بلیت 100 هزار تومانی برای حضور در استادیوم عجیب تر از قیمت پراید!، هر چقدر پول بدی، آش نمی خوری!

به گزارش مجله آی سیب، مبالغ اعلام شده برای تماشای ملاقات تیم پرسپولیس در هفته ششم لیگ برتر فوتبال، تعجب برانگیز است؛ حتی بیشتر از قیمت خودروی پراید!

بلیت 100 هزار تومانی برای حضور در استادیوم عجیب تر از قیمت پراید!، هر چقدر پول بدی، آش نمی خوری!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، بعد از ملاقات هفته گذشته استقلال و نساجی، فردا (چهارشنبه) قرار است بازی پرسپولیس و صنعت نفت با حضور دیدنگران برگزار گردد؛ البته با شنیده شدن یک خبر عجیب و غیر منتظره! بلیت های این ملاقات با افزایش قابل توجه ای نسبت به دوسال پیش روبرو شده تا بعد از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در ملاقات قبلی، حالا شوک دیگری در فرایند بازگشت هواداران به ورزشگاه ها ایجاد گردد.

طبق اعلام سایت رسمی باشگاه پرسپولیس بلیت های این ملاقات با قیمت های 100، 80 و 50 هزار تومانی به فروش خواهد رسید. با افزایش قیمت ها در این دو سال و تورمی که در بازار وجود داشته، شاید افزایش قیمت این بلیت ها از لحاظ مالی منطقی باشد ولی اینکه این اتفاق به یکباره و از بلیت 30-20 هزار تومانی به 100 هزار تومان می رسد شوکه نماینده است. مجید صدری، سرپرست باشگاه پرسپولیس که شب گذشته میهمان برنامه فوتبال برتر بود در واکنش به قیمت های بالای بلیت ها گفت: کجای این گران است؟ آخرین بار قیمت ها دو سال پیش مشخص شده بود و فکر می کنم این مبالغ الان هزینه ای نباشد. قول می دهیم تخفیفات خوبی برای افرادی که دوست دارند هزینه کمتری پرداخت نمایند، در نظر بگیریم.

شاید اگر این افزایش قیمت ها در این دو سال به صورت متوالی و مانند دیگر کالا ها و خدمات پله پله گران می شد، الان دیدگاه ها نسبت به بلیت 100 هزار تومانی اینقدر عجیب و انتقادی نبود. برای اینکه بتوانیم منظور را بهتر برسانیم تصور کنید به طور مثال پرایدِ 40 میلیون تومانی دو سال فراوری نگردد و به یکباره 170 میلیون تومان قیمت گذاری گردد. این حکایتی است که در بحث قیمت بلیت ها -حداقل برای بازی پرسپولیس- اتفاق افتاده است. شاید مقایسه خیلی جالبی نباشد ولی در حال حاضر بلیت دیدنی یک فیلم سینماییِ تازه اکران شده در فزونین سینماهای تهران 30 هزار تومان است ولی حضور یک دیدنگر در بخشی از ورزشگاه که احتمالا دید خوبی به زمین ندارد و با مسائل دیگری هم روبرو است، با مبلغ حداقل 50 هزار تومان خیلی انتخاب به صرفه ای برای طرفدار به نظر نمی رسد.

همه می دانیم که پای ثابت حضور در ورزشگاه ها، معمولاً قشر محصل و کم عایدی جامعه هستند، بنابراین طرفداری که هشتش گروی نُه است و برای حضور در ورزشگاه چندساعتی باید کار و بارش را کنار بگذارد، بیشتر از هر چیز دیگری نگاه به جیبش می نماید و همین موضوع می تواند به عاملی تبدیل گردد که ترجیح دهد در خانه یا هر محل دیگری بازی را تلویزیون دیدن کند.

این موضوع البته راهکار دارد و باشگاه ها می توانند طرح های خوبی برای بخش خاصی از هواداران شان در نظر بگیرند. به طور مثال باشگاه وستهام انگلیس در بین 20 تیم لیگ فزونی مقرون به صرفه ترین قیمت بلیت را برای دیدنی بازی های خانگی اش در نظر گرفته است. برای تهیه بسته 18 بازی خانگی، یک طرفدار عادی باید 320 پوند هزینه کند ولی این رقم برای افراد بالای 65 سال و زیر 21 سال به 160 پوند کاهش پیدا می نماید، این یعنی بلیت ها مبتنی بر عایدی افراد به صورت هوشمند قیمت گذاری شده است.

برای حضور در ورزشگاه و دیدنی یک بازی فوتبال، طرفدار فقط به یک بلیت احتیاج ندارد و باید هزینه های دیگری را نیز از جیب مبارکش خرج کند. رفت و آمد (اگر خودروی شخصی وجود نداشته باشد، هزینه به مراتب بیشتر می گردد) و تغذیه از دیگر عوامل هزینه تراش برای یک طرفدار فوتبال به حساب می آیند که احتمالاً خرجش کمتر از قیمت خودِ بلیت نخواهد بود.

موضوع دیگری که باید به آن اشاره نمود، امکانات و مزایایی است که یک طرفدار با خرید بلیت از آنها بهره مند می گردد. در همه جای جهان قیمت بلیت ها برای بازی های خاص و جایگاه های خاص گران قیمت تر از حد معمول است و نمی توان منکر این پدیده شد ولی آیا امکاناتی که در اختیار خریداران آن بلیت ها یا حتی بلیت های سطح پایین تر قرار می گیرد با امکانات ورزشگاه های وطنی برابری می نماید؟

شاید کمترین انتظار برای طرفداری که با تهیه بلیت قصد دیدنی بازی تیم محبوبش را دارد، جایگاه و جایگاه اختصاصی و از پیش مشخص شده است. به طور مثال اگر طرفداری 100 هزار تومان برای سکو های روبه روی جایگاه هزینه می نماید، آیا اطمینان دارد که در همان جایگاه و روی جایگاه اختصاصی خودش می نشیند یا ممکن است با تکمیل ظرفیت، مجبور گردد به سکوی دیگری برود؟ سرویس بهداشتی مناسب و دیگر امکانات رفاهی از قبیل آب آشامیدنی و پارکینگ از جمله امکانات اولیه ای است که باید برای یک طرفدار به فزونین شکل ممکن فراهم گردد ولی تا جایی که می دانیم بسیاری از ورزشگاه های ایران با این مسائل اولیه به طور کامل غریبه هستند. حال یک سؤال؛ آیا طرفدار ایرانی همانقدر که پول می دهد، آش می خورد؟ آیا تجربه بازی استقلال - نساجی، نحوه ورود آنها به ورزشگاه، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و ... نشان نمی دهد که طرفدار در ایران از کمتری امکانات هم برخوردار نیست اما باید پول زیادی بابت حضور در ورزشگاه بپردازد؟

فوتبال ایران این روز ها با کاهش آمار کرونا، بعد از حدود 2 سال کم کم هواداران را روی سکو های ورزشگاه به خودش می ببیند تا دوباره شور و هیجان و به قول معروف روح فوتبال به مسابقات برگردد ولی مطمئناً این گرمی، احتیاج به حمایت و توجه دارد. اگر بنا باشد هزینه های دیدنی یک بازی فوتبال در این شرایط مالی با دخل و خرج مردم نخواند و از سوی دیگر سلامتی آنها با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به خطر بیفتد، دیگر نباید امیدی به حضور پررنگ یار دوازدهم در ورزشگا ه ها داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1926

به "بلیت 100 هزار تومانی برای حضور در استادیوم عجیب تر از قیمت پراید!، هر چقدر پول بدی، آش نمی خوری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیت 100 هزار تومانی برای حضور در استادیوم عجیب تر از قیمت پراید!، هر چقدر پول بدی، آش نمی خوری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید