بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟ ، پیش بینی قیمت مسکن تا انتها سال 98

به گزارش مجله آی سیب، طبق نظر کارشناسان، بازه رکودی بازار مسکن که معمولا 10 تا 15 فصل طول می کشد مناسب ترین زمان برای خرید خانه است و هم اکنون در این دوره قرار داریم.

بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟ ، پیش بینی قیمت مسکن تا انتها سال 98

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به ایسنا، شواهد نشان می دهد بازار مسکن وارد دوره پسارکود شده است؛ بدین مفهوم که خرید و فروش نسبت به نقطه عمق رکود 46 درصد افزایش یافته اما آن قدر بالا نیست که بتوان از آن به عنوان رونق یاد کرد. آبان ماه سال جاری 4100 مورد معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه انتهای تابستان که خرید و فروش به پایین ترین سطح خود رسیده بود 46 درصد و نسبت به فروردین ماه نیمه تعطیل 20 درصد افزایش نشان می دهد. به نظر می رسد متقاضیانی که سطح فعلی قیمت ها را پذیرفته اند به تدریج وارد بازار شده اند.

مسکن به عنوان یک دارایی ثابت همیشه خود را به انتظارات تورمی تطبیق می دهد. بر این اساس، نوسانات ماهیانه برای متقاضیان واقعی اهمیت چندانی ندارد. البته پس از تیرماه سال جاری با بروز نشانه های رکود، نوسان گیران بازار مسکن را ترک کردند و احتمالا برای 10 تا 12 فصل آینده اقدام به خرید نمی نمایند.

تجربه سیکل های رونق و رکود مسکن در سال های 1368، 1386، 1392 و 1397 نشان داده بازار مسکن بعد از دوره کوتاه مدت رونق، وارد رکود 10 تا 15 فصل خواهد شد. رکود اوایل سال 1392 تا انتها 1396 بالغ بر 15 فصل به طول انجامید که طولانی ترین دوره در چهار بازه زمانی مذکور بوده است.

  • بروز دو عامل محرک در بازار مسکن

دو عامل رونق بخش، تقاضای واقعی را به سمت بازار مسکن سوق داد؛ به دنبال کاهش هفت درصدی قیمت نسبت به نقطه اوج و نزدیک شدن به ماه های انتهای سال، طرف تقاضا به تدریج با اقتباس از ادوار گذشته خود را برای خرید آماده می نماید.

قیمت ماهیانه مسکن شهر تهران در شرایط کلی دو درصد کاهش داشته است. رقم افت قیمت نسبت به نقطه اوج بازار در تیرماه به هفت درصد می رسد. کاهش قیمت ها از یک طرف و نگرانی از بابت تورم سیستماتیک در انتها سال و اثر تغییر نرخ بنزین، بعضی متقاضیان مصرفی را به خرید مجاب کرد. به طوری که معاملات در دو ماه گذشته به ترتیب 22 و 19 درصد بالا رفت.

در شرایط فعلی، کارشناسان معتقدند که هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسکن به درک مشترک رسیده اند. از یک طرف مالکان به این نتیجه رسیده اند که ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران نیز می دانند که نمی توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه 1398 با این که معدل کلی قیمت مسکن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته اما جزئیات گویای آن است که قیمت در 15 منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با توجه به افت نسبتا زیاد قیمت ها در مناطق 1، 2، 3، 6، 8، 11 و 20 میانگین کل دو درصد کاهش نشان داد.

نمایه های دریافتی حاکی از آن است که قیمت مسکن به کف نزدیک شده و متقاضیان موثر که خانه را به قصد سکونت خریداری می نمایند برای خرید آماده می شوند. البته با وجود افزایش قیمت آهن آلات و نرخ دستمزد که به دنبال افزایش قیمت بنزین رخ داد کارشناسان، تورم مجدد را برای بازار مسکن متصور نیستند.

  • پیش بینی قیمت مسکن در ادامه سال 98

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان گفت: کاهش نسبی قیمت مسکن شهر تهران در دو سه ماه اخیر به ثبات مالی مربوط می گردد که ریسک سرمایه گذاری در دو بخش خرید و ساخت را کاهش داد. از سوی دیگر ثبات بازارهای موازی مسکن، تقاضا را به سمت بازار ملک راهنمایی کرد. بعد از یک دوره پرالتهاب در سال 1397 که فعالیت های سوداگرانه در بازار ملک را تشدید نموده بود بازار در ماه های اخیر به آرامش نسبی رسیده و به همین دلیل رغبت فعالان عرصه ساخت و ساز برای حضور در بازار بیشتر شده است. بعضی از متقاضیان مصرفی نیز در این شرایط اقدام به خرید کردند که به افزایش نسبی معاملات انجامید.

وی درباره تاثیر نرخ سوخت بر قیمت مسکن اظهار کرد: مهم ترین عامل رکودی حال حاضر بازار مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان است. وقتی قیمت یک کالای استراتژیک مثل بنزین افزایش می یابد ممکن است التهاباتی را در کوتاه مدت در بعضی کالاها ایجاد کند. اما در بخش مسکن، علی رغم وجود تقاضای بالقوه ای که دیده می گردد هر نوع افزایش قیمت، عمق رکود را بیشتر می نماید. لذا رشد قیمت ها در بازار مسکن بعید به نظر می رسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 617

به "بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟ ، پیش بینی قیمت مسکن تا انتها سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟ ، پیش بینی قیمت مسکن تا انتها سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید