آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند

به گزارش مجله آی سیب، معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آزمایشگاه های پزشکی کشور، گفت: آزمایشگاه های پزشکی بدون اخذ تائیدیه، مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند.

آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، قاسم جان بابایی، در خصوص نحوه خدمات رسانی آزمایشگاه های پزشکی کشور در دوران کرونا، اعلام نمود: فضای انتظار آزمایشگاه های پزشکی یکی از محل های تجمع مراجعین، از جمله بیماران و ناقلین احتمالی کووید 19 است. مدیریت آزمایشگاه باید، ضمن رعایت تمامی دستورات مرتبط با آلودگی زدایی و پیشگیری از انتقال ویروس در محیط کار کارکنان، ترتیبی اتخاذ کند که فاصله گذاری فیزیکی در آزمایشگاه رعایت شده و با به حداقل رساندن تراکم مراجعین و تامین تهویه مناسب، از انتقال ویروس در صف انتظار بیماران پیشگیری گردد.

وی اضافه نمود: آزمایشگاه های پزشکی بدون اخذ تائیدیه تضمین کیفیت و ایمنی زیستی برای آزمایش های اختصاصی کووید 19 از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مجاز به پذیرش و انجام آزمایش های اختصاصی مربوط به این بیماری نیستند.

مخالف انجام تست کرونا در خانه هستیم | نگران پاییزیم | ماجرای حواشی تست کرونای فوتبالیست ها

جان بابایی با بیان اینکه تجویز آزمایش های اختصاصی کووید19، مانند آزمایش تشخیص مولکولی وسرولوژی و تفسیر آنها باید با توجه به سوابق و علائم بالینی انجام گردد، توضیح داد: این فعالیت در صلاحیت پزشکانی است که از دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت آگاه بوده و آنها را اجرا می نمایند.

وی ضمن تاکید بر اینکه آزمایشگاه های پزشکی باید از تبلیغات و پذیرش مستقیم مراجعین خودداری نمایند، اعلام کرد: مراجعه مستقیم و بدون تجویز به آزمایشگاه های پزشکی، خصوصا در خصوص افراد بدون علامت، علاوه بر تحمیل هزینه غیر ضروری، باعث گمراهی و سردرگمی بیماران و مراجعین می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تمامی آزمایشگاه های پزشکی که مجوز تشخیص مولکولی بیماری کووید 19 را دریافت نموده اند، ملزم به گزارش روزانه آمار آزمایش های صورت گرفته و موارد مثبت به دانشگاه علوم پزشکی، که تحت پوشش آن بوده، هستند، مطرح نمود: بیماران و مراجعینی که از خدمات آزمایشگاه های پزشکی و عدم رعایت استانداردها و تعرفه های مصوب ناراضی هستند، می توانند شکایت خود را به معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی منعکس و یا به وسیله شماره 190 به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گزارش نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1136

به "آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید