جشنواره کتاب خانه های خانگی؛ فرصتی برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه هدف

به گزارش مجله آی سیب، خبرنگاران: سومین جشنواره کتاب خانه های خانگی و مجتمع های مسکونی به دنبال ترویج فرهنگ مطالعه در میان تمامی اقشار جامعه است.

جشنواره کتاب خانه های خانگی؛ فرصتی برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه هدف

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش مجله آی سیب، محمود برآبادی نایب، رییس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، در نشست خبری تشریح برنامه های این جشنواره تاکید نمود: این نوع کتاب خانه ها باید به صورت خودجوش تاسیس شده و هیچ نوع وابستگی به نهادهای دولتی و غیر دولتی نداشته نباشند.

وی با اظهار نگرانی نسبت به کم رنگ شدن کتاب خوانی در جامعه، یادآور شد که این امر باعث می گردد تا شمارگان و تعداد عناوین کتاب های منتشر شده از سوی ناشران، کاهش پیدا کند.

نایب رییس انجمن نویسندگان کودک ونوجوان در ادامهٔ این نشست خبری به نمونه هایی از کتاب خانه های خانگی اشاره نمود که از سوی مردم در داخل یک دوزندگی لباس، کارگاه های کوچک صنعتی یا حتی در یک تاکسی درون شهری ایجاد و باعث افزایش میزان مطالعه در جامعه شده است.

برآبادی هدف از برگزاری سومین جشنواره کتاب خانه های خانگی را تشویق مردم به امانت دادن کتاب، دست به دست شدن کتاب در میان افراد و از همه مهم تر خوانده شدن این کتاب ها بیان کرد و توضیح داد: کتاب خانه های به تعبیر وی لوکس و تزیینی هدف این جشنواره را تامین نمی نمایند.

این نویسنده انجام فعالیت های فرهنگی، بحث و نقد و آنالیز کتاب و فیلم و تئا تر و ایجاد محفل های کوچک ادبی در کنار این کتاب خانه ها را از جمله معیارهایی برشمرد که در داوری و ارزیابی این رویداد فرهنگی مورد توجه قرار می گیرد.

برآبادی همچنین با اشاره به تاریخچه برگزاری این جشنواره - که دو دورهٔ آن در سال های 1381 و 1386 برگزار شده است - به علت تاخیر در برگزاری آن نیز اشاره نمود و گفت: این جشنواره از آن دست رویداد هایی نیست که همه ساله برگزار گردد چرا که تغییرات مخاطبان چندان سریع نیست. در عین حال به دلیل بنیهٔ اقتصادی انجمن به حمایت و پشتیبانی احتیاج داریم که در این دوره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران از آن حمایت کرد.

سومین جشنواره کتاب خانه های خانگی و مجتمع های مسکونی قرار است هم زمان با بیست و دومین هفتهٔ کتاب جمهوری اسلامی ایران از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار گردد.

فعال ترین کتاب خانه های خانگی معرفی می شوند

در ادامهٔ این نشست عزت الله الوندی، دبیر جشنواره، تشکیل گروه اجرایی، ستاد خبری و انتشار فراخوان و پوس تر را از جمله اقدام های اجرا شده از سوی دبیرخانه بیان کرد و گفت برای ارسال آثار تا روز 25 آبان فرصت معین شده و جشنواره نیز روز 1 آذر در آخرین روز هفتهٔ کتاب برگزار خواهد شد.

الوندی شرح داد که علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند عکس یا فیلم تهیه شده از کتاب خانهٔ خود را به همراه شرحی از مستندات و فهرست و طبقه بندی های آن به رایانامهٔ دبیرخانه به نشانی[email protected] com ارسال نمایند.

به گفتهٔ وی داوری جشنواره در دو مرحله صورت می گیرد و در مرحلهٔ اول مستندات آنالیز می گردد و در مرحلهٔ دوم داوران جشنواره به صورت حضوری از این کتاب خانه ها بازدید می نمایند.

دبیر جشنواره همچنین گفت که به 10 برگزیده جشنواره جوایز نفیسی اهدا می گردد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این امکان را فراهم می آورد که این برگزیدگان هریک 100 جلد کتاب را از مخزن انبار این اداره انتخاب و در قفسه های کتاب خانهٔ خود قرار دهند.

بر همین اساس تعداد اعضای فعال، تنوع کتاب ها، طبقه بندی و فهرست بندی، فعالیت های جنبی و نقد و آنالیز، اختصاص بخشی از کتاب خانه به کتاب های کودک و نوجوان و انجام سایر فعالیت های مرتبط از جمله معیارهای داوری این کتاب خانه ها برشمرده شده است.

به گفتهٔ الوندی در سایت انجمن نویسندگان کودک ونوجوان به نشانی اینترنتی www. nevisak. ir نیز نوار ابزاری برای اطلاع رسانی سومین جشنوارهٔ کتاب خانه های خانگی و مجتمع های مسکونی فعال شده است که به وسیله آن می توان به تاریخچه و فراخوان کامل جشنواره دسترسی پیدا کرد.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 905

به "جشنواره کتاب خانه های خانگی؛ فرصتی برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه هدف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره کتاب خانه های خانگی؛ فرصتی برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه هدف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید