چالش عجیب استقلال برای قهرمانی در لیگ

به گزارش مجله آی سیب، اگر نگاهی به آمار دفاعی قهرمان های ادواری لیگ برتر بیندازیم این واقعیت به وضوح قابل رؤیت است که تیم هایی که از این خصوصیت بهره می برند، شانس و اقبال بسیاری برای رسیدن به قهرمانی لیگ دارند.

چالش عجیب استقلال برای قهرمانی در لیگ

استقلال که فصل پیش را با 19 گل خورده در لیگ برتر به انتها رساند و در صندلی سوم برترین مدافعان نهاده شد، هرگاه به صندلی نخست لیگ برتر رسیده دارای خط دفاعی کم اشتباه بوده است و دیگر تیم ها نیز قهرمان نشده اند مگر با بهره مندی از این ویژگی. داشتن خط دفاع آرمانی تا حدی اثرگذار است که تیم استقلال خوزستان توانست در فصل سیزدهم لیگ برتر با همین امتیاز به صندلی نخست لیگ برتر دست یابد و با تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس این عنوان را از مدعی آن فصل برباید.

در سال های اخیر نیز که پرسپولیس در لیگ برتر یکه تازی نموده، خط دفاعی اش آرایشی هماهنگ و کم اشتباه داشته است.

حال که صحبت از قهرمانی استقلال در لیگ آینده می گردد و خیلی ها انتظار دارند آبی ها این بار با مربیگری فرهاد مجیدی که 3 فصل ناکامی را پشت سر خود می بیند، به این عنوان دست یابد باید نگاهی موشکافانه تر انداخت به مردان خط دفاعی. استقلال در بازی اخیر خود مقابل تیم ملی دانشجویان ایران با ترکیب 3 دفاع به میدان رفت و محمد حسین مرادمند، محمد دانشگر و عارف آغاسی را در این پست قرار داد. در لیگ قهرمانان آسیا نیز استقلال از همین آرایش بهره برد، با این تفاوت که سیاوش یزدانی به جای دانشگر به عنوان بازیکن فیکس در ترکیب اصلی به میدان رفت که ماحصل بازی با این بازیکن و ترکیب 3 دفاعه، شکست 2 بر صفر از الهلال عربستان بود.

با توجه به اینکه فرهاد مجیدی اخیراً در پست تخصصی دفاع راست اقدام به جذب یامگا نموده احتمال اینکه آبی ها در لیگ بیستم با روش چهار دفاع به میدان بروند نیز برتری گرفته بخصوص اینکه در پست دفاع راست هم احمد موسوی واقع شده است و هم وریا غفوری. هر چند که کاپیتان استقلال قابلیت بازی در پست هافبک راست یا گوش راست را هم دارد که در بازی تدارکاتی اخیر در همین نقطه بازی کرد.

در واقع حضور متعدد بازیکنان در پست دفاع راست سبب شده تا بازی با این روش نیز به یکی از احتمالات جدی در استقلال تبدیل گردد که اگر این تصمیم اتخاذ گردد فرهاد مجیدی از میان مدافعان تخصصی خود باید دو مدافع میانی را برگزیند و در قلب دفاع قرار دهد.

مسأله استقلال، اما در بازی با این روش انتخاب یک دفاع چپ ایده آل است که در حال حاضر فقط متین کریم زاده حی و حاضر است و با توجه به اینکه ابوالفضل جلالی با مصدومیت روبرو شده و آماده حضور در میادین نیست فقط کریم زاده برای پست دفاع چپ دم دست کادر فنی خواهد بود که شاید فقدان گزینه ها سبب گردد مجیدی با همان روش 3 دفاع متمرکز لیگ را آغاز کند و از بازیکنانی که قابلیت بازی در کناره ها را دارند در پست های میانی بهره بگیرد.

در آخرین بازی تدارکاتی استقلال فرهاد مجیدی از همان روش 3 دفاع بهره گرفت و هیچ بعید نیست که این همان آرایش قطعی استقلال برای آغاز لیگ باشد، اما تعدد بازیکنان کناری ممکن است سرمربی استقلال را در ادامه راه به سمت بازی با چهار دفاع که لازمه اش داشتن مدافعان کناری است، سوق دهد.

همه این احتمالات، اما سبب نمی گردد که بحث اصلی از نظر پنهان بماند. استقلال با هر سیاقی به میدان برود (3 دفاع یا 4 دفاع) باید تیمی متفاوت تر از فصل قبل باشد. گرچه آمار دفاعی استقلال چندان هم نامناسب نبود، اما استقلال اگر در پی قهرمانی است باید خط دفاعی در حد یک قهرمان را وارد لیگ برتر کند.

آمار دفاعی استقلال در لیگ بیستم پایین تر از پرسپولیس و فولاد خوزستان بود و این دو تیم توانستند قهرمانی لیگ و جام حذفی را به دست آورند. در واقع مزیت بزرگ سخت گل خوردن بود که هر دو تیم را به سمت جام های فصل پیش حرکت داد تا دست استقلال از رسیدن به جام ها کوتاه بماند. در لیگ بیستم، اما استقلال باید تمام آن نواقصی که فصل پیش داشت را از شیوه بازی خود دور کند و به تیمی تکامل یافته تبدیل گردد که با بازگشت روزبه چشمی و جذب آغاسی این انتظارات بیشتر از فصل پیش هم هست.

تکمله: تردیدی نیست داشتن خط حمله گلزن برای هر تیمی موهبتی بزرگ محسوب می گردد، اما در لیگ نوزدهم استقلال به رغم داشتن برترین خط حمله لیگ نتوانست جام قهرمانی را صاحب گردد، چون خط دفاع منظمی نداشت؛ بنابراین باید توجه ویژه ای به شکل گیری یک خط دفاع کم نقص از همین هفته های آغازین داشت.

ایران ورزشی

منبع: فرارو
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1865

به "چالش عجیب استقلال برای قهرمانی در لیگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش عجیب استقلال برای قهرمانی در لیگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید