کاروانسرای بستک در قالب پرونده کاروانسراهای ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید

به گزارش مجله آی سیب، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای واصله، کاروانسرای بستک در قالب پرونده کاروانسراهای ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

کاروانسرای بستک در قالب پرونده کاروانسراهای ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید

محمد محسنی اضافه نمود: پرونده ثبت جهانی کاروانسرای بستک چندین سال در حال پیگیری بود و طبق بازدیدی که ارزیاب یونسکو از این کاروانسرا و کاروانسراهای ایران داشت، قابلیت حضور در پرونده ثبتی کروانسراهای ایران را تایید نموده بود.

وی ادامه داد: در این راستا کاروانسرای بستک به عنوان نماینده هرمزگان در جمع 54 کاروانسرای ایران نهاده شد و در نشست یونسکو در شهر ریاض به ثبت جهانی رسید.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه کاروانسرای بستک اکنون نخستین بنای ثبت شده استان در لیست جهانی بوده، گفت: البته تا پیش از این دانش سنتی دریانوردی و لنج سازی خلیج فارس و ساخت عود و نواختن آن در لیست ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود.

محسنی با یادآوری اینکه نخستین بار بوده که یک بنا از هرمزگان به ثبت جهانی می رسد، اضافه نمود: کاروانسرای بستک در اواخر دوره صفوی یا اوایل دوره قاجاریه احداث شده و در زنجیره کاروانسراهای بندرعباس تا لار استان فارس نهاده شده که بیانگر تجارت پر رونق آن موقع بوده که از این مسیر انجام میشد.

وی ابراز کرد: البته این مسیر برای مقاصد دیگر نیز کاربرد داشت اما استفاده تجاری و اتصال خلیج فارس به مرکز ایران پررنگ تر بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: این بنا به صورت حیات مرکزی ساخته شده که غرفه ها و اتاق ها در پیرامون اثر نهاده شده و طرح مربعی شکل دارد. در وسط آن یک بارانداز واقع شده است و مانند سایر کاروانسراهای مسیر بندرعباس تا لار در کنار آن، یک آب انبار و برکه ایجاد شده است.

کاروانسرای بستک در سال 1377 با شماره 2233 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده بود.

منبع: همگردی
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2307

به "کاروانسرای بستک در قالب پرونده کاروانسراهای ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای بستک در قالب پرونده کاروانسراهای ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید