بیشتر بیماری کووید 19 و افزایش تلفات این بیماری وجود دارد. بر اساس مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، 8 درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می نماید و حتی در بعضی مقالات این رقم 15 درصد است.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مواجهه کوتاه مدت با ذرات معلق می تواند منجر به تشدید علائم بیماری های قلبی و ریوی گردد همچنین مواجهه طولانی مدت با این آلاینده سبب تشدید بیماری های قلبی و ریوی می گردد. اخیرا مرکز تحقیقات آلودگی هوا پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام نموده است که آلودگی هوا باعث التهاب (inflammation) و آسیب به سلول های افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، می گردد همچنین شواهد نشان می دهد وقتی این فرآیند در بدن رخ دهد پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ها به شدت سرکوب می گردد و باعث می گردد افراد هنگام دچار شدن به یک عفونت تنفسی نتوانند مقاومت لازم را نشان دهند.

درحال حاضر هوای تعدادی از کلانشهرهای کشور از جمله تهران و البرز آلوده شده است و این آلودگی در کنار شیوع ویروس کرونا راه نفس را بر شهروندان بسته است. سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که برای مدیریت آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال جاری هفت پیشنهاد کم هزینه و قابل اجرا در زمان کوتاه را به ستاد ملی کرونا داده است تا طی این ایام اجرایی گردد اما به هرحال باید بدانیم که باتوجه به شیوع ویروس کرونا سال سخت و پیچیده ای برای مدیریت آلودگی هوا خواهیم داشت.

بهزاد اشجعی - دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست - پیش از این درباره پیشنهادات سازمان محیط زیست به ستاد ملی کرونا به خبرنگاران گفته بود: ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه های اطراف کلان شهرها، ممنوعیت ورود کامیون هایی که سن آن ها بیشتر از 20 سال است به تهران و الزام شهرداری به نصب فیلتر دوده روی اتوبوس های قدیمی از جمله این پیشنهادات است که در کمیته امنیتی ستاد کرونا و کارگروه آلودگی هوای استان تهران مورد موافقت قرار گرفته و اکنون به ستاد ملی کرونا فرستاده شده است و درصورت تصویب لازم الاجرا خواهد شد.

باتوجه به اینکه آلودگی هوا علاوه بر ایجاد مسائل تنفسی و تضعیف سیستم ایمنی بدن خود باعث انتقال ویروس کرونا می گردد، انتظار می رود پیش از آنکه در شرایط اضطرار آلودگی هوا قرار گیریم، دستگاه های مسئول تمهیدات لازم ر ا برای کنترل آلودگی هوا طی سال جاری اتخاذ و آن ها را اجرایی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1270

به "همزمانی آلودگی هوا و شیوع کرونا نفس ها را تنگ نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزمانی آلودگی هوا و شیوع کرونا نفس ها را تنگ نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید