11 حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

به گزارش مجله آی سیب، مگس ها از آن دسته حشراتی نیستند که با انسان ها کنار بیایند. آن ها نه مثل پشه ها نیش می زنند، نه مثل سوسک ها چندش آورند، اما حقیقت این است که همواره می توانند ما را عصبی نمایند، چرا که هرگز از لم دادن روی غذاها یا حتی بدن مان خسته نمی شوند. با همه این ها، حقایق جالب زیادی درباره این حشرات و ویژگی های آن ها وجود دارد که حتماً از شنیدن شان تعجب خواهید کرد.

11 حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید

1- بی علت نیست که دائماً دست هایشان را به هم می مالند

به گزارش روزیاتو، شاید متوجه شده باشید که مگس ها بیشتر اوقات پاهایشان را به همدیگر یا بدن، سر و یا بال هایشان می مالند. آن ها این کار را نه به علت خارش، بلکه برای خلاص شدن از آلودگی های چسبیده به بدن شان انجام می دهند. در حقیقت، مگس ها بیشتر زمان شان را صرف تمیز کردن خودشان می نمایند، شاید بیشتر از ما. و حتی شاید بتوان گفت حشرات وسواسی ای هستند.

اگر پاهایشان را به هم بمالند (آن ها دست ندارند) آن را به دلایل بیولوژیک انجام می دهند. با حذف آلودگی از پاهای خود، همه چیزهایی که ممکن است سنسورهای آن ها را تحت تأثیر قرار دهد را از میان می برند، سنسورهایی که برای آن ها بسیار مهم اند. این سنسورها به مگس ها این امکان را می دهند که بر روی سطوح فرود آیند و قابل خوردن بودن یا نبودن یک غذا را تشخیص دهند. بعلاوه این سنسورها به آن ها یاری می نمایند که پرواز نمایند و برای خود غذا پیدا نمایند. بهداشت برای مگس ها مسأله مرگ و زندگی است.

2- بیشتر از ما خودشان را تمیز می نمایند چون بیشتر کثیف می شوند

اگر هنگام خوردن بستنی، مقداری از آن روی دست تان بریزد احتمالاً بعدش دست هایتان را می شویید. اما در جهانی کوچک مگس ها، حفظ تمیزی و فعال نگه داشتن سنسورها کار بسیار مهمی محسوب می گردد. به علت کوچک بودن جثه مگس ها، هر ذره کوچکی از گرد و غبار می تواند به تهدیدی برای سلامت آن ها تبدیل گردد.

مگس ها باید خود را به دقت تمیز نمایند. آن ها بدن، پاها، بال ها و حتی چشم هایشان را تمیز می نمایند. و این کار را با مهارت یک ژیمناست انجام می دهند. آن ها از دهان خود هم برای تمیز کردن آلودگی های روی پاهایشان و حذف ذراتی که قابل خوردن به نظر می رسند استفاده می نمایند.

3- با تمام بدن شان می توانند مزه ها را احساس نمایند

مگس ها گیرنده هایی دارند که به آن ها این امکان را می دهد که مانند انسان ها طعم غذاها را بچشند و خوب یا بد بودن آن ها را تشخیص دهند. اما یک تفاوت بزرگ میان ما و آن ها وجود دارد: تصور کنید قرار است غذای مورد علاقه تان، مثلاً یک پیتزا بخورید. شاید بوی آن برایتان دلپذیر باشد، اما تا زمانی که آن را امتحان نکنید نمی دانید که چه مزه ای دارد.

گرچه ما با خوردن پیتزا می توانیم به طعم آن پی ببریم، اما مگس ها می توانند با بال ها و پاهایشان آن را مزه نمایند. علتش این است که مگس ها از گیرنده های چشایی ای برخوردارند که در سرتاسر بدن شان پراکنده است. می توانید تصور کنید که با دست هایتان از پیتزای خود لذت ببرید؟ این دقیقاً همان کاری است که مگس ها می نمایند.

4- حس چشایی شان برای لذت بردن از غذا نیست

اگر مگس ها حس چشایی خوبی داشتند، از بیشتر چیزهایی که روی آن می نشستند نمی خوردند، اما این کار را می نمایند. علتش این است که حس چشایی آن ها برای لذت بردن از غذا نیست، بلکه برای این است که متوجه شوند غذایی برای آن ها قابل خوردن است یا خیر. نورون های چشایی مگس ها به آن ها می گوید که آیا غذایی برایشان مضر است یا خیر.

5- هزاران گونه مگس مختلف وجود دارد

و منظور از هزاران تنها هزار یا 2 هزار گونه نیست. خانواده مگس ها به قدری گسترده است که این اعداد در برابر آن اندک به نظر می رسد. تحقیقات نشان داده نزدیک به 150 هزار گونه مختلف از مگس ها در جهان وجود دارد. این رقم بدون شک بسیار بزرگ به نظر می رسد اگر در نظر داشته باشیم که تنها نزدیک به 18.403 گونه پرنده در جهان وجود دارد.

6- به آن سریعی که فکر می کنیم نیستند

گرفتن مگس ها یک چالش تمام عیار است. آن ها با چنان تبحری در برابر تمام کوشش هایمان برای گرفتن شان جاخالی می دهند که می توان با نینجاها مقایسه شان کرد. اما در حقیقت، آن ها به آن سریعی که ما تصور می کنیم نیستند.

مگس ها می توانند با سرعت تنها 7 کیلومتر بر ساعت پرواز نمایند که معادل سرعت راه رفتن انسان ها است. جالب است بدانید که اگر مگس ها با سنجاقک ها مسابقه دهند، از آن ها خواهند باخت، چرا که سنجاقک ها می توانند با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت پرواز نمایند.

7- توانایی شان در فرار از خطر به علت چشم هایشان است

مگس ها شاید به آن سریعی که فکر می کنیم پرواز ننمایند، اما به طور حتم بینایی قوی ای دارند. برای شرح علت آن باید ابتدا این نکته را روشن کنیم که وقتی نور به درون چشمان انسان نفوذ می نماید، با وقوع یک واکنش شیمیایی، خبر آن به وسیله پالس های الکتریکی به مغز فرستاده می گردد.

اما مگس ها به جای آن، یک واکنش مکانیکی دارند که به آن ها این امکان را می دهد سیگنال های عصبی سریع تری داشته باشند. به علاوه، کوتاه بودن فاصله میان چشم ها تا مغز در مگس ها باعث بالا رفتن سرعت پردازش اطلاعات می گردد. شاید فکر کنیم که اگر سرعت عمل بالایی داشته باشیم می توانیم با یک مگس کش، آن ها را بزنیم، اما مگس ها طوری می توانند حرکات ما را ببینند که انگار با حالت اسلوموشن حرکت می کنیم.

8- مگس ها می توانند در همه جهت ببینند

جدا از آنکه جهان را در حالت اسلوموشن می بینند، چشمان مگس ها این امکان را به آن می دهد که دیدی 360 درجه داشته باشند و هر چه پشت سرشان واقع شده است را ببینند. بنابراین اگر بخواهید از پشت غافلگیرشان کنید، فرقی نخواهد کرد و باز هم فرار خواهند کرد، گویی از رو به رو به آن ها حمله برده اید.

9- می توانند سر و ته راه بروند

ما آنقدر به تماشا راه رفتن مگس ها در هر جایی عادت نموده ایم که از تماشا سر و ته راه رفتن شان هم تعجب نمی کنیم. اما به طور حتم برای سر و ته راه رفتن به آن راحتی به توانایی زیادی احتیاج است.

این توانایی اما به خاطر قدرت بدنی بیشتر مگس ها نیست، بلکه به خاطر لایه های چسبنده پاهای آن ها است. این لایه ها به مگس ها این امکان را می دهند که به سطوح بچسبند. سپس هنگام بلند شدن، از پنجه های خود برای جدا کردن پاهایشان از سطحی که به آن چسبیده اند استفاده می نمایند.

10- اشتراکات زیادی با مگس ها داریم، از جمله در دی اِن اِی

به گفته دانشمندان، ژنتیک انسان ها و مگس های میوه شباهت زیادی به یکدیگر دارد. آن ها می گویند در حدود 61 درصد از ژن های بیماری زای شناخته شده انسان با کد ژنتیکی مگس های میوه انطباق دارد. به همین علت این حشرات را جایگزین مناسبی برای انسان ها در بعضی آزمایشات می دانند.

11- از میان بردن همه مگس های جهان اصلاً ایده خوبی نیست

مگس ها با همه غیر قابل تحمل بودن شان، برای جهان ضروری اند. به گفته متخصصان، مگس ها جدا از نشستن روی غذاهای ما، گیاهان را گرده افشانی می نمایند، موجودات تجزیه گر (بعضی باکتری ها و قارچ ها) را می خورند و از فضولات تغذیه می نمایند. هیچکس جز آن ها حاضر به انجام این کارها نیست. می توانید آن همه آلودگی ای را تصور کنید که در صورت انقراض مگس ها در جهان انباشته می گردد؟

و اگر این ها دلایل کافی ای برای همزیستی با مگس ها به نظر نمی رسد، باید بدانید که بعضی دانشمندان می گویند اگر مگس ها وجود نداشتند، شکلاتی هم نبود. گونه بخصوصی از مگس وجود دارد که گیاه کاکائو را گرده افشانی می نماید. به طور حتم اگر مردم از این موضوع مطلع بودند، بیشتر قدر مگس ها را می دانستند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 شهریور 1402 بروزرسانی: 20 شهریور 1402 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2305

به "11 حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 حقیقت عجیب و جالب درباره مگس ها که نمی دانستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید