تاسفبار ، قیمت الاغ هم نجومی شد

به گزارش مجله آی سیب، به گزاش فرارو درباره الاغ، کارکرد تاریخی الاغ ها در ایران بارکشی و سواری های کوتاه مدت در منطقه ها کوهستانی است. اما اینکه ناگهان قیمت یک راس الاغ به وسیله نقلیه ای همچون موتور سیکلت برسد، هم جای تعجب دارد و هم قدری طنزآمیز است.

تاسفبار ، قیمت الاغ هم نجومی شد

الاغ از خانواده اسبیان است. برخی افراد کلاهبردار به فروش گوشت الاغ اقدام می کنند. همچنین یکی از موارد حیوان آزاری آزار و اذیت الاغ است. جدیدا قیمت الاغ افزایش داشته است. در ادامه قیمت الاغ را باهم می خوانیم.

تا همین چند سال قبل فروش الاغ در آگهی های فروش جایی نداشت، یا شتر لاما هنوز پایش به ایران باز نشده بود. اما این دو حالا بخش قابل توجه و عجیب آگهی های فروش را به خود اختصاص داده اند. علاوه بر این، بررسی قیمت اسب ها در آگهی های سایت های آنلاین فروش نشان می دهد که در برخی موارد قیمت اسب ها کهکشانی است.

در حال حاضر قیمت الاغ نر و ماده از 3 میلیون تومان شروع می شود و به 30 میلیون تومان هم می رسد. البته معمولا قیمت الاغ های ماده و جوان در آگهی ها بیشتر از قیمت الاغ های نر است.

یکی از آگهی دهندگان که در شهر های اطراف تهران سکونت دارد، برای فروش یک راس الاغ نر 20 میلیون تومان طلب کرده است. او در توصیف این حیوان گفته که قد آن 143 سانتی متر است و کاربرد آن سواری و باربری است. فروشنده سن الاغ را 6 سال عنوان کرده و گفته که الاغ فروشی اش خوش اخلاق است.

آگهی دهنده دیگری که ساکن شمال غرب ایران است، گفته که ماده الاغ جوان اش را با قیمت 30 میلیون تومان به فروش می رساند.

فروشنده دیگری که در استان های شمالی سکونت دارد، آگهی فروش 1 عدد الاغ نر و 7 ماده تمیز و جوان را منتشر کرده است. او برای هر یک از الاغ هایش مبلغ 24 میلیون تومان را طلب کرده است.

کارکرد تاریخی الاغ ها در ایران بارکشی و سواری های کوتاه مدت در منطقه ها کوهستانی است. اما اینکه ناگهان قیمت یک راس الاغ به وسیله نقلیه ای همچون موتور سیکلت برسد، هم جای تعجب دارد و هم قدری طنزآمیز است.

برای همین شماره یکی از آگهی دهندگان فروش الاغ ماده با قیمت چند ده میلیون را بر می دارم تا علت گران بودن قیمت این حیوان زبان بسته را از این فروشنده جویا شوم. البته او تاکید کرده که برای کنجکاوی کسی تماس نگیرد؛ بنابراین باید حواسم را جمع کنم که یک موقع فکر نکند از سر کنجکاوی تماس گرفته ام.

فروشند، گوشی را پس از چند بوق بر می دارد و می گوید بله بفرماین. می گویم عمو جان برای آگهی فروش الاغ ماده خدمت تان تماس گرفته ام. تصویرش را که دیدم متوجه شدم جوان و قدرتمند است، فکر می کنم سواری خوبی بدهد.

حرف هایم هنوز تمام نشده، کلام ام را قطع می کند و می گوید اگر برای سواری دادن الاغ می خواهی باید سراغ الاغ نر جوان بروید. این الاغ های ماده ارزشمند هستند و باید از آن ها استفاده کرد. می گویم: چه استفاده ای؟ منظورتان روغن الاغ و عنبرنسارا است؟

مرد میانسال می گوید: این ها درست است، اما مهم ترین ارزش الاغ ماده، شیر آن است. البته آن ها که سنتی تر فکر می کنند، شیر خام را می فرشند. اما مدرن تر ها آن را به پودر شیر تبدیل می کنند و به خارجی ها هزار دلار می فروشند، یعنی نزدیک 20 -30 میلیون تومان!

از او می پرسم که شما تا کنون این کار را انجام داده اید؟ می گوید که تنها الاغ کوچک پرورش می دهد و به پرورش دهنده های بزرگ تر می فروشد. اما خودش دیده که این پرورش دهنده های بزرگ تر چگونه پودر های شیر را فروخته اند. می گویم: حالا شما که می گویید، دیده اید، پودر شیر الاغ را به خارجی ها فروخته اند! خارجی ها اهل کدام کشور بودند؟

فروشنده از کوره در می رود و با عصبانیت می گوید: تو هم برای فضولی و کنجکاوی تماس گرفته ای، حق تان است جواب هیچ کدام تان را ندهم. بعد هم بدون خداحافظی گوشی را قطع می کند.

شتر لاما 40 تا 80 میلیون تومان!

لاما که گونه ای از شترسان و بومی آمریکای جنوبی است، حدود یک دهه است از بولیوی و پرو وارد ایران شده است. اما این حیوان حلال گوشت هنوز در میان سبد غذایی ایرانیان جای خود را نیافته است. شاید هم علت آن کمبود لاما در ایران است.

قیمت الاغ هم نجومی شد

کمبودی که حالا قیمت آن را به 40 تا 80 میلیون تومان هم رسانده است. این درحالی است که هر نفر از این شترسانان بین 120 تا 150 کیلوگرم وزن دارد و براساس قیمت های جهانی باید نمونه بالغ آن بین ده تا 15 میلیون تومان قیمت داشته باشد.

اسب های مسابقه و مشهور می توانند قیمت های متفاوتی داشته باشند و براساس توانایی آن اسب قیمت گذاری می شوند. در باقی موارد قیمت اسب براساس نژاد، سن، توانایی و ظاهر آن تعیین می شود. اما با این وجود قیمت نژاد های عرب، کرد، ترکمن و کله قوچی نیز در ایران در خوش بینانه ترین حالت به 150 تا 200 میلیون تومان می رسد.

اما بررسی آگهی های اخیر فروش اسب در سایت های آنلاین نشان می دهد که قیمت 150 تا 200 میلیون تومان در بسیاری از موارد کف قیمت ها است و این اندازه در برخی موارد به 2 تا 3 میلیارد تومان هم می رسد.

یک آگهی دهنده ساکن کاشان که برای فروش اسب اش 3 میلیارد تومان طلب کرده است. او در توصیف این اسب نوشته که دارای تعییناتی همچون رنگ سفید، قد شش دانگ، سر و دم گیر، آرام و نجیب، سالم و تندرست و قبراق، چک آب شده به وسیله دامپزشک و پانزده سال سن است.

او مدعی شده که اسب اش فرزند مبارک، اسب پادشاه عربستان و مادر پرنسس است. ادعا هایی که هر چند اگرهم صحت داشته باشند، نمی تواند قیمت اسب را به اندازه ای نامتعارف و ده برابری افزایش دهند.

منبع: رکنا
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2020

به "تاسفبار ، قیمت الاغ هم نجومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسفبار ، قیمت الاغ هم نجومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید