چطور یک بازسازی ساختمان با دوام انجام دهیم؟

به گزارش مجله آی سیب، خیلی از مواقع متأسفانه پس از گذشت مدت کوتاهی از بازسازی ساختمان، ایرادات و کاستیهایی نمایان میشود که نشان می دهد بازسازی اصولی ساختمان انجام نشده است. مالک یا کارفرما نیز از زمان و پولی که صرف بازسازی نموده اند ناراضی خواهند بود.

چطور یک بازسازی ساختمان با دوام انجام دهیم؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به زبان ساده، بازسازی اصولی ساختمان یعنی رضایت مالکین و ساکنین ساختمان، از کیفیت نهایی ساختمان بازسازی شده.

در این مقاله سعی کرده ایم تا چند نکته مهم که یاری میکند تصمیمات درست تری برای بازسازی ساختمان گرفته گردد را بیان نماییم. درمورد هزینه های بازسازی ساختمان نیز صحبت می کنیم.

اگر تصمیم به بازسازی ساختمان خود دارید، پیشنهاد میکنیم حتما یکبار نکات مهم این مقاله را آنالیز نمایید. نکاتی که در این مقاله آنالیز خواهیم کرد عبارت است از:

 • آنالیز درست بودن تصمیم به بازسازی ساختمان.
 • مقاوم سازی ساختمان یک موضوع کاملا تخصصی است.
 • اخذ مجوز یا پروانه بازسازی ساختمان.
 • راه هایی برای افزایش ارزش مالی و قیمت ساختمان(متراژ خالص، آسانسور، پارکینگ و …).
 • تأسیسات ساختمانی مهمترین و خطرناکترین بخش بازسازی.
 • آیا به طراحی داخلی ساختمان احتیاج است یا خیر؟
 • اهمیت برآورد مدت زمان بازسازی ساختمان.
 • پیش بینی هزینه بازسازی ساختمان.
 • انتخاب پیمانکار بازسازی مناسب.

مطالبی که در ادامه این مقاله به آنها میپردازیم، یاری می نماید تا بهتر بتوانیم بازسازی ساختمان خود را مدیریت یا کنترل کنیم و از تصمیمات اشتباه در مراحل و بخشهای مختلف عملیات بازسازی جلوگیری کنیم.

اصلا شاید نباید ساختمان مورد نظر را بازسازی کنیم!

اولین قدم از تصمیمگیری درست برای بازسازی اصولی ساختمان، پاسخ به این سؤال است:

آیا اصلا تصمیم درستی است که ساختمان مورد نظر خود را بازسازی کنیم؟

گاهی اوقات تصمیم به بازسازی یا نوسازی یک ساختمان گرفته میگردد درحالی که اصلا اینکار از لحاظ اصول فنی و مالی تصمیم درستی نیست. به زبان ساده تر، بازسازی ساختمانی که شرایط مناسب بازسازی را ندارد یعنی از دست دادن پول و زمان. گاهی اوقات نیز افراد به ظاهر متخصص، یا از روی بی تجربگی و یا متأسفانه برای رسیدن به سود مالی بیشتر برای خود، به غلط، مالکین ساختمان یا مراجعین خود را ترغیب می کنند تا ساختمانی که بازسازی آن تصمیم درستی نیست را بازسازی کنند. برای اینکه درگیر چنین انتخاب اشتباهی نشویم، تنها راه، دریافت مشاوره بازسازی از چند فرد یا شرکت متخصص بازسازی ساختمان می باشد. بعد از مقایسه چند نظر کارشناسی شده، می توانیم انتخاب درست را تشخیص دهیم. پیشنهاد می کنیم به وسیله تماس با شرکت بازسازی و دکوراسیون داخلی خبرنگاران، مشاوره کاملاً رایگان درمورد بازسازی ساختمان مورد نظر خود دریافت نمایید.

یک مثال واقعی از پروژه خانه ای که نباید بازسازی میشد را بطور کامل در یک مقاله اختصاصی توضیح داده ایم. پیشنهاد می کنیم حتماً این مقاله را آنالیز بفرمایید. امیدواریم تجربه بازسازی اشتباهی که در این مقاله آنرا بیان کرده ایم برای پروژه شما هیچگاه اتفاق نیفتد.

چند نکته درمورد مقاوم سازی ساختمان در زمان بازسازی آن:

آیا ساختمانی که قرار است باز سازی کنیم، احتیاج به مقاوم سازی دارد؟ یعنی سازه و بنای ساختمان احتیاج به تقویت دارد یا خیر؟

یکی دیگر از نکاتی که باید برای رسیدن به یک بازسازی اصولی و استاندارد ساختمان قدیمی آنالیز گردد، احتیاج به مقاوم سازی آن است. یعنی آیا مقاوم سازی از نظر فنی و از نظر مالی کار درستی است؟

چند نکته مهم در مقاوم سازی برای بازسازی اصولی ساختمان:

 • مقاوم سازی ساختمانها قدیمی یک موضوع کاملاً تخصصی و محاسباتی است. با تجربه بودن افراد در ساختمانسازی فقط کمی در تشخیص یاری میکند.
 • معمولاً تا قبل از عملیات تخریب نازک کاری و بخشی از سفت کاری ساختمان قدیمی و مشاهده اسکلت یا اعضاء باربر ساختمان، نمیفهمیم که ساختمان مقاوم سازی احتیاج دارد یا نه.
 • هیچ شخصی با هر میزان تجربه و تخصص نمی تواند بدون انجام محاسبات درست، بگوید که مقاوم سازی به چه نحوی باید انجام گردد.
 • باید تکلیف خودمان را روشن کنیم. مقاوم سازی برای مقاومت در برابر وزن طبقات است؟ یا مقاوم سازی برای جلوگیری از ریزش آوار ساختمان در زمان زلزله بر روی سر ساکنین یا مراجعین؟
 • مقاوم سازی ساختمان باید کلی باشد. مقاوم سازی چند بخش در دسترس ساختمان نه تنها فایده ندارد، بلکه احتمالاً بیشتر باعث ضعیف شدن اسکلت یا بنای ساختمان می گردد.
 • مهم است که بدانیم مقاوم سازی ساختمان قدیمی، حد دارد. از یک مقداری بیشتر مقاوم کردن اعضاء ساختمان، بیشتر باعث ضعیف تر شدن کل ساختمان می گردد.
 • گاهی اوقات ساختمان احتیاج به مقاوم سازی دارد، ولی چون دسترسی به کل ساختمان نداریم، هزینه کردن برای مقاوم سازی هدر دادن پول و زمان است.

بی اطلاعی از پروانه یا مجوز بازسازی ساختمان شما را حتماً به دردسر می اندازد:

گاهی اوقات با مراجعینی روبرو میشویم که در برابر پیشنهاد ما برای اخذ مجوز بازسازی خانه، ساختمان، دفتر کار، ویلا یا فروشگاه خود مخالفت می کنند. اگر برای ایشان تجربه اول همکاری با ما باشد، اقناع این دست از کارفرمایان در این مورد نیز گاهاً بسیار سخت است.

علت این مخالفت، این است که یا خود این افراد یا اطرافیان ایشان، تجربه خوبی از برخورد مأمورین شهرداری با بازسازی، تغییر دکوراسیون داخلی و یا نوسازی پروژه های قبلی نداشته اند. اما در اصل، مهمترین دلیل بروز چنین مشکلاتی در زمان بازسازی ساختمان، آشنا نبودن مالکین و افراد مجری پروژه های بازسازی یا دکوراسیون داخلی، با قوانین و مجوزهای ساختمانی می باشد.

اگر اطلاع درست و دقیق از مراحل و شرایط اخذ مجوز بازسازی و تغییر دکوراسیون داشته باشیم و انواع مجوزها و پروانه های بازسازی ساختمانی را بشناسیم، دیگر احتیاجی به نگرانی چندانی درمورد برخورد مأمورین شهرداری با پروژه بازسازی خود نخواهیم داشت.

مهمتر از این موارد، این است که بدانیم برنامه ما برای بازسازی یا تغییر دکوراسیون تا چه حد احتیاج به مجوز یا پروانه دارد و تا چه حد آن می تواند بدون اخذ مجوز انجام گردد.

برای بازسازی استاندارد یک ساختمان، اخذ مجوز یا پروانه ساختمانی بسیار اهمیت دارد. زیرا به این ترتیب موانع قانونی و فنی شهرداریها، مسئله ای در فرایند بازسازی ساختمان مورد نظر ما ایجاد نخواهد کرد و دیگر احتیاجی به نگرانی برای چنین مسائلی نخواهد بود. به این ترتیب تمام ظرفیت و تمرکز بر روی بازسازی با کیفیت ساختمان صرف می گردد.

راههایی که برای افزایش ارزش مالی ساختمان در زمان بازسازی میتوانیم آنالیز نماییم:

در زمان بازسازی ساختمان میتوانیم به این فکر کنیم که چه کارهایی می توان برای افزایش ارزش مالی ساختمان انجام دهیم. این موضوع البته کاملا به کاربری ساختمان بستگی دارد که آیا یک ساختمان مسکونی است یا یک ساختمان اداری یا یک ساختمان تجاری و … .

درهرصورت خیلی ساده می توانیم چند راه چاره برای این موضوع پیدا کنیم. کافی است به این موضوع فکر کنیم که اگر برای خرید یک ساختمان یا واحد ساختمانی اقدام کنیم، چه آیتمهایی میتواند مارا ترغیب کند که قیمت خرید آن ساختمان یا واحد ساختمانی را بپذیریم. این آیتمها همان مواردی است که میتوانیم درصورتی که هر کدام از آنها در ساختمانی که قرار است بازسازی کنیم وجود نداشته باشد، آنها را ایجاد نماییم.

بطور مثال میتوانیم برای ساختمانهایی که آسانسور ندارند، آسانسور نصب کنیم، یا از فضاهای در اختیار در ساختمان برای تعبیه پارکینگ استفاده نماییم و یا حتی متراژ فضاهای خالص ساختمان که مشتریها و خریداران بابت هر متر مربع از آنها پول پرداخت می کنند را در ساختمان، بارعایت اصول قانونی آن، افزایش دهیم. میتوانیم کاربری فضا را با اخذ مجوزهای مربوطه و پرداخت هزینه نسبتاً زیاد آن تغییر دهیم. و یا هر آیتم دیگری که درمورد ساختمان موردنظر باعث افزایش ارزش مالی ساختمان می گردد را در فرایند بازسازی ساختمان، به ساختمان اضافه نماییم.

انجام هر یک از این موارد احتیاج به آنالیز کارشناسی کاملی دارد که درصورت موفقیت، میتواند سود بسیاری برای مالک ساختمان یا واحدهای ساختمانی داشته باشد.

رسیدن به چنین هدفی در زمان بازسازی یک ساختمان، بمعنی افزایش منافع مالکین و کارفرمایان ساختمان میباشد که هدف اصلی در رسیدن به بازسازی استاندارد برای هر ساختمانی می باشد.

تأسیسات بخش خطرناک و مهم در بازسازی اصولی ساختمان هستند:

در بازسازی اصولی و استاندارد ساختمان، باید بدانیم که تأسیسات مهمترین و خطرناک ترین بخش کار هستند. اجرای اشتباه تأسیسات فقط باعث هدر رفتن پول شما نخواهد شد بلکه خطر بروز حوادث جانی را نیز بدنبال خواهد داشت. در ادامه به چند مورد از اشتباهات خطرناک و متداول در بازسازی ساختمانها اشاره می کنیم:

 • اولین کار پیش از آغاز عملیات اجرایی بازسازی یک ساختمان، پیدا کردن شیرهای اصلی آب، گاز و کنتور برق هر بخش از ساختمان برای آمادگی در زمان بروز حوادث می باشد.
 • در زمان بازسازی ساختمان، تأسیسات آب، گاز و برق موقت برای اجرای عملیات بازسازی، حتماً باید با رعایت تمام نکات ایمنی و حفاظتی اجرا گردد.
 • تحت هیچ شرایطی شیر گاز متصل به اجاق گاز نباید در زمان بازسازی آشپزخانه داخل کابینت قرار داده گردد.
 • دریچه کولر داخل آشپزخانه یا جهت پرتاب باد در اسپلیتها به سمت آشپزخانه، باعث خاموشی شعله اجاق گاز و گاز گرفتگی یا انفجار می گردد.
 • به هیچ عنوان اجازه نصب پکیج آبگرم کن را در حمام یا فضاهای متصل به آن ندهید.
 • شیر اصلی گاز هر واحد ساختمان، باید حتما در مقابل درب ورودی و داخل واحد قرار داشته باشد و به هیچ عنوان پوشانده نگردد.
 • لوله های دودکش موتورخانه، پکیج، شومینه و بخاریها، می توانند یا یک اشتباه ساده در اجرای آنها، خطر مرگ برای ساکنین بدنبال داشته باشند.
 • اگر پنجره های ساختمان را تعویض کرده و از پنجره های دوجداره هوابند استفاده نمودید، حتماً دریچه دائم هوا را برای هر فضای داخلی ساختمان تعبیه نمایید. در غیر اینصورت کمبود اکسیژن باعث سردرد و خفگی می گردد.
 • انتخاب درست برای انتقال آب گرم داخل واحدهای ساختمان یا آپارتمان، لوله های پنج لایه می باشد و نباید از لوله های سفید PP استفاده گردد.

باید تشخیص دهیم که آیا بازسازی اصولی ساختمان احتیاج به طراحی معماری یا داخلی دارد؟

بازسازی کامل و اصولی ساختمان می تواند شامل تغییر در دکوراسیون داخلی و یا معماری داخلی ساختمان هم باشد. این موضوع از این جهت جزء نکات مهم در بازسازی است که می توان با صرف هزینه ای نه چندان زیاد، با بهره دریافت از علم طراحی داخلی و اجرای دکوراسیون داخلی ساختمان، در زمان بازسازی، ارزش معماری زیادی به ارزش ساختمان افزود.

به زبان ساده تر، زمان بازسازی کامل ساختمان، بهترین زمان برای اصلاح معماری ساختمان است. البته باید به هزینه اجرای این طرح ها هم توجه گردد.

به این ترتیب، در زمان تصمیم گیری درمورد بازسازی ساختمان، خیلی مهم است تا معین گردد که آیا احتیاج به تغییر دکوراسیون و طراحی داخلی برای ساختمان داریم یا خیر. اگر تعمیر و بازسازی ساختمان بدون ایجاد تغییرات معماری و اجرای دکوراسیون داخلی، جوابگوی احتیاج و هدف مالکین و کارفرمایان ساختمان است، پس احتیاجی به صرف هزینه اضافی در این بخش نیست.

همچنین باید توجه گردد که طراحی معماری یا طراحی داخلی یک تخصص است. افراد می توانند با سلیقه شخصی خودشان نیز به یک ایده و طرح کلی برای فضای معماری ساختمان برسند. اما رعایت اصول معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، توانایی نیست که بوسیله سلیقه شخصی و ذوق هنری قوی بدست بیاید.

توصیه میکنیم اگر تصمیم به تغییر دکوراسیون یا تغییر در معماری داخلی ساختمان دارید، این موضوع را به متخصص با تجربه آن حوزه بسپارید.

باید برآورد دقیقی از مدت زمان بازسازی اصولی ساختمان، داشته باشیم:

بعنوان یک اصل کلی، برآورد درست از مدت زمان اجرای هر پروژه ای، کلید به نتیجه مطلوب رسیدن در آن پروژه است.

درمورد بازسازی اصولی ساختمان نیز این موضوع کاملاً صادق است. مدت زمان بازسازی ساختمان معین کننده بسیاری از آیتمهای مهم یک پروژه است. مدت زمان بازسازی بطور مستقیم بر هزینه بازسازی و کیفیت آن تأثیر میگذارد.

به بیان ساده، اگر همه چیز تا حد قابل قبولی مطابق برنامه زمانبندی پیش بینی شده برای پروژه پیش نرود، کیفیت اجرای بازسازی بشدت کاهش می یابد. دلیل آن کاملاً روشن است. زمانی که از برنامه زمانی پروژه عقب باشیم، بخش زیادی از توان و انرژی نیروی کار، صرف جبران این عقب ماندگی می گردد، بجای آنکه بر روی کیفیت کار تمرکز گردد.

به این دلیل است که برآورد دقیق از زمانبندی پروژه را یکی از نکات مهم برای رسیدن به بازسازی استاندارد و اصولی ساختمان می دانیم.

همچنین شرایط خاصی که ممکن است زمان پروژه را تحت تأثیر قرار دهند نیز باید با دقت در نظر گرفته شوند. شرایط ساده ای مانند بازسازی در زمان سرما یا گرمای شدید هوا تا شرایط بسیار غیر عادی و خطرناکی مانند بازسازی در زمان شیوع ویروس کرونا.

همه چیز باید با دقت از ساده ترین موضوع تا پیچیده ترین مسائل در برآورد دقیق زمان پروژه ما در نظر گرفته گردد.

باید تا حد ممکن، دقیق پیش بینی کنیم که بازسازی اصولی ساختمان چقدر هزینه دارد؟

به سه روش می توانیم پاسخ این سؤال را برای شما بیان نماییم:

 1. می توانیم روش محاسبه هزینه بازسازی را برای شما بیان نماییم. به این ترتیب پیشنهاد می کنیم مقاله چطور هزینه بازسازی یک پروژه را در 11 مرحله محاسبه کنیم؟ را مطالعه فرمایید. در این مقاله بصورت ساده و در یازده مرحله، برآورد اولیه هزینه هر بخش از پروژه بازسازی را بیان کرده ایم. بهمراه یک مثال ساده از برآورد هزینه مرحله تخریب در بازسازی خانه.
 2. راه دیگر این است که یک قیمت کلی و در اصطلاح سر انگشتی، از هزینه بازسازی هر متر مربع ساختمان به شما ارائه نماییم. به این ترتیب برای اینکه برآورد حدودی، براساس هر متر مربع از ساختمان برای شما امکان پذیر باشد، مقاله متوسط هزینه بازسازی را در سایت خبرنگاران تهیه و منتشر کرده ایم. این مقاله و مبالغ حدودی و سرانگشتی هزینه بازسازی هر مترمربع از ساختمان در آنرا، هر چند ماه یکبار، براساس آخرین تغییرات قیمتها در بازار بروز خواهیم کرد.

برای مشاهده هزینه بازسازی هر متر مربع از ساختمان، مقالههزینه بازسازی هر مترمربع ساختمان را آنالیز نمایید.

 1. روش دیگری که می توانیم برای بدست آوردن هزینه بازسازی ساختمان به شما معرفی نماییم، این است که این برآورد هزینه را به افراد یا مجموعه های متخصص و با تجربه بسپارید. برای بازسازی اصولی ساختمان خود برآورد دقیق احتیاج دارید.

کارشناسان شرکت ما، این برآورد اولیه هزینه بازسازی ساختمان را، بصورت کاملاً رایگان، در اختیار شما قرار می دهند. برای دریافت این برآورد قیمت و مشاوره رایگان، با ورود به صفحه تماس با شرکت بازسازی خبرنگاران ، بوسیله یکی از روشهای ارائه شده، با همکاران ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم در اختیار شما قرار داده گردد.

مهم است که بازسازی ساختمان را به چه شخص یا شرکتی میسپاریم:

اگر به تمام نکاتی که برای رسیدن به نتیجه مطلوب در بازسازی اصولی ساختمان بیان کردیم، توجه شده و رعایت شوند، ولی تیم یا شخصی که مسئول اجرای پروژه بازسازی است، متخصص و باتجربه نباشد، قطعا به نتیجه مطلوب نمیرسیم.

شاید مهمترین نکته ای که در این مقاله باید به آن اشاره کنیم، همین باشد. ویژگیهای یک شرکت بازسازی ساختمان مناسب برای اجرای پروژه شما.

نکات مهم برای آنالیز صلاحیت پیمانکار بازسازی ساختمان مورد نظر شما:

برای بازسازی اصولی ساختمان، باید مجری یا پیمانکار بازسازی درستی انتخاب گردد. برای اینکه پیمانکار بازسازی ساختمان مناسب را بهتر بتوانیم تشخیص دهیم، به چند نکته مهم، اشاره می کنیم:

 • نمونه کارهای بازسازی مشابه پروژه شما در رزومه و نمونه کارهای این افراد یا شرکتها وجود دارد؟
 • کیفیت نمونه کارهای صورت گرفته آنها در حد مورد انتظار شما می باشد؟
 • جلسه مشاوره خوبی با آنها داشته اید؟ اطلاعات کامل و مفیدی به شما ارائه داده اند؟
 • در فرایند مشاوره صداقت را در کار این شخص یا تیم احساس می کنید؟
 • باید همیشه تجربه و دانش فنی فرد یا افراد را جداگانه آنالیز کنیم. اگر پیمانکار بازسازی مورد نظر هر کدام از این دو ویژگی را به اندازه کافی نداشته باشد، دیگر گزینه مناسبی نیست.
 • نکاتی که از آنالیز حضوری محل ساختمان شما بدست آورده و به شما اعلام می کنند، میتواند درمورد تخصص و تجربه آنها را برای شما روشن تر کند.
 • قرارداد بازسازی ساختمان را که تصمیم دارند به شما برای آغاز کار ارائه کنند به دقت آنالیز نمایید. جزئیات قرارداد هر شخص یا شرکتی نشان دهنده ویژگیهای کاری آنها است. قرارداد ساده و بدون جزئیات برای بازسازی به احتمال زیاد شما را به دردسر می اندازد.
 • ظاهر مناسب و قوی یک فرد یا مجموعه بسیار نکته مثبتی میباشد، ولی گاهی اوقات کم تجربگی و کم تخصصی افراد یا شرکتها در پشت سرمایه مالی قوی آنها پنهان می گردد. باید همیشه مراقب این موضوع باشیم.
 • حتماً و تحت هر شرایطی بیشتر از یک گزینه را برای انتخاب پیمانکار بازسازی، آنالیز و مقایسه نمایید. هیچگاه نباید بدون مقایسه چند گزینه یک پیمانکار را انتخاب نماییم.

جمع بندی مقاله 9 اصل بسیار مهم برای بازسازی اصولی ساختمان!

در این مقاله سعی کردیم تا بصورت خلاصه، چند نکته مهم که به بازسازی اصولی ساختمان یاری می نماید را بیان کنیم. در هر بخش از مقاله نیز، مقالات کامل تر دیگری به شما معرفی گردید تا درصورت احتیاج با مطالعه آنها اطلاعات کاملتری در خصوص موضوع آن بخش بدست بیاورید.

آنالیز تصمیم به بازسازی، موضوع مقاوم سازی ساختمان، اخذ مجوز بازسازی، افزایش ارزش مالی ساختمان، اهمیت و خطر تأسیسات ساختمان در بازسازی، احتیاج به طراحی در بازسازی، برآورد مدت زمان و هزینه بازسازی و انتخاب پیمانکار بازسازی مناسب، نکات مهمی بوده است که به آنها پرداختیم.

اکنون می توان گفت، توجه به نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، باعث خواهد شد که بعضی تصمیمات نادرست و اشتباهات رایج در بازسازی ساختمانها پیش نیاید.

منبع: آیریا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 998

به "چطور یک بازسازی ساختمان با دوام انجام دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور یک بازسازی ساختمان با دوام انجام دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید