استاندارد یورو 7 و نگرانی عظیم خودروسازان

به گزارش مجله آی سیب، به اعتقاد یکی از مهندسان ارشد فولکس واگن، در صورت الزامی شدن یورو 7، این شرکت نخواهد توانست مدل کوچکی مثل پولو را با قیمت 15 هزار یورو راهی بازار کند.

استاندارد یورو 7 و نگرانی عظیم خودروسازان

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، شمار زیادی از خودروسازان نسبت به استانداردهای بسیار سختگیرانه یورو 7 ابراز نگرانی کرده اند. آنها معتقدند هزینه انطباق با این استانداردها آنقدر زیاد است که بدون بهره گیری از پیشرانه های هیبریدی شارژی یا تمام الکتریکی، فراوری خودروهای سواری سودده نخواهد بود.

آنطور که نشریه اتونیوز اروپا گزارش کرده، یورو 7 بیش از پیش بر کاهش گازهای آلاینده تمرکز داشته و از حوالی سال 2025 خودروسازان ملزم به رعایت آن خواهند شد. پیش بینی می گردد کاهش اکسید نیتروژن (NOx) به 30 میلی گرم در هر کیلومتر، یکی از بندهای یورو 7 باشد. جالب آنکه طبق استانداردهای کنونی، این رقم کمتر از حاشیه خطای اندازه گیری میزان آلایندگی توسط دستگاه های حمل شدنی (پرتابل) است.

با الزامی شدن استاندارد یورو 6d از ژانویه، اکسید نیتروژن خودروهای فراوریی چه در تست و چه در شرایط واقعی نباید بیشتر از 80 میلی گرم در هر کیلومتر باشد.

مروری بر استانداردهای یورو از ابتدا تا به امروز

به اعتقاد یکی از مهندسان ارشد فولکس واگن، در صورت الزامی شدن یورو 7، این شرکت نخواهد توانست مدل کوچکی مثل پولو را با قیمت 15 هزار یورو راهی بازار کند. وی در این رابطه گفته اگر حمل یک تریلر در سربالایی به تست ها اضافه گردد، این امر به معنای مرگ اتومبیل های درون سوز خواهد بود و حتی سیستم هیبرید 48 ولتی نیز نخواهد توانست کمکی به پاس کردن استانداردهای یورو 7 بکند.

مهندس ارشد فولکس واگن که نامی از وی برده نشده، در ادامه صحبت های خود افزوده برای اینکه خودروسازان بتوانند استاندارد یورو 7 را پاس نمایند، باید گیربکس های دستی را کنار گذاشته و از نمونه های اتوماتیک استفاده نمایند تا دنده ها در دقیق ترین زمان ممکن تعویض شده و شتابگیری به صورت تدریجی انجام گردد.

وی در مثالی جالب رفتار خودرو در چنین شرایطی را به فردی که قرص خواب مصرف کرده، تشبیه کرده است! این مهندس باور دارد یورو 7 نه تنها قیمت خودروها را بالاتر خواهد برد، بلکه فاکتوری به نام لذت رانندگی را نیز به دست فراموشی خواهد سپرد.

شاید بعضی افراد با شنیدن خبر الزامی شدن استاندارد یورو 7 و حذف خودروهایی که فقط به موتور درون سوز مجهز هستند، ابراز خوشحالی نمایند. اما باید این را نیز در نظر گرفت که خیل زیادی از مشتریان توانایی خرید خودروهای جدید با پیشرانه هیبریدی شارژی یا تمام الکتریکی را ندارند.

به باور مهندس ارشد فولکس واگن آن دسته از افرادی که توان خرید مدل های پاک تر را نداشته باشند، به خودروهای فعلی خود وفادار باقی خواهند ماند که آن هم حداقل در کوتاه مدت کمکی به کاهش میزان گازهای آلاینده نخواهد کرد.

تمامی این موارد در حالی است که گروه ACEA می گوید اهداف یورو 7 نزدیک به صفر معین خواهد شد تا خطاهای مربوط به اندازه گیری پوشش داده شوند. فارغ از زمان اجرایی شدن یورو 7، آنچه واضح است اینست که نفس های موتور درون سوز به شماره افتاده و دیر یا زود باید با آن خداحافظی کنیم؛ البته به عبارت صحیح تر جهانیان باید با این پیشرانه ها خداحافظی نمایند، چرا که هیچ چشم اندازی برای خاتمه فراوری موتورهای درون سوز در ایران قابل تصور نیست!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1403

به "استاندارد یورو 7 و نگرانی عظیم خودروسازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد یورو 7 و نگرانی عظیم خودروسازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید