صنایع منطقه در زمینه احیای شاخص های تاریخی سیراف هزینه کنند

به گزارش مجله آی سیب، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، صنایع منطقه در زمینه احیای شاخص های تاریخی سیراف هزینه کنند.

صنایع منطقه در زمینه احیای شاخص های تاریخی سیراف هزینه کنند

قضیه چیست؟

مهدی آذریان، سرپرست پایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف افزود: شرایط کنونی بندر تاریخی سیراف به گونه ای رقم خورده است که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تنهایی نمی تواند از پس احیای این بندر تاریخی فرهنگی با بیش از 140 هکتار بافت تاریخی برآید و به کمک بخش خصوصی و شرکت های بزرگ پتروشیمی نیاز است.

وی تاکید کرد: همچنین شرکت های صنعتی نیز موظف هستند در کنار اقدامات عمرانی، بودجه ای را برای بخش فرهنگی منطقه در نظر بگیرند و برای احیای آن هزینه کنند.

آذریان افزود: هر چند وجود صنایعی چون نفت، گاز و پتروشیمی در منطقه می تواند تهدیدی باشد که معیارهای ثبت بندر سیراف را تحت الشعاع قرار دهد، اما باید این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و از ظرفیت این حوزه از صنعت برای احیای و باز زنده سازی بندر تاریخی سیراف بهره برد.

وی در باره تاخیر در ثبت جهانی سیراف یادآور شد: نظر به اینکه در جای جای کشور آثار تاریخی و فرهنگی متعدد و گوناگونی وجود دارد که همه آنها قابلیت ثبت جهانی دارند و یا نامزد ثبت در میراث جهانی هستند و هر سال فقط می توان یک پرونده را به مجمع جهانی ارائه کرد، این مساله باعث شده آثار زیادی در صف انتظار قرار گیرند.

آذریان اظهار کرد: با اینکه چند سالی از ارسال پرونده مقدماتی ثبت سیراف به کمیته ثبت میراث جهانی در وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گذرد، در این سالها اتفاق های خوبی رخ داده که می تواند راستا ثبت این بندر تاریخی را در میراث جهانی هموارتر کند.

وی یادآور شد: برای ثبت هر اثر در این فهرست انجام مراحل و اقداماتی نیاز است که بتواند معیارهای آن اثر را به معیارهای مورد نظر میراث جهانی نزدیکتر کرد و طبیعی است که برای ثبت بندر تاریخی سیراف نیز مسائل و موانعی وجود دارد که برطرف کردن آنها به یک عزم ملی و جمعی نیاز دارد.

آذریان بیان نمود: علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استان بوشهر بر آماده سازی مقدمات ثبت جهانی سیراف تاکید کرد که در این ارتباط کمیسیون ها و کمیته های مختلف تشکیل و مطالعات علمی مختلف در زمینه های مورد نیاز صورت گیرد و گام به گام زیر نظر کارشناسان میراث جهانی یونسکو پیش رفت تا به نقطه ای رسید که بتوان این بندر تاریخی فرهنگی را به ثبت جهانی رساند و به همه جهانیان معرفی کرد.

وی گفت: در زمان حاضر احیا، ساماندهی محیطی و استحکام بخشی آثار تاریخی فرهنگی از جمله اولویت ها و برنامه های کاری پایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف به شمار می رود که در این ارتباط در قالب پیمان، بخش هایی از آثار تاریخی فرهنگی موجود در بندر سیراف مانند گمرک بانگسار، کوره سفال پزی و دره لیر مورد ساماندهی محیطی و فضایی، استحکام بخشی و بازسازی سازه ای و اقدامات حفاظتی قرار گرفته و عملیات اجرایی آن در دست انجام است.

آذریان افزود: همچنین در بخش هایی از آثار تاریخی سیراف نیز زیر ساخت های گردشگری ضروری و مورد نیاز نیز ایجاد یا در دست ساخت است.

وی یادآور شد: هرچند پروژه احیا، ساماندهی محیطی و استحکام بخشی آثار تاریخی فرهنگی سیراف در حال انجام و طی چند ماه آینده به خاتمه می رسد، اما مطالعات مورد نیاز و میان رشته ای این بندر همچون مطالعات تخصصی باستان شناسی برای ثبت در فهرست آثار جهانی هنوز تکمیل نشده و ضروری است که این مطالعات تکمیل شود.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1586

به "صنایع منطقه در زمینه احیای شاخص های تاریخی سیراف هزینه کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع منطقه در زمینه احیای شاخص های تاریخی سیراف هزینه کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید