افزایش فاحش فوتی های کرونا از 2 هفته دیگر، طرح ترافیک لغو گردد

به گزارش مجله آی سیب، یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه تاثیر سفرهای نوروزی در آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا طی روزهای آینده تعیین می گردد، گفت: با توجه به افزایش های فعلی موارد مبتلایان متاسفانه از دو هفته دیگر افزایش فاحشی در تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا خواهیم داشت.

افزایش فاحش فوتی های کرونا از 2 هفته دیگر، طرح ترافیک لغو گردد

دکتر مسعود یونسیان در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به سفرهای شکل گرفته در ایام نوروز، گفت: در خصوص سفرها پیامی که مردم دریافت نموده بودند این بود که مسافرتشان به مناطق زرد و آبی بدون هیچ محدودیتی آزاد است که این تصمیم درستی نبود و به نظر بنده حتی اشتباهی استراتژیک بود؛ زیرا شرط منفی بودن نتیجه تست کرونا را برای رفتن به این شهرهای زرد و آبی را قائل نشده بودند در حالی که مهم تر از اینکه بگوییم به مناطق آلوده سفر نکنید این نکته مهم است که بگوییم افراد آلوده به مناطق پاک تر (زرد و آبی) سفر ننمایند؛ چون یک بیمار می تواند در آن منطقه جمع کثیری را به کووید19 مبتلا کند.

وی اضافه نمود: از طرفی پس از بازگشت از سفر هم علی رغم توصیه ها می شنویم و می بینیم که افراد اقدام به دید و بازدید شغلی و کاری در محل کارشان می نمایند. پرهیز از این رخداد در هفته سوم فروردین ماه در شرایط کرونایی کشور بسیار مهم است تا به این طریق عاملی برای انتقال بیماری نباشیم. ضروری است کارمندان از دید بازدید در ادارات خودداری نموده و از همکارانشان هم بخواهند که این موضوع را رعایت نمایند و اگر تصور می نمایند شرایط برای امتناع از دید بازدید در محل کار فراهم نیست، به مرخصی بفرایند.

موج چهارم کرونا شروع شده است

یونسیان درباره بروز موج چهارم کرونا در ایران، ادامه داد: به نظر می رسد این موج در کشور شروع شده است زیرا اغلب استان های ما در حال طی کردن فرایند افزایشی بیماری هستند، وقتی اتفاقی مانند تعطیلات نوروز طی چندین روز تقریبا در تمام استان ها رخ می دهد دیگر نمی توان آن را به نوسانات تصادفی نسبت داد. معمولا اثرات هر اتفاقی یک تا دو هفته بعد در میزان مبتلایان و دو تا چهار هفته بعد هم در میزان مرگ و میر مشهود می گردد و با توجه به افزایش های فعلی موارد مبتلایان متاسفانه از دو هفته دیگر افزایش فاحشی در تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا خواهیم داشت.

ابتلا و مرگ و میرِ بیشتر در سالمندان

وی با تاکید بر اینکه ویروس های جهش یافته کرونا واگیردار تر هستند، اظهار کرد: این در حالی است که شدت بیماری زایی بیشتری هم دارند اما از نظر توزیع سنی مبتلایان، اختلاف فاحشی با نوع پیشین ویروس وجود ندارند. همه ویروس ها با شدت بیشتری افراد سالمند را درگیر می نمایند و کشتار بیشتری در این افراد رقم می زنند. البته ویروس جدید جهش یافته خطرات بیشتری نسبت به ویروس قدیمی برای جوانان و نوجوانان دارد ولی در هر حال ابتلا و مرگ و میر در سالمندان شدت بیشتری دارد.

طرح ترافیک لغو گردد

این استاد ویروس شناسی، تاکید نمود: طبیعتا شروع روزهای کاری و استفاده مردم از وسایل حمل و نقل عمومی هم به گسترش بیشتر ویروس و فرایند افزایشی آن یاری می نماید و به نظر می رسد ملغی کردن طرح ترافیک و تشویق مردم به استفاده از خودرو شخصی منطقی تر باشد. ویروس از یک خودرو به خودرو دیگر منتقل نمی گردد و شلوغی خیابان ها ممکن است از نظر آلودگی هوا و تاخیر در رسیدن به محل کار تاثیراتی برجای بگذارد ولی انتقال کرونا با ازدحام خودرو در خیابان افزایش نمی یابد. هر چه در خودروهای کوچک تر افراد کمتر و ساکن در یک منزل را داشته باشیم، طبیعتا احتمال انتشار ویروس در مقایسه با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کاهش می یابد. هوا بهتر شده است و یکی از نکات بسیار مهم باز گذاشتن پنجره های وسایل حمل و نقل شخصی و عمومی است تا تهویه هوا صورت گیرد.

واکسیناسیون؛ مهمترین ابزار کنترل بیماری

وی در سرانجام تاکید نمود: مهم ترین ابزار کنترل شرایط بیماری در کشور تسریع در فرایند واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان و سالمندان است. همچنین در مراحل بعدی برنامه ریزی دقیقی برای واکسیناسیون سایر افراد جامعه داشته باشیم، عوامل مختلفی در اولویت بندی تزریق واکسن وجود دارد که ساده ترین و مهم ترین ملاک می تواند سن افراد باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1647

به "افزایش فاحش فوتی های کرونا از 2 هفته دیگر، طرح ترافیک لغو گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فاحش فوتی های کرونا از 2 هفته دیگر، طرح ترافیک لغو گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید