آخرین تلاشها برای نجات خانه تاریخی زند نوابی

به گزارش مجله آی سیب، پرونده بنا ثبتی زند نوابی، در سال 1388 همراه با 34 پرونده خانه تاریخی دیگر از تهران با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی کشور خارج شد. در طول 11 سال گذشته تعدادِ زیادی از این بناها تخریب شدند و تعدادِ دیگری از آن ها همچنان درگیرودار حفاظت یا تخریب با طرح های مختلف آنالیز می شوند. خانه تاریخی ولی زند نوابی نیز از این قاعده مستثنی نبود و یک سال بعد و با حکم قطعی دیوان در سال 1389، حکم تخریب را گرفت و در همان زمان بخشی از خانه تخریب شد.

آخرین تلاشها برای نجات خانه تاریخی زند نوابی

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بخش دوم تخریبِ این خانه که سال 1385 در فهرست آثار ملی ثبت شده بود، با دومین حکم تخریب آن در سال 1397، حدود یک ماه قبل انجام شد؛ تخریبی یک روزه که با کوشش های یکی از مدیران کل سابق میراث فرهنگی متوقف شد، اما بخشِ زیادی خانه از بین رفته بود.

اکنون و بعد از گذشت این دوره تلخ برای بنای تاریخی زند نوابی، شهرداری منطقه 11 و میراث فرهنگی در جلسه ای با مالک برای حفاظتِ خانه کوشش هایی نموده اند؛ کوشش هایی که با شروع تخریب بنا در دی ماه سال 1389 نیز صورت گرفته بودند. محمدابراهیم لاریجانی، مدیر کل وقت میراث فرهنگی استان تهران در مکاتبه با شهرداری منطقه 6 تهران، اعلام نموده بود از تخریب بیشتر این بنا جلوگیری می نماید تا میراث فرهنگی زمان بیشتری برای گفت وگو با مالک داشته باشد؛ اقدامی که به نظر می رسد در آن موقع پاسخگو بود. هر چند در طول سال های مختلف هر از گاهی حرف هایی از تخریب آجر به آجر خانه مطرح می شد، درست مانند همین چند ماه قبل، یعنی بهمن ماه سال گذشته که کامیون حمل آجر شب ها نخاله های قسمت های تخریب شده خانه را بیرون می برد و آجرها یکی پس از دیگری کم می شد.

هنوز توافقی با مالک به دست نیاورده ایم

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران درباره جلسه برگزارشده با مالک بنا در حدود یک هفته قبل می گوید: در جلسه ای که هفته گذشته با حضور شهرداری و مالک بنای تاریخی زند نوابی برگزار گردید، توافقی به دست نیامد و به نظر می رسد وی میخواهد از ملک خود بهره های دیگری ببرد.

او با بیان این که اطلاعات بیشتر درباره این بنا تاریخی را باید از شهرداری منطقه پیگیری کرد، ادامه می دهد: گویا قرار است جلساتِ دیگری نیز برگزار گردد تا شاید بتوانیم با مالک بنا به توافق برسیم، چون شهرداری منطقه این هماهنگی ها را انجام می دهد، اگر از میراث فرهنگی برای حضور در جلسات دعوت نمایند، ما شرکت می کنیم.

وی با اشاره به رای قطعی دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج از ثبت این بنا تاریخی، می افزاید: با ابلاغ آن رای به میراث فرهنگی، به نوعی ابطال نظر میراث و ماهیت میراث فرهنگی در این بنا صادر شده است و به همین دلیل میراث فرهنگی نمی تواند اقدامی علیه رای دیوان عدالت اداری انجام دهد.

ایسنا نوشت، ادیب زاده اضافه می نماید: ما به عنوان نماینده میراث فرهنگی در صورتی که برای حضور در جلسه دعوت شویم، می توانیم حاضر شده و امیدوار باشیم تا مالک راضی به حفظ باقی مانده های این عمارت گردد.

خانه زند نوابی قبل از دومین مرحله تخریب

منبع: گردشبان
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1399

به "آخرین تلاشها برای نجات خانه تاریخی زند نوابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تلاشها برای نجات خانه تاریخی زند نوابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید