باید وابستگی خود به دولت را به حداقل برسانیم

به گزارش مجله آی سیب، رئیس دانشگاه فردوسی گفت: آنچه از همکاران در سال 98 انتظار دارم این است که ما باید میزان وابستگی مان به دولت را به حداقل ممکن برسانیم.

باید وابستگی خود به دولت را به حداقل برسانیم

به گزارش مجله آی سیب، دکتر محمد کافی، شامگاه گذشته در مراسم گرامی داشت مقام معلم که با حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی در دانشکده علوم این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروز در شرایطی دور هم جمع شدیم که ناملایمات و تنگناها، اراده و عزم شما را برای حرکت به سمت قله های علم و دانش کاهش نداده است.

وی اضافه کرد: انتظارات فعلی مدیران وزارتخانه و حتی دولت شاید فقط اداره دانشگاه ها باشد و اینکه دانشگاه تحت الشعاع مسائل و مسائل جامعه قرار نگیرد، اما شما با عزم و همت تمام آزمایشگاه ها را دایر، کارگاه ها را سرپا، کتابخانه ها را فعال و.... نگه داشتید و کلاس ها به نحوی برگزار شد که توانستیم در تراز یک دانشگاه ممتاز باشیم .

رئیس دانشگاه فردوسی گفت: ما در جهت گیری های دانشگاه و سمت و سوی اسنادی که باید از آن تبعیت کنیم به دنبال تعادل هستیم. باید بتوانیم در سیستمی که در آن کار می کنیم تعادل ایجاد کنیم. اگر خیلی به سمت پژوهش برویم، ممکن است آموزش تحت الشعاع قرار گیرد و اگر زیاد به آموزش بپردازیم ممکن است از ارتباط با جامعه و مسئولیت پذیری اجتماعی غافل شویم. آنچه برای ما مهم است این است که بتوانیم یک دانشگاه متعادل در تراز یک دانشگاه استاندارد و بین المللی داشته باشیم.

کافی با اشاره به اینکه از زمانی که مسئولیت دانشگاه را برعهده گرفتم، احساس می کردم که در حوزه آموزش نیاز به برنامه ریزی داریم و باید غنای بیشتری به حوزه برنامه ریزی درسی بدهیم، گفت: حرکت های خوبی در این جهت انجام شد. مدیریتی جدید و چندین واحد مختلف ایجاد شد و با آمدن دکتر پیشقدم به حوزه معاونت آموزشی تحول جدیدی را شاهد بودیم و بنا شد بتوانیم تمام نکات و ریزه کاری های آموزش را کمی کنیم و در جهت یادگیری و سنجش تلاش و روزآمد بتوانیم از تمام ظرفیت های یادگیری استفاده کنیم. در این جهت برنامه های خوبی انجام شد و از سال آینده هم با جدیت بیشتری این برنامه ها دنبال خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فردوسی مشهد امروز در ترازی کار می کند که جایگاه و تأثیرگذار آن در حوزه آموزش عالی بسیار رضایت بخش است، یادآور شد: دو روز پیش از 20 نفر از سرآمدان و استادان نمونه کشور تقدیر شد؛ از این تعداد دو نفر از استادان دانشگاه فردوسی بودند. یعنی 10 درصد از سرآمدان و استادان ممتاز دانشگاه های کشور از دانشگاه فردوسی مشهد هستند. به آقای دکتر اکبرزاده و آقای دکتر رجبی تبریک عرض می کنم.

رئیس دانشگاه فردوسی شرح داد: ما خیلی دنبال رتبه بندی نیستیم و کار خودمان را انجام می دهیم، اما طبیعتاً به رتبه بندی هم می رسیم. به صورت نسبی دستاوردهای دانشگاه بسیار مثبت بوده، اما با ایده آل ها بسیار فاصله داریم. آنچه از همکاران در سال 98 انتظار دارم این است که ما باید میزان وابستگی مان به دولت را به حداقل ممکن برسانیم. هرچه وابستگی ما به دولت بیشتر باشد به همان میزان باید دریغ سال های گذشته را بخوریم و بگوییم امسال سال سخت تری نسبت به پارسال داریم.

وی در سرانجام اضافه کرد: باید با ارتباط با جامعه بتوانیم ظرفیت های پژوهشی و فناوری را به جامعه عرضه و منابع را هم از جامعه دریافت کنیم. در این راستا دانشگاه هم امسال برنامه هایش را به این شکل برنامه ریزی کرده است. امیدواریم بتوانیم تأثیرگذاری اجتماعی را روز به روز بیشتر کنیم. این موضوع به معنای تعطیل کردن آموزش و پژوهش نیست، اما آموزش و پژوهش زمانی مؤثر است که جامعه بتواند به خوبی از آنها بهره مند شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 195

به "باید وابستگی خود به دولت را به حداقل برسانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید وابستگی خود به دولت را به حداقل برسانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید