آمار بالای حفاری های غیرمجاز ، همه به دنبال اشیای کم نظیر پنهان در گورستان ها هستند

به گزارش مجله آی سیب، کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت:با توجه به حضور حفاران غیرمجاز در محوطه های باستانی این استان چندی پیش، شاهد حضور حفاران در امامزاده محمد(ع) بودیم که محوطه را تخریب کردند، اما شیء باستانی به دست نیاوردند.

آمار بالای حفاری های غیرمجاز ، همه به دنبال اشیای کم نظیر پنهان در گورستان ها هستند

به گزارش مجله آی سیب به نقل از ایلنا، چندی پیش، خبرهایی در خصوص حفاری های غیرمجاز در گورستان های روستای لیراوی کهگیلویه و بویراحمد به منظور دستیابی به اشیای عتیقه موجود در این قبرستان ها در فضای مجازی منتشر شد.

کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود:منطقه لیراوی یکی از مناطق بسیار مهم در حوزه باستان شناسی این استان است که در مرز استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است، کاروانسرا و قلعه ای بسیار مهم در این منطقه واقع شده است. قبرستان ها و محوطه هایی باستانی نیز از دوره عیلامیان در این منطقه وجود دارد. طی سال های گذشته، به خصوص اوایل دهه 80 شاهد حفاری های غیرمجاز در این محوطه ها بودیم، اما چندی است که دیگر چنین حفاری هایی نمی بینیم.

علی اصغر آتش فراز شرح داد: از آنجا که گورستانی در روستای لیراوی واقع شده است که اوایل امر اطلاعی از تاریخی بودن این منطقه در دست نبود، روستاییان برای ساخت خانه هایشان سبب تخریب بخش هایی از این گورستان شده بودند. البته با حضور مسئولان یگان حفاظت در منطقه، شاهد صدمه جدی نبودیم.

وی ادامه داد: طی هفته های گذشته، شاهد حضور حفاران غیرمجاز در منطقه امامزاده محمد(ع) در نزدیکی آبشار کمردوغ بودیم که نتوانستند شیء خاصی پیدا کنند و فقط سبب تخریب منطقه شدند.

کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص شرایط سایر محوطه های باستانی استان نیز گفت: محدوده بافت تاریخی دهدشت به لحاظ تجاوزاتی که در گذشته به حریم محوطه شده بود، تقریبا در شرایط نامناسبی واقع شده است. معارضاتی داریم که در صدد تملک و خرید آن هستیم و به زودی دیوارکشی خواهیم کرد. در این میان، می توان گفت در شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد شاهد تعداد زیادی از حفاری های غیرمجاز هستیم، چراکه در نزدیکی مرز منطقه باستانی عیلام قرار دارند و گورستان هایی از هزاره اول در این بخش ها بیشتر است.

به گفته او، از آنجا که قرار است سدی بر روی رودخانه بشار زده شود و با آبگیری آن، محوطه های باستانی حاشیه این رودخانه زیر آب می رود، از اوایل دهه 90 کاوش های نجات بخشی در این بخش آغاز شده که منجر به کشف گورستانی چند هکتاری با اشیایی خاص و منحصر به فرد شد.

آتش فراز یادآور شد: هرچند مراقبت از این گورستان بسیار بزرگ کار دشواری است و گهگاه شاهد حفاری های غیرمجاز در این محوطه ها هستیم، اما سعی داریم با کاوش های باستان شناسی که با مجوزهای پژوهشکده باستان شناسی صادر شده، در برخی از این گورستان ها از جمله سادات محمودی کاوش کنیم. در این میان، اشیای خاص و کم نظیری در این گورستان ها به دست آمده که متعلق به دوره عیلام است و برخی از آنها شبیه اشیایی است که در شهداد پیدا شده بود. البته برخی از اشیای مفرغی منحصر به فرد بودند و نخستین بار بود که در بخش جنوب غربی ایران چنین اشیایی به دست می آمد، از جمله ظروف نقش برجسته ای که نقوش پرندگان و حیواناتی مانند شیر روی آن کار شده بود. این کاوش های نجات بخشی آثار تا 2 فصل دیگر و زمان آبگیری سد ادامه خواهد یافت.

وی در خصوص کاوش هایی که در سال 99 در این استان انجام خواهد شد، گفت: علاوه بر کاوش نجات بخشی گورستان ده پایین سادات محمودی و یک گورستان دیگر که در مجاورت آن واقع شده است، تعیین عرصه و حریم تپه تل خسرو نیز در برنامه واقع شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1099

به "آمار بالای حفاری های غیرمجاز ، همه به دنبال اشیای کم نظیر پنهان در گورستان ها هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار بالای حفاری های غیرمجاز ، همه به دنبال اشیای کم نظیر پنهان در گورستان ها هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید