(تصاویر) مراسم عزاداری سنتی بختیاری

به گزارش مجله آی سیب، در ایل بختیاری هرگاه کسی از جهان می رود تمامی اعضای طایفه وی ماتم زده می شوند، بطوریکه انگار نزدیکترین و عزیزترین فرد خانواده را از دست داده اند. غسل میت، خواندن نماز برجنازه، تلقین، تدفین و خاکسپاری توسط افرادی انجام می گردد که باسواد هستند.

(تصاویر) مراسم عزاداری سنتی بختیاری

خویشان، بستگان و همسایگان برای بهتر برگزار کردن مراسم به صورت نزدیک و تنگاتنگ با هم همکاری می نمایند. گروهی از نزدیکان مهمانان را به داخل مجلس راهنمایی نموده و پس از قرائت فاتحه از آنان تشکر نموده و پذیرایی می نمایند.

زمانی که مهمانان قصد ترک مجلس را دارند پیش بزرگان مجلس رفته و به آنان تسلیت می گویند. پذیرایی از کسانی که در خاکسپاری شرکت نموده اند فقط نوعی خورش تهیه می نمایند که در اصطلاح محلی به آن سرمزاری می گویند.

زنان مسن تر در مراسم عزاداری با صدایی حزن آلود اشعاری را در مدح فرد فوت شده می خوانند که به آن گاگِرِو می گویند. وقتی شخصی مرحوم می گردد، خانواده و بستگان و حتی آشنایان دورتر هم به مدت یک سال لباس عزا (لباس مشکی) می پوشند.

بختیاری ها برای یاری به خانوادهٔ متوفی و برای تأمین مخارج مراسم عزاداری که معمولاً سنگین هم هست، به آن ها یاری می نمایند. این یاری ها در گذشته به صورت اجناس مورد احتیاج مانند دادن گوسفند یا قند و بعد ها برنج بوده و امروزه به صورت نقدی هم یاری می نمایند و هرشخص به فراخور توانایی یا توافق محلی مقداری پول به آن ها یاری می نماید.

شلیک گلوله در مراسم خاکسپاری، سوم، هفتم و زمان مراسم کتل، نشانگر ارزش، احترام و بزرگداشت متوفی است.

عکاس: مریم آل مؤمن/ ایرنا

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1668

به "(تصاویر) مراسم عزاداری سنتی بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) مراسم عزاداری سنتی بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید