اندر مصائب پراید؛ این خارج ازرده دورازدسترس!

به گزارش مجله آی سیب، روزنامه خراسان - رعیت نواز: تا همین چند سال پیش اگر به کسی می گفتی در آینده پراید 90 میلیون می گردد به تو انگ دیوانگی می چسباندند که برو بابا مگه چه خبره! اما این روز ها شاهد پیش بینی دیوانه وار چند سال پیش هستیم و همچنان قیمت ها به شکل افسار گسیخته ای رو به بالاست. حالا دیگر صحبت از کرونا در جامعه کمرنگ شده و مردم در حال محاسبه اند که اگر دو سال پیش سرمایه شان را پراید خریده بودند حالا با چه رشد عظیمی روبرو بودند. فضای مجازی هم از شوک پراید 90 میلیونی در امان نبود و واکنش ها به این موضوع به سوژه داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شده.

اندر مصائب پراید؛ این خارج ازرده دورازدسترس!

بعضی خودشان را با اصحاب کهف مقایسه کردند و نوشتند: اصحاب کهف 300 سال خوابیدند و وقتی بیدار شدند از دیدن قیمت ها شوکه شدند ما طی دو سال و در حالی که بیداریم این تجربه رو کسب کردیم. بسیاری از کاربران هم قیمت پراید را با مارک های معروف و مطرح خودرو های دنیای مقایسه کردند و حسرت کشان نوشتند که با قیمت پراید چه خودرو های لوکسی می گردد تهیه کرد. کاربری هم با کامنتی شرایط وحشتناک تورم را به رخمان کشید. او نوشته است: 4 سال پیش با 90 میلیون می شد یه خونه خرید و با 7 میلیون یه پراید، اما حالا با 90 میلیون یه ماشین می تونی بخری و با 7 میلیون یه لپ تاپ! با این حال این سوال به وجود می آید آیا احتیاج مردم به خودرو باعث گران شدن پراید است یا دلایل دیگری دخیل است؟ در این مطلب ضمن پاسخ به این سوال از شیوه های فروش خودرو در کشور های مختلف دنیا نوشته ایم.

سرانه خودرو در کشور

بر اساس داده های بانک دنیای، ایالات متحده آمریکا با 838 خودرو به ازای هر هزار نفر، بالاترین شاخص سرانه خودرو در بین کشور ها را از آن خود نموده است. کشور های استرالیا و ایتالیا هم با 747 و 695 خودرو به ازای هر هزار نفر در رتبه های بعدی قرار دارند. با این حال سرهنگ علی محمدی در گفت و گویی با عصر ایران در آذر ماه سال 98 با اشاره به آمار خودرو های فعال در کشور گفته است: در سطح کشور 21 میلیون و 778 هزار خودروی فعال و پلاک نصب شده داریم. با این حساب در کشور ما هم به ازای هر هزار نفر 269 خودرو وجود دارد. یعنی هر 4 نفر یک خودرو. این شاخص نشان می دهد که شاخص سرانه خودرو در کشور ما از کشور های زیادی همچون:چین، امارات، عربستان، ترکیه و ... بالاتر است. با دیدن این شاخص متوجه می شویم که تقاضا برای مصرف خودرو در کشور وجود ندارد پس این گرانی چه دلیل دیگری می تواند داشته باشد.

دلایل گرانی خودرو

همان طور که در بالا نوشتیم شاخص سرانه خودرو در کشور نشان می دهد رشد افسار گسیخته خودرو به دلیل تقاضا برای مصرف نیست بلکه دلایل دیگری دارد. بعضی از کارشناسان در کنار بازار غیر رقابتی برای خودروساز ها نگاه سرمایه محور به خودرو را هم یکی دیگر از دلایل گرانی خودرو دانسته اند. رئیس اتحادیه نمایشگاه داران هم به خبرآنلاین می گوید: تنور بازار هنوز سرد است و تقاضای چندانی برای خودرو وجود ندارد این در حالی است که شمار مشتریان طرح های فروش شرکت های خودروسازی همچنان بالاست و بخشی از تقاضا متعلق به کسانی است که با هدف حفظ ارزش پول خود وارد این بازار می شوند..

اما در کنار این موضوع بعضی از فعالان بازار و کارشناسان حوزه خودرو دلیل دیگری را عامل رشد عجیب قیمت ها و مطلوب شدن فضا برای دلالان می دانند. آن ها معتقدند شروع نشدن فرایند شماره گذاری خودرو های صفر کارخانه ای یکی از مهم ترین دلایل بروز این اتفاق است و به زودی با شروع عملیات شماره گذاری مشکل فعلی حل می گردد و عرضه خودرو به بازار افزایش چشمگیری خواهد داشت. با این حال از پیش فروش هایی که نیامده تمام شدند و از گمانه های ساختگی بودن این پیش فروش ها هم نباید غافل شد. در این میان بعضی توقف خط فراوری پراید را دلیل گرانی آن دانسته اند این در حالی است که در دیگر کشور ها وقتی فراوری یک محصول به دلیل فناوری قدیمی متوقف می گردد، میزان استفاده و در نتیجه قیمت آن کاهش چشمگیری دارد.

شیوه های فروش خودرو در کشور های دنیا

حتما شما هم تا به حال به دلیل اختلاف بالای قیمت کارخانه ای خودرو ها با بازار به فکر ثبت نام خودرو افتاده اید، اما تعداد کسانی که از بی نتیجه بودن تلاششان گفته اند به مراتب بیشتر از کسانی بوده که تا به حال در پیش فروش ها پیروز به ثبت نام شده اند. تازه بعد از ثبت نام آن هم با اعمال شاقه شما مطمئن نیستید که آیا خودروساز خودرو را به موقع به شما تحویل خواهد داد یا نه! اما در کشور های دیگر فروش خودرو کاملا متفاوت با آن چیزی است که در کشورمان شاهد آن هستیم که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم.

ماشین اجاره ای یا اقساط بدون سود

طبق آنالیز های ما چیزی به نام پیش فروش خودرو در کشور های پیشرفته وجود ندارد. فقط کافی است شما به شرکت های مجاز فروش خودرو مراجعه کنید و خودروی مد نظرتان را انتخاب کنید و آن را بخرید. برای خرید در کشور هایی مثل آلمان، ایتالیا، آمریکا، انگلستان و ... 4 روش کلی وجود دارد.

1.

روش خرید نقدی:

در این روش باید پول خودرو را کامل پرداخت کنید که به ندرت مردم آمریکا برای خرید خودرو از آن استفاده می نمایند.

2.

روش اقساطی:

در این روش برای خرید باید مقداری از پول خودرو را نقد بپردازید و بقیه آن را به صورت وام 5 درصد در اقساط 5 ساله پرداخت کنید. یعنی برای خرید یک خودروی لکسوس 2020 که 50 هزار دلار حدودا قیمت دارد شما باید 10 هزار دلار نقد پرداخت کنید و بقیه آن را در اقساط 5 ساله که حدود 500 دلار می گردد پرداخت کنید.

3.

روش لیزینگ:

فروش لیزینگی در کشور های دیگر با تجربه ای که ما در کشورمان داشتیم کاملا متفاوت است در این روش شما بهای کامل خودرو را پرداخت نمی کنید بلکه سهمی را که از آن استفاده می کنید، می پردازید. به طور مثال شما یک خودرو را برای 3 سال لیزینگ می کنید و به جای پرداخت قیمت کل خودرو هزینه استهلاک خودرو در مدت 3 سال را به طور ماهانه به خودرو ساز پرداخت می کنید. فرض کنید قیمت یک خودرو 30 هزار دلار است. پس از 3 سال استهلاک، قیمت خودرو 45 تا 60 درصد افت می نماید. در واقع پس از 3 سال تقریباً نصف ارزش خودرو از دست می رود و قیمت لیزینگ حدود 15 هزار دلار محاسبه می گردد. یعنی شما 15 هزار دلار را طی اقساط 3 ساله به خودروساز پرداخت می کنید.

از نکات مثبت لیزینگ در بازار دنیای، این است که هر 2 تا 3 سال یک خودروی مدل جدید در اختیار دارید (که البته همواره هم شامل ضمانت است) و مبلغ کمی برای آن پرداخت نموده اید، ضمناً اگر تصادف کردید و خودرو کاملاً از بین رفت هم نباید نگران باشید چرا که شرکت لیزینگ همه مبالغ را پرداخت می نماید. بهتر از همه این است که اصلا نگران افت قیمت خودروی خود نیستید. البته لیزینگ چند محدودیت هم دارد. اول از همه محدودیت کارکرد است. معمولا بین 16 تا 19 هزار کیلومتر در هر سال محدودیت مسافت دارید که اگر مسافتی بیش از این مقدار طی کنید در انتها مدت لیزینگ، به ازای هر کیلومتر چند سنت باید بپردازید.

4.

اقساط بلند مدت:

البته این روز ها هم که به دلیل کرونا فروش خودرو در کشور ها به شدت افت نموده خودروساز ها برای فروش محصولات شان پیشنهاد های ویژه ای ارائه داده اند که در این شرایط می توان به اقساط 7 ساله بدون بهره، تحویل خودرو در منزل و. اشاره نمود.منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1089

به "اندر مصائب پراید؛ این خارج ازرده دورازدسترس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندر مصائب پراید؛ این خارج ازرده دورازدسترس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید