9 شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

به گزارش مجله آی سیب به نقل از دبیرخانه پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نهم شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ نام گرفته است. این نام گذاری در سال 1386 و به پیشنهاد انجمن یوزپلنگ ایرانی انجام گردیده است. در نهم شهریورماه 1373 یک یوز مادر و سه توله اش برای یافتن آب و غذا به شهر بافق استان یزد نزدیک شدند اما فردی غیر بومی که شناختی از یوزپلنگ نداشت، به دلیل ترس از یوزپلنگ ها به آنها حمله کرد. در این واقعه یوز مادر از صحنه گریخت، دو توله نر و ماده تلف شدند و یک توله ماده که زخمی گردیده بود به تهران منتقل شد و 9 سال در پارک پردیسان در شرایط اسارت زندگی کرد. نام ماریتا برای این توله یوز انتخاب شد. ماریتا در زمستان 1382 تلف شد.

9 شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

تا پیش از واقعه شهریور 73، برخی تصور می کردند که یوزپلنگ برای همیشه در ایران منقرض گردیده است. اگرچه ماریتا سرنوشت مطلوبی نداشت اما تبدیل به نمادی برای امید به بقای یوزپلنگ شد. سالگرد این واقعه توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی به عنوان روز حفاظت از یوزپلنگ به دبیرخانه پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ پیشنهاد شد و پس از تأیید معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به ثبت رسید.

ایده پردازان این رویداد ملی هدف از گرامیداشت چنین روزی را مطلع سازی در مقیاس ملی عنوان نموده اند در راستای تحقق این هدف ارزشمند است که همه ساله سمن ها، رسانه ها، مدارس و سایر دست اندرکاران در تاریخ 9 شهریور گرد هم می آیند تا از طریق برنامه های مختلف بالاخص مطلع سازی، صدای استمداد یوزها را هر چه بلندتر به گوش هموطنان برسانند.

بدیهی است توجه مسئولان حفاظت از محیط زیست، کارشناسان، متخصصین علاقمندان و دوستداران حیات وحش، رسانه ها و پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر عمران ملل متحد فعالیت می نماید نیز با ایجاد فعالیت های مختلف حفاظت، آموزش، مطلع سازی و پژوهش در 7 استان و 10 منطقه از کشور می کوشد تا صدای بلندی برای آخرین بازمانده این زیرگونه را داشته باشد.

در 17 سال گذشته تمامی کوشش های مسئولان پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی برای این بوده تا با همکاری طیف گسترده ای از نهادهای شناخته گردیده بین المللی و داخلی مانند IUCN، سمن ها، علاقمندان و متخصصین، جوامع محلی، ذینفعان و مسئولین اجرایی، قضایی و نمایندگان محترم مجلس هر چه بیشتر به بقاء یوزهای کشور اهتمام ورزند. چرا که یوزپلنگ تنها یک میراث طبیعی متعلق به یک منطقه خاص نیست بلکه هدف از حفاظت آن ها پاسداشت یک میراث ملی و جهانی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 آبان 1397 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 26

به "9 شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید