7 روش سریع دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 که باید بدانید

به گزارش مجله آی سیب، کنترل پنل مرکز تنظیمات سیستم عامل ویندوز است که کاربران می توانند از آن برای مدیریت حساب های کاربری، حذف برنامه ها، شخصی سازی سیستم و موارد دیگر استفاده نمایند. این بخش در واقع، متشکل از مجموعه ای از برنامه هاست که برای پیکربندی بخش های مختلف سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که این بخش بسیار کاربردی است، روش های مختلفی برای دسترسی به آن وجود دارد که کاربران می توانند از آن ها بهره ببرند. در این مقاله قصد داریم به معرفی و آنالیز 7 روش سریع و بسیار راحت برای دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 بپردازیم تا با دانستن این روش ها به راحتی به این بخش بسیار مهم در سیستم خود دسترسی پیدا کنید.

7 روش سریع دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 که باید بدانید

لپ تاپ 11 اینچی لنوو مدل IdeaPad 1 11ADA05

10,880,000

تومان

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل TUF FX506HC-F15-153050

47,500,000

43,390,000

تومان

خرید لپ تاپ از خبرنگاران

مشاهده همه

فهرست محتوا

1. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله منوی استارت

2. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله ابزار RUN

3. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله تسک منجر (Task Manager)

4. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله فایل اکسپلورر (FILE EXPLORER)

5. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله COMMAND PROMPT یا WINDOWS POWERSHELL

6. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله تنظیمات (Setting)

7. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله ساختن میانبر آن

سخن پایانی

1. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله منوی استارت

یکی از ساده ترین روش هایی که با استفاده از آن می توانید نه تنها به بخش کنترل پنل، بلکه به همه برنامه ها و بخش های مختلف سیستم خود دسترسی داشته باشید، منوی استارت ویندوز است. در این بخش تنها کاری که ضروری است انجام دهید این است که نام برنامه یا پوشه ای که می خواهید باز کنید را تایپ نموده و کلید Enter را بزنید. برای دسترسی به بخش کنترل پنل، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: برای باز کردن منوی آغاز، کلید Windows را فشار دهید.

مرحله دوم: در نوار جستجو، کنترل پنل (Control Panel) را تایپ نموده و گزینه Open را از منوی نشان داده شده در سمت راست انتخاب کنید.

2. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله ابزار RUN

ابزار Run یک ابزار داخلی در ویندوز است که به شما امکان می دهد یک برنامه را با نام های کوتاهش (در صورت موجود بودن در فهرست ویندوز) باز کنید یا با وارد کردن مسیر کامل فایل آن به هر فایلی دسترسی پیدا کنید. کاربران می توانند از این ابزار برای رفتن به کنترل پنل نیز استفاده نمایند. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: برای باز کردن ابزار Run، کلیدهای Windows + R را فشار دهید.

مرحله دوم: در این بخش، عبارت control panel را در کادر گفتگوی Run تایپ نموده و بر روی OK کلیک کنید. یا به روشی دیگر، می توانید عبارت control را تایپ نموده و بر روی OK کلیک کنید تا کنترل پنل باز گردد.

لپ تاپ 11 اینچی لنوو مدل IdeaPad 1 11ADA05

10,880,000 تومان

مشاهده و خرید

3. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله تسک منجر (Task Manager)

تسک منجر یکی دیگر از ابزارهای داخلی سیستم عامل ویندوز 11 است که گزارش هایی را در زمینه پردازش های در حال انجام، شرایط حافظه RAM و موارد دیگر ارائه می دهد. کاربران معمولاً از این بخش برای مدیریت برنامه های پس زمینه، تنظیم اولویت های پردازش و پیکربندی بخش های مختلف بهره می برند. گفتنی است که با استفاده از این بخش نیز می توان به کنترل پنل در ویندوز 11 دسترسی پیدا کرد. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: کلیدهای Windows + X را فشار دهید تا منوی User Power باز گردد و Task Manager را از فهرست انتخاب کنید. یا به روشی دیگر، می توانید کلیدهای Control + Shift + Escape را فشار دهید تا تسک منجر باز گردد.

مرحله دوم: در Task Manager، روی گزینه Run New Task در بالا صفحه کلیک کنید.

مرحله سوم: کلمه control را در نوار جستجو تایپ نموده و برای باز کردن صفحه کنترل پنل، روی OK کلیک کنید.

4. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله فایل اکسپلورر (FILE EXPLORER)

فایل اکسپلورر یکی دیگر از ابزارهای پیش فرض ویندوز به شمار می رود که به کاربران امکان می دهد بین فایل ها و پوشه های مختلف به جست وجو بپردازند و آن ها را مدیریت نمایند. علاوه بر این، شما می توانید به وسیله این بخش به کنترل پنل در ویندوز 11 دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار، کافی است که طبق مراحل زیر عمل نمایید:

مرحله اول: کلیدهای Windows + E را برای باز کردن File Explorer فشار دهید.

مرحله دوم: عبارت Control Panel را در نوار جستجو تایپ نموده و Enter را بزنید.

بعلاوه می توانید روی فلش کشویی کنار آیکون خانه کلیک کنید و گزینه Control Panel را از بین بخش های مختلف نشان داده شده روی فهرست انتخاب نمایید.

5. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله COMMAND PROMPT یا WINDOWS POWERSHELL

Command Prompt و Windows PowerShell دو ابزار خط فرمان در ویندوز 11 هستند که کاربران می توانند از آن ها برای اصلاح پرونده های سیستم، مدیریت شبکه ها، کنترل برنامه ها و موارد دیگر استفاده نمایند. این دو ابزار متن باز بعلاوه در زمینه برنامه نویسی به توسعه دهندگان و مدیران فناوری اطلاعات این امکان را می دهد تا کارها و تنظیمات خود را با استفاده از کد انجام دهند. به غیر از این، شما می توانید از این دو ابزار برای دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 نیز بهره ببرید. برای انجام این کار، کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله اول: روی آیکون ویندوز کلیک نموده و منوی استارت را باز کنید. سپس عبارت Command Prompt را تایپ نموده و Run as Administrator را از صفحه سمت راست انتخاب کنید.

مرحله دوم: در پنجره Command Prompt، عبارت control panel را تایپ نموده و Enter را فشار دهید.

برای انجام این کار با استفاده از Windows PowerShell، روی آیکون ویندوز کلیک کنید تا منوی Start برای شما باز گردد. سپس عبارت Windows PowerShell را تایپ نموده و گزینه Run As Administrator را از صفحه سمت راست انتخاب کنید.

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل X543MA-GQ1012

5 %

14,000,000

13,250,000 تومان

مشاهده و خرید

6. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله تنظیمات (Setting)

بخش تنظیمات ویندوز 11، همانطور که از نامش معین است، امکان تغییر، اصلاح و مدیریت بخش های مختلف سیستم را به کاربران ارائه می دهد. بعلاوه نوار ابزاری در این بخش تعبیه شده که کاربران قادر خواهند بود با استفاده از آن به جستجوی و آنالیز بخش های مختلف سیستم مانند کنترل پنل بپردازند. برای پیدا کردن بخش کنترل پنل از این طریق، مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول: برای باز کردن برنامه پیش فرض تنظیمات در ویندوز 11، کلیدهای Windows + I را فشار دهید.

مرحله دوم: در برنامه تنظیمات، روی نوار جستجو در گوشه بالا سمت چپ کلیک نموده و عبارت control panel را بنویسید. سپس در بخش نتایج عبارت نشان داده شده را انتخاب نمایید.

7. دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 به وسیله ساختن میانبر آن

سیستم عامل ویندوز به شما این امکان را می دهد تا میانبرهایی از برنامه های کاربردی و پر استفاده خود روی دسکتاپ ایجاد کنید. از این رو، اگر به طور مرتب از کنترل پنل استفاده می کنید، می توانید میانبر آن را روی دسکتاپ سیستم خود درست کنید تا دسترسی به آن بسیار راحت تر از قبل گردد. در این بخش نحوه انجام این کار آورده شده است:

مرحله اول: روی دسکتاپ خود روی فضای خالی کلیک راست کنید و سپس گزینه New را بزنید. در مرحله بعدی Shortcut را انتخاب کنید.

مرحله دوم: در این بخش عبارت Control Panel را تایپ نموده و روی Next کلیک کنید.

مرحله سوم: مجدداً عبارت Control Panel را در قسمت Name تایپ نموده و روی Finish کلیک کنید.

لپ تاپ 15.6 اینچی اچ پی مدل Victus 15-FA0031DX

38,900,000 تومان

مشاهده و خرید

سخن پایانی

چه برای حذف برنامه های غیرضروری یا ایجاد یک حساب کاربری نو هنگام استفاده از ویندوز 11، به بخش کنترل پنل احتیاج خواهید داشت. در این مقاله به معرفی و آنالیز 7 روش سریع و بسیار راحت برای دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 پرداختیم تا به راحتی بتوانید با زدن چند کلید به این بخش بسیار مهم در سیستم عامل ویندوز دسترسی پیدا کنید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

لپ تاپ 11 اینچی لنوو مدل IdeaPad 1 11ADA05

10,880,000

تومان

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل TUF FX506HC-F15-153050

47,500,000

43,390,000

تومان

خرید لپ تاپ از خبرنگاران

مشاهده همه

منبع: GuidingTech

سوالات متداول

کنترل پنل در ویندوز 11 چیست؟

کنترل پنل مرکز تنظیمات سیستم عامل ویندوز است که کاربران می توانند از آن برای مدیریت حساب های کاربری، حذف برنامه ها، شخصی سازی سیستم و موارد دیگر استفاده نمایند.

سریع ترین راه دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 چیست؟

برای دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 روش های زیادی وجود دارد، اما سریع ترین آن تایپ Control Panel در در نوار جستجو منوی استارت ویندوز است.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اسفند 1401 بروزرسانی: 16 اسفند 1401 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 2233

به "7 روش سریع دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 روش سریع دسترسی به کنترل پنل در ویندوز 11 که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید