دیاکو حسینی: ایران در پی ایجاد بی ثباتی در هیچ کشوری نیست

به گزارش مجله آی سیب، مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری تاکید نمود: ایران بر خلاف ادعاهای آمریکا و متحدانش به دنبال ایجاد بی ثباتی نه در خلیج فارس و نه در هیچ کشور دیگری نیست و پیشنهاد رئیس جمهور نیز مبتنی بر خوداتکایی منطقه ای برای تامین امنیت بدون قدرت های بزرگ ولو هر قدرتی اعم از آمریکا است.

دیاکو حسینی: ایران در پی ایجاد بی ثباتی در هیچ کشوری نیست

دیاکو حسینی در گفت وگو با مجله آی سیب درباره اعلام طرح پیشنهادی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان ائتلاف امید و ابتکار صلح هرمز اظهار کرد: اولین بار نیست که این پیشنهادات از سوی ایران مطرح می گردد، در گذشته نیز پیشنهادهای مشابهی مانند پیمان عدم تعرض و یا تشکیل مجمع گفت وگوهای منطقه ای ارائه شده بود که تا به همین امروز توسط همین کشورهای عربی و در رأس آن ها عربستان سعودی به بهانه های کاملا غیر قابل قبول مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: فکر می کنم طرح فعلی نیز در امتداد همان راستا است، برای این که بتواند نشان دهد ایران برخلاف ادعای آمریکا و متحدان انگشت شمارش به دنبال ایجاد بی ثباتی نه در خلیج فارس و نه در هیچ کشور دیگری نیست. اما به محض این که پیشنهاد رئیس جمهور بخواهد مورد استقبال قرار گیرد، الزاماتی را به همراه دارد که پی گیری و اجرای آن الزامات، این کشورها و حتی خود آمریکا را در یک تناقض قرار می دهد.

این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک همچنین بیان نمود: تناقض موجود این است که از نگاه ایران که رئیس جمهور هم به آن اشاره داشت، امنیت در خلیج فارس باید متکی بر اراده کشورهای محلی در این منطقه باشد و نه متکی بر خواست قدرت های خارج از آن. بنابراین پذیرش این منطق بسیار طبیعی و ساده با منافع تصور شده آمریکا در خلیج فارس مغایرت پیدا می نماید، زیرا کشورهای عربی منطقه ما، نه همه آن ها بلکه بخشی از این کشورها هنوز اعتماد به نفس کافی برای عمل کردن مستقل از آمریکا را در رابطه با موضوعات امنیتی ندارند.

مدیر برنامه مطالعات دنیای مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری اعلام نمود: بنابراین فکر می کنم آقای رئیس جمهور به خوبی نسبت به این موضوع اشراف داشته و آگاه هستند. اما در عین حال ضروری است که این موضوع در دنیا به طور مکرر به اثبات برسد زیرا همسایگان ما یعنی بعضی از این کشورهای عربی آمادگی تن دادن به یک سلسله ترتیبات امنیتی بسیار طبیعی یعنی برخاسته از اراده جمعی کشورهای منطقه را ندارند.

حسینی توضیح داد: در نتیجه پیشنهاد ایران به رغم این که خیلی اهمیت دارد و در ادامه سلسله پیشنهادهای ایران است در عین حال اجرا کردن آن می تواند خیلی سخت باشد نه به خاطر این که ایران مایل نیست بلکه به خاطر این که کشورهای عربی و آمریکا اساسا تمایل ندارند به این نوع ترتیبات امنیتی تن دهند.

وی با تاکید بر این که عموما پیشنهادهای ایران به دنبال مشارکت دادن تمام کشورهای خلیج فارس در تامین امنیت منطقه است، گفت: پیشنهادی که قرار است رئیس جمهور درباره آن صحبت کند مبتنی بر خوداتکایی منطقه ای برای تامین امنیت بدون قدرت های بزرگ ولو هر قدرتی اعم از آمریکا است، در حالی که طرح ها و پیشنهادهایی که آمریکا مطرح می نماید مبتنی بر کنار گذاشتن ایران از این نوع ترتیبات منطقه ای و علیه یکی از کشورهای ساحلی خلیج فارس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 411

به "دیاکو حسینی: ایران در پی ایجاد بی ثباتی در هیچ کشوری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیاکو حسینی: ایران در پی ایجاد بی ثباتی در هیچ کشوری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید