تنفس در هوای آلوده چه بلایی سرمان می آورد؟

به گزارش مجله آی سیب، ذرات کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) آلاینده اصلی این روزهای هوای کلانشهرها به خصوص تهران هستند. گفته می گردد سالانه 3 میلیون نفر در دنیا بر اثر تنفس آلاینده ذرات کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) کشته می شوند.

تنفس در هوای آلوده چه بلایی سرمان می آورد؟

به گزارش مجله آی سیب به نقل از فارس، آلودگی هوا از اکسیدهای کربن، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، ازن و ذرات معلق کمتر از 10 میکرون و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون تشکیل شده اند. ذرات کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) به دلیل قطر کم نسبت به بقیه آلاینده ها تا مدت ها در هوا معلق می مانند و می توانند مسافت های طولانی را طی نمایند. بعضی کارشناسان معتقدند ماندن در خانه هم باعث نمی گردد که در مقابل این آلاینده در امان باشیم. چراکه این ذرات به راحتی از منافذ مختلف نفوذ می نمایند.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران درباره تاثیرات ذرات کمتر از 2.5 میکرون روی سلامت انسان گفت: این ذرات روی مغز و گردش خون و به صورت مستقیم بر روی ریه ها تاثیر می گذارد.

مسعود زندی اضافه نمود: این ذرات حتی از گلبول های قرمز و سفید خون هم کوچک تر هستند و در مقایسه با گلبول ها، 2 برابر ریزترند.

وی با اشاره به سبکی بیش از حد آلاینده ذرات کمتر از 2.5 میکرون گفت: تحقیقاتی که در کشورهای اروپایی اجرا شده است، نشان می دهد که این ذرات بر روی مغز و و گردش خون و به صورت مستقیم بر روی ریه ها تاثیر می گذارد.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه غلظت این ذرات 35 میکروگرم در مترمربع در هوای تهران گزارش شده است، ابراز داشت: در چنین شرایطی باید سعی کنید در معرض هوای آزاد قرار نگیرید، و حتی در خودروهای سواری هم شیشه را بالا بکشید.

ماسک های معمولی دردی را دوا نمی کند

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: هرچه بیشتر در معرض هوا قرار بگیرید این آلاینده بیشتر وارد بدنتان می گردد، به همین دلیل بهتر است از ماسک های فیلتردار N99 , N 95 بهره ببرید، چون ماسک های معمولی هیچ تاثیری در مقابله با این آلاینده ندارند.

زندی با اشاره به حدس های اجرا شده درباره مرگ 3 هزار نفر در ارتباط با این آلاینده در کشور گفت: آمار مورد اشاره از آمارهای بانک جهانی است که اطلاعات آن به وسیله دستگاه های داخل کشور گرفته می گردد که بر اساس مدل تعریف می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 679

به "تنفس در هوای آلوده چه بلایی سرمان می آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنفس در هوای آلوده چه بلایی سرمان می آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید