چرا باید از نخ دندان استفاده کرد؟

به گزارش مجله آی سیب، بررسی های اجرا شده درباره این موضوع نشان می دهد استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن منظم، احتمال خونریزی لثه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. اما این بررسی ها شواهدی از جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها را نشان نمی دهد. چنین نتیجه ای احتمالا به این خاطر است که بیشتر بررسی ها در مدت 3 ماه اجرا شده که زمان کافی برای خونریزی لثه ها بشمار می رود اما برای ایجاد پوسیدگی و حفره به زمان بیشتری نیاز است.

چرا باید از نخ دندان استفاده کرد؟

بیماری های دندانی عموما ناشی از پلاک هایی است که روی دندان و لثه ها جمع می شوند (صفحات بیرنگ و زرد رنگی که روی دندان تشکیل می شود). پلاک یک اکوسیستم پیچیده است که شامل 800 نوع باکتری مختلف بوده و در دهان ما یافت می شود.

این اکوسیستم مانند یک شهر است و مسواک زدن مانند گودزیلایی آن را از بین می برد. با این حال باکتری ها می توانند مجددا و به سرعت زیرساخت های خود را بازسازی کنند به همین دلیل باید مرتب مسواک زد. اما مسواک زدن در از بین بردن پلاک بین دندان ها کارآمد نیست و جمع شدن این باکتری ها در بین دندان موجب بیماریهای دندانی می شود و باید برای این منظور از نخ دندان کمک گرفت.

اگر پلاک به اندازه کافی روی دندان بماند، بزاق دهان آن را ب یک ماده سخت به نام Calculus تبدیل می کند که میتواند باعث پیشرفت بیماری های لثه شود. برای از بین بردن این ترکیب باید از دستگاههای ویژه دندانپزشکی استفاده کرد.

چرا خونریزی لثه ها ارزشمند است؟

همانطور که هنگام مراجعه به پزشک، فشار خون را اندازه گیری می کند، دندانپزشک نیز با ضربه زدن و بررسی خونریزی لثه از سلامت آن اطمینان حاصل می کند. همچنین در درجات بالاتر ممکن است باعث از دست دادن دندان، دندانهایی زرد و قهوه ای و بوی بد دهان شود.

لزوم استفاده از نخ دندان به شرایط فعلی دندان ها بستگی دارد. در مواردی خاص، مانند فاصله بین دندانها یا وجود ایمپلنت های دندانی نمی توان از نخ دندان استفاده کرد و باید با برس های مخصوص این کار را انجام داد.

sciencealert.com

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1021

به "چرا باید از نخ دندان استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید از نخ دندان استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید