سندروم سیندرلا چیست؟

به گزارش مجله آی سیب، علت ایجاد سندروم سیندرلا در دختران شیوه های تربیتی والدین از دوره کودکی بوده که موجب فرار از مسئولیت پذیری در کودک می شود.

سندروم سیندرلا چیست؟

به گزارش خبرنگار ، برخی از دخترها قدرت و توانایی انتخاب کردن را ندارند و همواره منتظرند دیگران برای آن ها تصمیم گیری کنند، علاوه بر این معمولا رویای مردی ایده آل و افسانه ای همچون شاهزاده سوار بر اسب سفید را در فکر خود می پرورانند که همان شاهزاده ای که در انیمیشن سیندرلا دیده اند، است و اغلب در برخی از کارتون های در طی آن دختری تمام عمر خود را در رنج و سختی به سر می برد و با رسیدن یک شاهزاده سوار بر اسب سفید به خوشبختی می رسد و تا آخر عمر با آرامش و لذت زندگی می کند.

برخی از دختران از این گونه روایات و داستان ها تأثیرات متفاوت و غیر واقعی می پذیرند و موجب می شود توانایی های خود را نادیده بگیرند و برای رسیدن به خوشبختی و آرامش تنها بر فردی دیگر متکی باشند.

سندرم سیندرلا نشانه گریز از مسئولیت پذیری است و برخی دختران تصور می کنند وقتی مردها هوایشان را دارند، آن ها از هرگونه مسئولیت مالی، احساسی و فیزیکی رها هستند. باور آنان می گوید روزی مردی از راه می رسد و همه چیز را سر و سامان می دهد و دیگر لازم نیست، نگران چیزی باشم. آن ها یاد می گیرند تا زمانی که شخص دیگری هست تا مسئولیت آن ها را به عهده بگیرد دیگر نیازی به تلاش مازاد ندارند و این بهانه مانع از هر گونه جاه طلبی از سوی آن ها می شود.

بنابراین دخترانی هستند که به علت عدم شناخت توانمندی های خودشان فاقد اعتماد به نفس کافی برای هر گونه استقلال طلبی هستند و تنها راه رسیدن به خوشبختی را حضور مردی برای پیش بردن امور خود می دانند.

مژگان نیکنام روانشناس در گفت وگو با خبرنگاران، درباره علت شکل گیری سندروم سیندرلا در دختران و مسائل ناشی از آن، اظهار کرد: سندروم سیندرلا به نوعی یک اختلال بوده و علت آن شیوه های تربیتی والدین از ابتدای دوره کودکی است.

وی ادامه داد: برای اولین بار کولت داولینگ در کتاب ترس پنهان زن ها از استقلال از سندروم سیندرلا نام برد که منظورش اتکای بیش از میزان زنان در زمینه های مختلف مالی، عاطفی و رفتاری به مردان است که ترس ناخودآگاهانه زنان از استقلال و خودکفایی همواره آن ها را در سایه حمایت افراطی مردان نگه داشته است که سندروم سیندرلا در به وجود آمدن آن دخیل خواهد بود که این اختلال مجموعه علائم و مشخصاتی را در بر می گیرد.سیندرلا داستان شخصیت کارتونی دختر فقیری است که شاهزاده ای سوار بر اسب سفید عاشق او شده و آن را به تمام آرزوهایش می رساند که این داستان، روایت عوامل پیچیده ای را دارد.

وی اضافه کرد: دختری که در حال رشد است محیط خانواده، اجتماع و فرهنگ یک سری ویژگی های شخصیتی را در درون او مانند معیارهای رشد اجتماعی، هویت یابی، انتخاب همسر و شغل شکل می دهد و زمانی که این دختر در محیط خانواده به شکلی تربیت می شود که ویژگی های شخصیتی اش را ناقص می بیند نمی تواند آن گونه که شایسته است به طرف خواسته هایش حرکت کند.

وی شرح داد: شیوه تربیتی نادرست و شکل گیری ناقص ویژگی های شکل دهنده شخصیت سبب می شود تا فرد به دست آوردن آمال و آرزوهایش را در گرو شخصی دیگر ببیند یعنی به وسیله فردی که با او ازدواج می کند، بتواند به آن رشد اجتماعی، ثروت، آرزوها و... برسد که این نشان از نقص نسبی در مراحل رشد به تعداد میرود.

وی با اشاره به مراحل تربیتی دوران رشد بیان نمود: فرد در کودکی، نوجوانی و جوانی با گریز از مسئولیت پذیری و نداشتن برنامه و اهداف، آن ها را در شخص دیگری جست وجو می کند که با آمدنش او را به تمام آرزوها می رساند که باتوجه به تحول و رشد اجتماعی انسان ها این پدیده در افرادی که به لحاظ فکری، هویتی و شخصیتی ضعیف هستند، دیده می شود و در اشخاصی که الگوهای سالم تربیتی و شخصیتی را دارند نباید دیده شود.

این روانشناس ادامه داد: کارتون ها و برنامه هایی که ساخته می شوند معمولا همراه با افراط گرایی هستند، اما در عالم واقعیت الهام گرفتن از این انیمیشن ها فرد را دچار مشکل می کند و سبب می شود تا شخص از درون کاملا رشد پیدا نکند و نیازهای خود را در درون فردی دیگر جست وجو کند.

نیکنام اضافه کرد: به لحاظ روانشناسی معیار انتخاب در ازدواج تناسب است، یعنی فرد از هر لحاظ با فرد مقابل باید تناسب داشته باشد اما درواقع سندروم سیندرلا تفاوت بسیار شدیدی در فرد ایجاد می کند با آنچه که در واقعیت وجود دارد و بین من ایده آل و من واقعی شکافی شکل می دهد و درصورت بروز آن ویژگی های شخصیتی فرد باید خود را ردیابی کند و در صدد تقویت اعتمادبنفس و صفات شخصیتی خود برآید، آن زمان دیگر این سندرم فقط در کارتون ها خواهد بود.

وی شرح داد: افرادی که رشد اجتماعی مناسب دارند هرگز دچار این انتخاب ها نمی شوند اما متاسفانه امروزه بسیاری از معیارها مادی شده است یعنی افراد مادیات را در معیارهای انتخاب خود در هر زمینه ای مانند همسر گزینی در اولویت قرار می دهند.

نیکنام گفت: گاهی والدین هم تفکر تجمل گرایی را به طریقی به فرزند خود یاد می دهند مانند زمانی که در جشن عروسی حضور پیدا می کنند در صحبت هایی که میان اعضای خانواده وجود دارد، می گویند؛ عجب دامادی و چه عروسیِ بزرگی و چه خوب که ما هم داماد پولدار داشته باشیم و سبب می شود تا تفکر تجمل گرایی و اینکه روزی کسی می آید که تو را به تمام آرزوهایت می رساند در اعضای خانواده شکل می گیرد و تبدیل به یک اجبار در جامعه می شود، به گونه ای که دختر گمان می کنند شرایط و لزوم ازدواج پول است و معیارهای مهم انتخاب شریک زندگی زیر سایه مادیات پنهان می شود.

وی گفت: پنهان شدن معیارهای اصلی زندگی زیر سایه مادیات موجب می شود تا فرد بعد از ورود به زندگی مشترک دچار اختلاف جدی و مسائلی با زوج خود شود، چرا که معیارهای شخصیت و هویت یابی در درونش به گونه ای ناقص شکل گرفته و این امر مهم است تا خانواده با شیوه تربیتی درست به کودک آموزش دهند تا خودش باید با مشخص اهداف و برنامه ریزی های لازم به هدف های خود برسد و آن را در فرد دیگری جست وجو نکند، اما با انتخاب درست می تواند در کنار زوجی که با او تناسب دارد راستا پیشرفت و تعالی را طی کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1782

به "سندروم سیندرلا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندروم سیندرلا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید