کشف مومیایی زن باردار مصری

به گزارش مجله آی سیب، پیش از این تصور می شد این مومیایی یک روحانی مرد است، اما اسکن ها نشان داد که این مومیایی یک زن در مراحل آخر بارداری بوده است.

کشف مومیایی زن باردار مصری

دانشمندان لهستانی کشف مومیایی باردار را کشفی ویژه و شگفت انگیز توصیف کرده اند

گروهی از دانشمندان لهستانی می گویند که برای اولین بار مومیایی یک زن باردار مصری را کشف کرده اند. این کشف توسط محققان پروژه مومیایی ورشو انجام شد و روز پنجشنبه در مجله علوم باستان شناسی منتشر شد.

این پروژه که از سال 2015 آغاز شده است، از یک فناوری برای بررسی مصنوعات نگهداری شده در موزه ملی ورشو استفاده می کند. پیش از این تصور می شد این مومیایی یک روحانی مرد است، اما اسکن ها نشان داد که این مومیایی یک زن در مراحل آخر بارداری بوده است.

کارشناسان این پروژه معتقدند که بقایای بدن به احتمال زیاد مربوط به زنی بین 20 تا 30 سال از طبقه مرفه بوده است که در قرن اول قبل از میلاد درگذشته است. آن ها در مقاله ای با اعلام این یافته ها نوشتند: این تنها نمونه شناخته شده از زن باردار مومیایی شده و اولین تصاویر رادیولوژی از چنین جنینی است.

آن ها از اندازه دور سر جنین، تخمین می زنند که مادر بین 26 تا 30 هفته باردار بوده که به دلایل نامعلومی درگذشته.

متخصص سی تی اسکن و رادیولوژیست ها هم در این فعالیت باستان شناسی کمک کرده اند

وجسیچ اجسموند یکی از اعضای تیم از آکادمی علوم لهستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این مهمترین یافته ما تا به امروز است، یک شگفتی کامل است. چهار بسته بسته بندی شده و مومیایی شده در شکم مومیایی پیدا شد، اما دانشمندان می گویند جنین از رحم برداشته نشده است.

دانشمندان گفتند که معین نیست چرا جنین بیرون آورده نشده و جداگانه مومیایی نشده است، آن ها می گویند احتمالا اعتقادات مربوط به زندگی پس از مرگ یا مسائل فیزیکی در بیرون آوردن جنین، ممکن است در این امر دخیل باشد.

محققان پروژه، این زن مومیایی شده را بانوی اسرارآمیز موزه ملی ورشو لقب داده اند، چون حکایات متناقضی در مورد ریشه او وجود دارد. آن ها می گویند بقایای مومیایی شده این زن برای اولین بار در سال 1826 به دانشگاه ورشو اهدا شده است.

اهدا کننده ادعا کرده که این مومیایی در مقبره های سلطنتی در تبس پیدا شده است، اما محققان می گویند در قرن نوزدهم این امری معمول بوده که به منظور افزایش بهای عتیقه ها به دروغ آن ها را به مکان های معروف منتسب کنند.

کتیبه ها و ظرافت و ریزه کاری های روی این تابوت باعث شده بود که متخصصان قرن بیستم تصور کنند که مومیایی داخل تابوت کشیش مردی به نام هور-جژوتی باشد. اما اکنون دانشمندان با استفاده از فناوری اسکن این مومیایی را به عنوان یک زن باردار شناسایی کرده اند.

این دانشمندان معتقدند که این مومیایی در دوره ای توسط فروشندگان آثار باستانی در قرن نوزدهم در تابوت اشتباهی قرار داده شده است. در آن زمان غارت و بسته بندی مجدد بقایا غیر معمول نبود.

دانشمندان می گویند که این زن به دقت مومیایی شده بود که این نشان می دهد او از طبقه مرفهی بوده است

چهار بسته مومیایی شده در شکم این مومیایی پیدا شد

آن ها می گویند که این مومیایی به خوبی حفظ شده، اما آسیب هایی در گردن آن دیده می شود که نشان می دهد زمانی توسط کسانی که در جستجوی اشیای با ارزش بوده اند، آسیب دیده است. این کارشناسان می گویند حداقل 15 شیء باارزش از جمله مجموعه ای غنی از آویز ها و بلاگردان ها در میان پوشش این زن پیدا شده است.

دکتر مارزنا اوزارک زیلک یکی از محققان این پروژه، به آژانس خبری دولتی لهستان گفت که همسرش ابتدا آنچه را که به نظر می رسید یک پای کوچک است، در یکی از اسکن ها مشاهده کرده بود. او گفت که تیم امیدوار است در آینده با بررسی مقادیر کمی از بافت این مومیایی علت مرگ این زن را معین کند.

منبع: فرادید
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1654

به "کشف مومیایی زن باردار مصری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مومیایی زن باردار مصری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید