کشف خرگوش هایی که نور صورتی منتشر می نمایند!

به گزارش مجله آی سیب، اولسون و همکارانش از این خرگوش ها زیر نور ماوراء بنفش و نور مرئی عکسبرداری کردند. تحت نور ماوراء بنفش پشت و پهلوی آن ها به جز شکم می درخشید و رنگی نارنجی-صورتی نشان می داد.

کشف خرگوش هایی که نور صورتی منتشر می نمایند!

نور های درخشان در طبیعت محدود به کرم های شب تاب نمی شوند در مطاله ای جدید که ماه گذشته در نیچر منتشر شده است نور بیوفلورسانس صورتی رنگ در دو گونه خرگوش جهنده جنوب آفریقا کشف شد.

بیوفلورسانس به طور کلی فرآیندی است که در آن بخش هایی از یک ارگانیسم نور هایی با طول موج کوتاه و انرژی بالا را جذب می نمایند و بعد از نگهداری میزانی از انرژی باقی آن را با طول موجی بلندتر و انرژی کمتر منتشر می نمایند. مانند اشعه فرابنفش و نور آبی که جذب می شوند و نور های قرمز، نارنجی، زرد و سبز منتشر می شوند.

این نور ها در کرم های شب تاب، ماهی ها، خزندگان، دوزیستان و پرندگان دیده شده بود. همچنین سه گروه از پستانداران که شامل سنجاب های پرنده بَر جدید (New World flying squirrel)، صاریغ ها و پلاتی پوس ها می گردد نیز این نور را منتشر می نمایند.

نکته قابل توجه این است که هر یک از این گونه ها در محیطی متفاوت در سه قاره مختلف زندگی می نمایند و هیچ کدام از آن ها با دیگری ارتباط نزدیک ندارد.

اریک آر اولسون (Erik R. Olson) استاد دانشکده منابع طبیعی در نورثلند و نویسنده این مقاله می گوید: اضافه شدن این دو گونه خرگوش جدید به این دسته نشان می دهد که ویژگی درخشندگی بیش از آن چه فکر می کردیم در گونه های پستانداران وجود دارد و من احساس می کنم این خرگوش ها آخرین پستاندارانی نیستند که با این ویژگی ما را شگفت زده می نمایند.

اولسون همچنین در مطالعات مربوط به بیوفلورسانس در سنجاب های پرنده و پلاتی پوس ها شرکت داشت. در حقیقت گروه او در آوریل سال 2018 هنگامی که در حال آنالیز سنجاب های پرنده و سایر پستانداران پرنده در موزه تاریخ طبیعی فیلد شیکاگو (Field Museum) بودند برای اولین بار درخشش صورتی رنگ خرگوش جهنده را مشاهده کردند. یکی از گونه های سنجاب به نام سنجاب دم پولکی در رده برابری با خرگوش جهنده قرار گرفته است.

اولسون شرح می دهد: ما در حال گشتن کشو ها در تاریکی بودیم و یک سنجاب دم پولکی یافتیم که نوری منتشر نمی کرد، اما به طور اتفاقی در کمد کناری که حاوی نزدیک ترین خویشاوندان این سنجاب بود بیوفلورسانس صورتی- نارنجی رنگی دیدیم که متعلق به خرگوش جهنده بود و این لحظه هیجان انگیزی بود. دیدن چنین چیزی برای اولین بار کنجکاوی ما را برانگیخت.

برای درک این درخشش صورتی رنگ اولسون و گروهش ویژگی های گسترده الگو ها و مواد شیمیایی آن را تهیه کردند. آن ها نمونه هایی از 14 موزه که شامل هشت گونه خرگوش جهنده جنوب آفریقا از کشور آنگولا (Angola) و بوتسوانا (Botswana) و شش گونه خرگوش جهنده شرق آفریقا از کنیا (Kenya) بودند آنالیز کردند.

هردوی این گونه ها از نظر اندازه و ویژگی های ظاهری به یکدیگر شباهت دارند، اما از نظر ژنتیکی متفاوت هستند و برخلاف نامشان به دسته جوندگان مربوط می شوند و نه خرگوش ها.

این خرگوش های جهنده به کانگورو ها شبیه هستند و پا های جلویی کوتاه و پا های عقبی قدرتمندی دارند و اندازه آن ها تقریبا مانند خرگوش است. آن ها همچنین گوش هایی عظیم، چشم هایی درشت و دمی پشمی دارند که باعث می گردد تعادل شان را حفظ نمایند. هر دوی این گونه ها در شب به گردش می پردازند و گودال هایی در زمین حفر می نمایند که در طول روز در آن ها می مانند.

اولسون و همکارانش از این گونه ها زیر نور ماوراء بنفش و نور مرئی عکسبرداری کردند. تحت نور ماوراء بنفش پشت و پهلوی آن ها به جز شکم می درخشید و رنگی نارنجی-صورتی نشان می داد.

آن ها همچنین از پنج خرگوش جهنده زنده در باغ وحش هنری دورلی (Henry Doorly) و آکواریومی در اوما ها (Omaha) در نبراسکا عکس گرفتند. خز این خرگوش ها در زیر نور ماورا بنفش می درخشید و الگو های درخشش هر کدام با دیگری فرق داشت و شامل رنگ های قرمز، صورتی و نارنجی بود.

تصاویری از این حیوانات در حیات وحش نیز ثبت شده است. الکس فرود (Alex Frood) مستقل از مقاله منتشر شده در نیچر تصویری از خز صورتی درخشان این خرگوش ها در آوریل 2019 در بوتسوانا ثبت نموده است.

اولسون و گروهش علاوه بر تصویربرداری نوری از این خرگوش ها از روشی به نام کروماتوگرافی لایه نازک استفاده کردند تا مولکول هایی که مسئول ایجاد بیوفلورسانس هستند را تشخیص دهند. آن ها فهمیدند گونه های مختلفی از پورفیرین که نوعی مولکول طبیعی هستند و رنگدانه ساز های قوی هستند مسئول ایجاد این درخشش اند.

این مولکول ها به دلیل داشتن ساختار حلقه ای به راحتی نور را جذب می نمایند و الکترون ها را در پیوند های پر انرژی برانگیخته می نمایند و سپس هنگامی که الکترون به حالت پایه برمی گردند رنگ های روشن منتشر می نمایند.

به گفته میکائلا کارلسون (Michaela Carlson)، استادیار شیمی در دانشگاه نورثلند و یکی از نویسندگان این مقاله: دو پورفیرین مسئول این درخشش هستند. این دو در شرایط مختلف رنگ های زرد، قرمز و نارنجی منتشر می نمایند و علت رنگ صورتی خرگوش های جهنده همین است.

چارچوبی که توسط اولسون و گروهش در این مطالعه استفاده شد می تواند به طور گسترده برای همه پستانداران مورد استفاده قرار گیرد. اولسون معتقد است بیوفلورسانس در پستانداران بیشتری وجود دارد و برای فهمیدن آن دانشمندان باید روی این موضوع کار نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1610

به "کشف خرگوش هایی که نور صورتی منتشر می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خرگوش هایی که نور صورتی منتشر می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید