تاج به وعده اش عمل نکرد، لیگ فوتبال یا لیگ بیانیه ها؟

به گزارش مجله آی سیب، در حالی به نیم فصل رقابت های لیگ برتر رسیده ایم که با وجود تهدیدات پیش از فصل، شاهد انواع و اقسام بیانیه نویسی از سوی باشگاه های مختلف بوده ایم. بیانیه هایی که خلاف وعده های رییس فدراسیون فوتبال در پیش از آغاز فصل جاری لیگ بوده است.

تاج به وعده اش عمل نکرد، لیگ فوتبال یا لیگ بیانیه ها؟

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش خبرنگاران، فصل، فصل بیانیه نویسی است. اصلا یکی از شروط استخدام به عنوان مدیر رسانه ای یا روابط عمومی در باشگاه های ایرانی تسلط روی بیانیه نویسی است. یعنی همانطور که سرمربی در جابجایی سعی می نماید بر اساس احتیاج تیمش بازیکنانی با ویژگی های خاصی جذب کند، گویا مدیران باشگاه ها نیز برای پست مدیر رسانه ای به دنبال افرادی می فرایند که قلم شان تیزتز است و آماده اند حتی در حال رانندگی هم بیانیه ای وتوییتی صادر کنند.

فصل جدید لیگ برتر با تاخیر و همچنین شروط زیادی آغاز شد، یکی از این شروط این بود که باشگاه ها و افراد حق ندارند به هیچ عنوان بیانیه بدهند، در غیر این صورت با آن ها برخورد می گردد. تاج، رییس فدراسیون فوتبال پیشاز آغاز فصل صراحتا اعلام نمود: کل قراردادهای سال جاری پیوست انضباطی دارد. از هفته اول برخورد خواهیم کرد. هر مربی یا بازیکنی علیه داور حرف بزند مطمئنا محروم می گردد. سال جاری مثل فیفا و یوفا عمل می کنیم و همانطور که بارها توضیح دادم بیانیه نویسی جریمه خواهد داشت.

سال نکو از بهارش پیدا شد

حواشی لیگ از همان هفته اول آغاز شد. گابریل کالدرون، سرمربی پرسپولیس در نشست خبری قبل از بازی با پارس جنوبی صحبت هایی کرد که باعث واکنش استقلالی ها شد. کالدرون گفته بود: تیم های دیگر روی مربیان و بازیکنان خارجی سرمایه گذاری نموده اند ولی ما فقط یک بازیکن خارجی آورده ایم.

او همچنین در بخشی دیگری اظهار نموده بود: اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم باید بگویم تیم های دیگر توانسته اند بازیکنان خارجی بیش تری جذب کنند. مثلا استقلال در حال جذب یک بازیکن ایتالیایی است ولی ما فقط یک بازیکن خارجی جذب کردیم.

بعد از این صحبت ها محمد نوری فر، مدیر رسانه ای باشگاه تیم فوتبال استقلال در اینستاگرام پستی منتشر کرد و به صحبت های کالدرون واکنش نشان داد. کمیته انضباطی که نمی خواست لیگ از همان ابتدا با تنش آغاز گردد مدیرهای رسانه ای هر دو باشگاه را به این کمیته احضار کرد.

داربی

کالدرون این بار در نشست خبری پیش از داربی به استقلالی ها تاخت و گفت: من از روزی که این جا بودم مدام شنیدم که گفته اند استقلال مشکل دارد. یا این که از داور شکایت نموده اند یا گفته اند مصدوم داریم. حقیقت این است که استقلال 7 بازیکن جدید و دو بازیکن خارجی گران قیمت خریده است. وقتی که شما چهار فرزند داشته باشید و یکی از آن ها سه سال قهرمان شده باشد، من سعی می کنم که به فرزندان دیگر یاری کنم که آن ها هم قهرمان شوند. فرزند دیگری که قرار است به آن توجه گردد مسوولیتش را بپذیرد و مدام شکایت نکند.

استراماچونی هم در همان نشست پاسخ او را داد: اول از همه من به آقای کالدرون خیلی احترام می گذارم چون از من بزرگ تر است و همچنین آدم مشهوری است ولی نمی دانم چرا دائما در حال صحبت درباره تیم های دیگر به جز تیم خودش است.

داربی با شکست استقلال به سرانجام رسید. انصاری فرد دو روز بعد از داربی در مصاحبه ای هم به داوری بازی اعتراض کرد و هم درباره بلیت فروشی داربی گفت: متاسفانه در بخش توزیع بلیت حق پرسپولیس تضییع شد به خاطر این که معمولا باید در بازی داربی شرایط توزیع بلیت برنامه ریزی شده باشد و ما با وجود این که دو سه روز کوشش کردیم بلیت تهیه کنیم تا برای اقوام بازیکنان یا پیشکسوتان بلیت داشته باشیم، پیروز نشدیم. من و مدیرانم هم به خاطر اعلام همبستگی با آن ها باشگاه به ورزشگاه نرفتیم.

روز بعد از این مصاحبه، باشگاه استقلال بیانیه ای منتشر کرد و به صحبت های انصاری فرد واکنش نشان داد. در بخشی از آن بیانیه آمده بود: اظهارات غیرحرفه ای و ناشایست درباره اعضای باشگاه استقلال به شغل دوم مدیرعامل، سرمربی و سرپرست باشگاه پرسپولیس تبدیل شده است! آنها باوجود اینکه برنده دربی گذشته بودند اما انگار به متصدی احضار بازیکنان و مسؤولان استقلال به کمیته انضباطی تبدیل شدند! این در شرایطی است که مدیرعامل تیم رقیب به خاطر مصاحبه های حاشیه ساز، تحریک کننده و تهدید آمیز در روزها و ساعت های قبل از دربی به کمیته انضباطی احضار نشده است!

فقط چند ساعت زمان لازم بود تا پرسپولیسی ها هم مطابق انتظار بیانیه ای منتشر کنند و جواب استقلالی ها را بدهند. در قسمتی از این بیانیه نوشته شده بود: باشگاه پرسپولیس پاسخگویی به این قبیل اطلاعیه ها که با بی احترامی، ادبیات نامناسب و زننده همراه بوده را دور از شأن خود می داند. همچنین به عنوان مجموعه ای که اهداف و برنامه های مهمتری داریم، نمی توانیم خود را درگیر چنین مسائلی کنیم. تنها به یادآوری این نکته بسنده می کنیم که باشگاه استقلال با اختصاص ندادن حتی یک قطعه بلیت به باشگاه پرسپولیس برای دربی، بداخلاقی کرد.

در این بیانیه که شب قبل از بازی با سپاهان منتشر شد به آن بازی هم اشاره نموده بودند که در بخش بعدی به آن می پردازیم.

پرسپولیس- سپاهان؛ توییت به جای بیانیه

روز قبل از بازی پرسپولیس و سپاهان، سعید آقایی، مدافع زردپوشان پستی در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرد که کمیته انضباطی آن را مصداق توهین به پرسپولیس دانست و او را تا اطلاع ثانوی محروم کرد. این محرومیت باعث شد تا باشگاه سپاهان بیانیه ای صادر کند که در بخشی از آن آمده بود: در حال حاضر تنها چیزی که می توان از قانون شکنی کمیته انضباطی برداشت کرد این است که عدالت وعده داده شده برای این فصل یک نمایش بوده است. امیدواریم کمیته اخلاق که تردیدی در صلاحیت و صداقت آنها نداریم در این قانون شکنی ها و تبعیض های کمیته انضباطی ورود کند.

در همان بیانیه ای که پرسپولیسی ها در پاسخ به بیانیه استقلال منتشر کردند بخشی بود که به مسابقه پیش روی آن ها برابر سپاهان اشاره داشت: با توجه به اتفاقات تلخ اتفاق افتاده در بازی های فصل گذشته بین پرسپولیس و سپاهان، امیدواریم یک بازی جوانمردانه و تماشاگرپسند، به دور از هرگونه حاشیه را ببینیم و از هواداران دعوت می کنیم فقط به تشویق تیم محبوب خود پرداخته و بی توجه به حاشیه ها تا دقیقه 90 از کادرفنی با درایت و بازیکنان با غیرت تیم محبوب خود حمایت کنند و احترام تیم میهمان و تیم داوری را حفظ کنند.

این بازی به حواشی زیادی برگزار گردید و در نهایت سپاهانی ها به عنوان تیم پیروز از زمین خارج شدند. هواداران پرسپولیس در این بازی علیه قلعه نویی شعار سر دادند و نیمکت نشینان دو تیم هم از راه دور به یکدیگر واکنش نشان می دادند.

باشگاه پرسپولیس فردای مسابقه به رفتار سیامک قلیچ خانی، مدیر رسانه ای سپاهان اعترض کرد و خواهان برخورد با او شد: رفتار توهین آمیز و دور از اخلاق مدیر رسانه ای باشگاه سپاهان باعث جریحه دار شدن احساسات هواداران پرسپولیس شده است. باشگاه پرسپولیس، در راستای دفاع از حرمت فضای ورزش و فوتبال، شأن و منزلت باشگاه بزرگ پرسپولیس و هواداران، برخورد قاطع کمیته اخلاق و کمیته انضباطی با این رفتار دور از شأن و اخلاق و آداب حرفه ای را خواهان است.

سپاهان هم مطابق رسم باشگاه های ایرانی پاسخ بیانیه پرسپولیس را داد. البته آن ها در این فصل با توجه به صحبت های تاج درباره ممنوعیت بیانیه نویسی، با ایجاد یک صفحه در توییتر، به جای نوشتن بیانیه، در این شبکه اجتماعی حرف هایشان را منتشر می کنند. آن ها پاسخ پرسپولیس را هم با انتشار یک ویدئو در توییتر دادند و نوشتند: کمی آهسته تر، عذرخواهی را کسانی باید بکنند که 90 دقیقه الفاظ رکیک علیه داور، مربی و تیم ما سپاهان به کار بردند تا فضای بازی را تغییر دهند.

بیانیه باشگاه ماشین سازی به خاطر توهین به مادر خطیبی

تیم فوتبال ماشین سازی در دیداری از هفته نهم در ورزشگاه آزادی به مصاف پرسپولیس رفت. این مسابقه تا دقایق سرانجامی با تساوی صفر بر صفر دنبال می شد تا اینکه داور یک پنالتی به سود پرسپولیس اعلام نمود. با اعلام پنالتی کادر فنی ماشین سازی به شدت به داور معترض شدند. پنالتی گل نشد و رسول خطیبی با حرکات دستش که به سمت آسمان بود به خوشحالی زایدالوصفی پرداخت که باعث شد هواداران پرسپولیس علیه خطیبی فحاشی کنند. فحاشی هواداران پرسپولیس به خطیبی و مادر او باعث شد بسیاری از افراد واکنش نشان دهند. باشگاه ماشین سازی هم در تقبیح این کار فردای مسابقه بیانیه ای صادر کرد که در قسمتی از آن نوشته شده بود: فارغ از هیجانات ذاتی فوتبال، توهین عده ای از تماشاگران منتسب به تیم میزبان، به والده سرمربی تیم ماشین سازی که دو شهید و دو جانباز را در راه تثبیت و پایداری انقلاب اسلامی اهدا نموده، ناراحت کننده و تاسف بار است.

پرسپولیس هم در بیانیه ای که عجیب بود اعلام نمود که هواداران پرسپولیس نمی دانستند والده رسول خطیبی مادر دو شهید بوده است! در بخشی از بیانیه پرسپولیس آمده بود: اکنون نیز ایمان داریم تماشاگرانی که علیه آقای خطیبی شعارهایی سر دادند هرگز نمی دانستند که والده ایشان مادر دو شهید والامقام هستند. حفظ حرمت ها و ارزش های والای نظام و شهدای گرانقدر نه تنها مورد تاکید باشگاه پرسپولیس است که در جامعه نیز نهادینه شده و فداکاری ها و از خودگذشتگی های شهدای گرانقدر همیشه مورد احترام مردم شهیدپرور ایران بوده و متعلق به رنگ ها در فوتبال نیز نیست.

از حمله ترکیه به سوریه تا بیانیه تراکتور

در زمانی که ارتش ترکیه به سوریه حمله نموده بود، مهدی ببری، یکی از بازیکنان تراکتور در استوری اینستاگرامش عکس پرچم ترکیه را منتشر کرد. این حرکت او باعث واکنش سیروان قربانی، بازیکن صنعت نفت آبادان شد؛ قربانی در استوری اینستاگرامش به ببری اعتراض کرد. کمیته انضباطی هر دو نفر را احضار کرد اما واکنش باشگاه تراکتور در نوع خود جالب بود. در حالی که پست ببری باعث ناراحتی بسیاری از افراد ورزشی و غیر ورزشی شده بود، باشگاه تراکتور بیانیه ای داد و اعلام نمود اجازه نمی دهد حاشیه سازان سد راه پیروزیت این تیم شوند. در بخشی از این بیانیه آمده بود: صد البته دشمنی آشکار و پنهان بدخواهان تراکتور بزرگ هر از گاهی دامن اعضای باشگاه را میگرفت که با سیاست ممانعت از ورود به حاشیه کنترل شده و همچنان تیم را در آرامش پیش می برد. اکنون که تیم قدرتمند تراکتور با غلبه بر هرگونه حاشیه جهت پیروزیت را طی می نماید، بهانه ای جدید برای بردن تیم به حاشیه و دریافت آرامش آن برای دشمنان تراکتور فراهم شده تا شاید بتوانند سرعت پیروزیت تیم را بکاهند.

اتهام کالدرون به استقلال

سرمربی پرسپولیس با روزنامه ایران ورزشی مصاحبه ای کرد و در پاسخ به پرسش در این چهار ماه بهترین و بدترین تصویری که از فوتبال ایران دیده اید چه بوده؟ گفت: بهترین تصویر هواداران مان هستند و شادی که در چهره بازیکنان در بازی آخر دیدم. چیزی که از ته قلبم دوست دارم اتفاق بیفتد این است که چه ببرم، چه ببازم نتیجه در زمین اتفاق بیفتد نه بیرون از زمین. در بازی آخر استقلال دیدم که یک گل حریف توسط داور مردود اعلام شد و یک خطای هند که پنالتی بود را داور سوت نزد. این تصویری است که من از فوتبال ایران دوست ندارم. امیدوارم چه ببرم، چه ببازم در زمین باشد. این تصویری که در بازی آخر استقلال دیدیم دوست ندارم برای تیم دیگری اتفاق بیفتد.

این مصاحبه کالدرون مطابق انتظار با واکنش باشگاه استقلال روبرو شد و آن ها در اعتراض به صحبت های او بیانیه ای منتشر کردند که بخشی از آن به این توضیح است: اظهار نظر تازه کالدرون در مصاحبه با روزنامه ایران ورزشی و این عبارت عجیب که امیدوارم نتیجه فقط در زمین فوتبال مشخص گردد؛ نه مثل بازی آخر استقلال به معنای زیر سوال بردن فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ، کمیته داوران و داوری مسابقات است. چنین اظهار نظری در هر لیگ معتبر می تواند یک اتهام بزرگ تلقی گردد و سرمربی پس از چنین اظهارنظر تند و بی مبنایی با محرومیت سنگین روبرو می گردد. کالدرون اما به این دلیل که از هفته اول لیگ برتر چنین حرف هایی را به زبان آورده و با واکنش کمیته انضباطی روبرو نشده، دچار این باور شده است که هر اتهامی را می تواند وارد کند و از مصونیت نیز برخوردار است.

سایپا نامه نوشت، فولاد بیانیه داد

یک روز قبل از بازی سایپا با فولاد، باشگاه سایپا نامه ای به کمیته داوران ارسال و رسما به اشتباهات داوری علیه این تیم اعتراض کرد. این نامه سایپا، باعث واکنش باشگاه فولاد شد و آن ها هم با انتشار بیانیه ای اعلام نمودند نامه باشگاه سایپا برای تحت تاثیر قرار دادن داوران است. در قسمتی ازاین بیانیه آمده بود: باشگاه سایپا در اقدامی عجیب متن نامه اعتراض خود به داوری ها را رسانه ای و منتشرمی نماید. از طرفی دیگر ابراهیم صادقی سرمربی سایپا رسماً اعلام می نماید که هر کس شلوغ کند و سر و صدای بیشتری داشته باشد، تیمش بهتر نتیجه می گیرد! پرسش اینجاست که روز قبل از بازی؟ مگر قرار است داور ناعادلانه قضاوت کند که باشگاه سایپا بیانیه می دهد و از داور می خواهد درست سوت بزند یا اینکه سرمربی تیم میزبان دنبال شلوغ بازی می رود! این چه رفتاری است که بعضی تیم ها در پیش گرفته اند؟

درگیری بر سر چمن مصنوعی

سپاهان در ورزشگاه وطنی قائم شهر به مصاف نساجی رفت و با نتیجه 2 بر 2 برابر این تیم متوقف شد. مسعود تابش، مدیرعامل سپاهان بعد از این بازی در مصاحبه ای از چمن ورزشگاه نساجی انتقاد کرد: بازی در خانه نساجی شرایط خوبی نداشت، چمن ورزشگاه این تیم را حتی نمی توان گفت مصنوعی است. دوستان ما در باشگاه نساجی باید فکری به حال این زمین کنند. خود نساجی هم در آنجا تمرین نمی نماید و امیدوارم به خاطر این بازی مصدومان جدیدی نداشته باشیم.

صحبت های تابش واکنش باشگاه نساجی را به دنبال داشت؛ مطابق انتظار با یک بیانیه. در قسمتی از بیانیه نساجی بیان شده بود: سال هاست همه امکانات و بودجه دولتی فوتبال دراختیار امثال شما و تیم های اصفهانی به ویژه سپاهان بوده است. امروز شما باید هم ورزشگاه وطنی را به سخره بگیرید چون درکی از کمبود امکانات نداشته و ندارید اما حتم بدانید اگر ما هم درقائم شهر و استان پر استعداد مازندران نصف امکانات شما را دراختیار داشتیم ورزشگاهی بهتر و بزرگ تر از نقش دنیا می ساختیم.

این سرانجام کار نبود و باز هم تابش مصاحبه ای کرد و پاسخ باشگاه نساجی را داد: من حتی به ورزشگاه وطنی هم انتقاد نکردم اما اعلام شد که مردم مازندران را به سخره گرفته ام. از همه تیم های لیگ فزونی سوال کنید که آیا این چمن را برای انجام بازی مناسب می دانند؟ کجا به باشگاه نساجی توهین کردم؟ ما از کیفیت زمین گل گهر هم انتقاد کردیم و آن ها هم پذیرفتند. آیا کسی در سیرجان گفت سپاهان به ما توهین نموده است؟

به گزارش خبرنگاران، به غیر از این بیانیه ها، مدیران، سرمربیان و بازیکنان فوتبال بارها در مصاحبه های مختلف از خجالت هم درآمده اند. سوال این جاست اگر باشگاه ها حق دارند که علیه دیگران بیانیه دهند، چرا مهدی تاج پیش از آغاز فصل بیانیه نویسی را ممنوع نمود و برای آن جریمه در نظر گرفت؟

اگر هم که حق با تاج است و هیچ باشگاهی حق ندارد که بیانیه بدهد چرا تا الان به خاطر نوشتن بیانیه با هیچ باشگاهی برخورد نشده است؟ به نظر می آید خط و نشان فدراسیون فوتبال قبل از آغاز فصل مثل بیشتر وعده های مسوولانش پایه و اساس محکمی ندارد و فقط برای ظاهرسازی بیان شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 648

به "تاج به وعده اش عمل نکرد، لیگ فوتبال یا لیگ بیانیه ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج به وعده اش عمل نکرد، لیگ فوتبال یا لیگ بیانیه ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید