اگر دیابت دارید چه اطلاعاتی را باید درباره کرونا بدانید؟

به گزارش مجله آی سیب، صدا و سیما/ اطلاعات اولیه به دست آمده نشان می دهد افراد دیابتیک یا دارای هر بیماری زمینه ای، بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا هستند.

اگر دیابت دارید چه اطلاعاتی را باید درباره کرونا بدانید؟

محققان در حال بررسی چگونگی اثر ویروس کرونا بر سیستم ایمنی هستند و بر این باورند که بیماران مبتلا به دیابت به نسبت افراد غیردیابتی در معرض خطر بیشتری نیستند؛ بلکه در صورت ابتلا علائم شدیدتری را تجربه می کنند. این بیماران بیشتر دچار عفونت های مختلف از جمله عفونت های تنفسی می شوند و امکان شدید بودن عفونت در آن ها بیشتر است، زیرا قند خون بالا توان سلول های ایمنی را در مبارزه با عفونت کم می کند؛ بنابراین افراد با قند خون بالا به علت ضعف در سیستم ایمنی در مقابل عفونت های ریوی حساس تر هستند. البته هنوز اطلاعات کاملی در مورد وجود ارتباط احتمالی بین قند خون کنترل شده و کووید 19 وجود ندارد.

اگر دیابت نوع 1 یا 2 دارید موارد زیر را رعایت کنید:

دستانتان را قبل از آماده کردن غذا و خوردن آن، هنگام مراقبت از بچه ها و افراد بیمار، استفاده از توالت و حضور در مکان های عمومی به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید.

در فضا های عمومی ماسک بزنید. البته لازم نیست از ماسک های N 95 استفاده کنید. زیرا این نوع ماسک مورد نیاز کادر درمان است.

حداقل فاصله یک و نیم متری را رعایت کنید. در صورت بیمار شدن خود را در خانه قرنطینه کنید.

همیشه انسولین، گلوگومتر، نوار های تست کتون و قرص گلوگز را در خانه داشته باشید.

اگر از دارو های کنترل کنندهٔ فشار خون نظیر مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE inhibitors) و مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین (ARBs) استفاده می کنید، آن ها را ادامه دهید مگر آنکه پزشکتان نظر دیگری داشته باشد.

در صورت ابتلا به بیماری از دارو های تب بر مانند استامینوفن استفاده کنید.

اگر دیابت دارید و به بیماری کرونا دچار شدید:

بهتر است افرادی که مبتلا به دیابت هستند، پیش از ابتلا به ویروس کرونا برنامه ریزی کنند که چه کاری باید انجام دهند، به عنوان مثال شماره تلفن ارائه دهنده خدمات درمانی خود را در دست داشته و از منابع کافی دارو ها و مواد مصرفی برای نظارت بر قند خون در خانه برخوردار باشند، به طوری که آن ها در صورت بیماری نیازی به بیرون رفتن نداشته باشند یا فقط زمان بازبودن داروخانه محلی اینکار را انجام دهند.

بیماران اگر به ویروس مبتلا شوند، ممکن است دچار کاهش کنترل قند خون خود در طی بیماری باشد. آن ها باید برای بهبود جبرانی دیابت خود، قوانین روزانه را که برای هر شرایط استرس زا توصیه می شود، تمرین کنند.

در صورت ابتلا بیماران باید روزانه چند بار قند خون خود را کنترل کنند، دریافت مجدد نسخه برای دارو های خود (خصوصاً انسولین) و آنچه ممکن است لازم باشد در دارو ها یا رژیم غذایی خود انجام دهند و با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرند.

بیماری کووید 19 می تواند با افزایش فشار خون، شرایط بی آبی (دهیدراتاسیون) را به وجود آورد؛ بنابراین به میزان کافی آب بنوشید و فشار خون خود را اندازه گرفته و به پزشک اطلاع دهید.

قند خون خود را به طور مرتب بررسی کرده و اگر بالاتر از 250 mg/dL بود ممکن است در معرض کتواسیدوزیس باشید. شرایطی که بدن با سوزاندن چربی برای تولید انرژی، مقدار بسیار زیادی کتون می سازد که ممکن است برای بدن سمی باشد. مهم است که در زمان ابتلا به کرونا میزان کتون در خون کم باشد.

مدیریت و بهبود احساسات خود را در اولویت قرار دهید

از آنجایی که استرس باعث افزایش قند خون می شود، با انجام دادن کار های مفرح، نفس عمیق کشیدن یا صحبت کردن با یک دوست استرس خود را کنترل کنید.

به میزان کافی بخوابید، در حد توان ورزش کرده و برای ارتباط با دوستان یا خانواده از تکنولوژی استفاده کنید؛ و مهم تر از همه اینکه الان در برهه ای خاص از زندگی مان قرار داریم و اوضاع همیشه به همین منوال باقی نخواهد ماند.

قوانین روزانه بیمار برای مبتلایان به دیابت

آب کافی بنوشید.

قند خون خود را کنترل کنید.

دمای بدن خود را کنترل کنید.

اگر انسولین تزریق می کنید، کتون بدن خود نیز کنترل کنید.

توصیه های تیم مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید.

با رعایت رژیم غذایی، فعالیت و ورزش بیشتر در منزل و مصرف منظم دارو های دیابت و فشار خون، سعی کنیم کنترل قند خون در بهترین شرایط باشد.

تا جایی که ممکن است از منزل خارج نشویم.

برای ویزیت های دوره ای و تجدید نسخه های دارویی، در حد امکان، یکی از افراد جوان و سالم خانواده به مطب پزشک یا درمانگاه مراجعه کند.

برای سوالات و مسائل غیراورژانس پزشکی، در حد امکان، از طریق تماس تلفنی طبق هماهنگی با پزشک معالج یا درمانگاه اقدام کنیم.

فعلا در میهمانی شرکت نکنیم و به سفر نرویم.

در صورت خروج از منزل، تا جایی که ممکن است، در محل های شلوغ حاضر نشویم.

با دیگران دست ندهیم و روبوسی نکنیم.

بهداشت فردی را رعایت کنیم؛ مهم ترین نکته، شست و شوی مناسب دست ها با آب و صابون و خشک کردن آن ها با دستمال کاغذی است. در صورت داشتن علامت های بیماری، از ماسک استفاده کنیم.

اعضای خانواده ما نیز با دقت بیشتری اصول بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند و در صورت داشتن علائم بیماری مانند تب، سرفه و تنگی نفس، ضمن توصیه به پیگیری مطابق دستورالعمل های عمومی پیشگیری و درمان، با احترام از آن ها دوری کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1330

به "اگر دیابت دارید چه اطلاعاتی را باید درباره کرونا بدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر دیابت دارید چه اطلاعاتی را باید درباره کرونا بدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید