برگزاری رویداد ملی نوآوری اجتماعی و پیشرفت ایران

به گزارش مجله آی سیب، رویداد ملی نوپیا، محیطی برای گردهمایی فعالان نوآوری اجتماعی از نقاط مختلف کشور خواهد بود که برای حل مسائل کشور با رویکرد نوآورانه و مردمی مشغول به کنشگری هستند.

برگزاری رویداد ملی نوآوری اجتماعی و پیشرفت ایران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدمحسن دوباشی، مدیرعامل ستاد پیشرفت جامع و رییس شورای سیاستگذاری نوپیا درباره این رویداد گفت: اولین رویداد ملی نوآوری اجتماعی با حمایت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) میخواهد محیطی برای گردهمایی فعالان نوآوری اجتماعی از نقاط مختلف کشور باشد. فعالانی که در موضوعات متنوع و به صورت مستقل و با تکیه بر توان مردم و یا در بستر نهادها و سازمان های حاکمیتی و یا دانشگاهی در زمینه حل مسائل کشور با رویکرد نوآورانه و مردمی مشغول به کنشگری هستند.

نوپیا در سال اول، تمرکز بیشتر بر رونمایی از مفهوم نوآوری اجتماعی دارد تا جامعه ایرانی پس از ده سال از ورود این مفهوم به فضای فکری و دانشگاهی، بیشتر با این پدیده و کارکردها و امکانات آن آشنا گردد.

محسن دنیوی؛ دبیر نوپیا در ادامه گفت که: نوآوری های فناوری پایه که تمرکز بیشتری بر ایجاد شغل، فراوری کالا-خدمات و خلق ثروت دارد و در طول دو دهه گذشته و به ویژه در ده سال اخیر رشد چشمگیری در کشور داشته است، منجر به خلق شرکت های نوپا و توسعه اکوسیستم شرکت های دانش بنیان شده است.

در چنین شرایطی، مصاحبه درباره نوآوری اجتماعی که تمرکز بیشتری بر انجام مسئولیت اجتماعی و مردم-پایگی در حل مسائل اجتماعی و فرهنگی را دارد، می تواند فرصت مناسبی برای این راستا و رویکرد در ایران باشد.

فعالان نوآوری اجتماعی نیز از فناوری و به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بعلاوه هوش مصنوعی و شبکه های اجتماعی بهره می برند و به مباحث تامین اقتصادی فعالیت خود و حتی خلق ثروت در کنار حل مسئله و انجام مسئولیت اجتماعی توجه دارند، اما تفاوت آنها با اکوسیستم استارتاپی کشور در این است که تاکید اصلی و اولیه بر خلق ثروت و مبتنی بر توسعه فناوری نیست، بلکه کوشش دارد مسائل اجتماعی را به وسیله راه چاره های اجتماعی و با ایجاد فضای مشارکت مردم حل نماید.

تمرکز بر حل مسائل اجتماعی به وسیله راه چاره های اجتماعی، ویژگی شاخص نوآوری اجتماعی و فناوری های اجتماعی و مردم پایه است.

محمد حیدری به عنوان دبیر اجرایی این رویداد اظهار داشت که رویداد نوپیا در 12 اسفند سال 1400 و در واپسین روزهای سال و در آستانه بهار و شروع قرن نو با حمایت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در سالن همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.

محمد حیدری در حاشیه رونمایی از نشان و پوستر رویداد ملی نوپیا، با دعوت از فعالان نوآوری های اجتماعی برای شرکت در این رویداد گفت: پیش از رویداد اصلی هفته پیش نشست با عنوان دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی در حوزه های مختلف برگزار و در آن شرکت نمایندگان با یکدیگر به بحث و گفتگو درباره چگونگی هم افزایی در انجام فعالیت ها و یافتن راهی برای حل مسایل خواهند پرداخت. تا به امروز یک دورهمی با حضور فعالان این بخش برگزار شده است و دومین دورهمی با موضوع نوآوری اجتماعی و نقش اندیشکده ها در حل مسائل کشور بزودی برگزار خواهد شد. وی با دعوت از فعالان و علاقه مندان دارای ایده برای حضور و ثبت نام در رویداد ملی نوپیا تاکید نمود: براساس برنامه ریزی های انجام شده، دورهمی ها تا زمان برگزاری رویداد به شکل تدریجی برگزار خواهد شد که علاقه مندان می توانند با ورود به پایگاه اینترنتی http://www.noupia.ir یا صفحه مجازی رویداد به نشانی @noupia.event نسبت به ثبت نام و شرکت در دورهمی ها و رویداد ملی اقدام نمایند.

وی درباره نام این رویداد گفت: نوپیا، واژه ترکیبی است که از دو واژه نو و پیا که به معنای ارج، مکنت و منزلت است خلق شده و اشاره به آینده ای روشن برای ایران عزیز دارد. نوپیا، مخففی از نوآوری و پیشرفت ایران نیز هست که به خواست عمومی ایرانیان برای خلق نحوی دیگر از زیستن، مبتنی بر بوم و فرهنگ و تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی ما در دنیا نو اشاره دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1939

به "برگزاری رویداد ملی نوآوری اجتماعی و پیشرفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری رویداد ملی نوآوری اجتماعی و پیشرفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید