خبرنگاران برپایی نمایشگاهی از نامه های ونگوگ

به گزارش مجله آی سیب، تهران- خبرنگاران- مجموعه ای از نامه های دست نویس ونسان ونگوگ نقاش معروف هلندی، برای اولین بار در موزه ای در آمستردام به نمایش گذاشته شد.

خبرنگاران برپایی نمایشگاهی از نامه های ونگوگ

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی خبرنگاران از روزنامه ایندیپندنت، موزه ونگوگ آمستردام برای اولین بار در تاریخ هنر، 40 نامه دست نویس به جا مانده از ونسان ونگوگ را به نمایش گذاشته است. برای آن دسته از علاقه مندانی که امکان سفر به آمستردام و بازدید از این نمایشگاه را ندارند هم کتابی از این نامه ها منتشر شده که می توان آن را در خانه خواند.

اما چرا باید نامه های مردی را بخوانیم که به نقاشی هایش معروف است، نه نوشته هایش؟ دلیلش آن است که نامه های ونگوگ به نوبه خود یک اثر هنری هستند. نقاشی های این هنرمند حتی بدون آن که چیزی درباره خالق آنها بدانیم، همچنان مجذوب و شیفته مان می کنند اما این نامه هایش هستند که از چهره پشت نقاب پرده برمی دارند.

نینکه باکر (Nienke Bakker) متصدی نمایشگاه و ویراستار کتاب نامه های ونگوگ در این باره می گوید: او (ونگوگ) دقیقا می دانست چگونه مقصودش را برساند و افکارش را سروسامان دهد. حتی پیش از آن که به یک هنرمند تبدیل شود، استعداد تصویر کردن یک صحنه یا داستان را داشت.

بیش از 800 نامه از ونگوگ به جا مانده که بیشترشان در موزه ونگوگ نگهداری می شوند. این کلکسیون شامل نامه هایی است که وی به برادر کوچکتر و حامی مالیش، تئو، نوشته بود. این دسته از نامه های شخصی ونگوگ، جزء اصلی نمایشگاه و کتاب مذکور در آمستردام هلند هستند. این نمایشگاه تا 10 ژانویه (21 دی 99) ادامه خواهد داشت.

به گفته باکر، ونگوگ نگارشی جذاب داشت. نامه های وی درباره زندگی روزمره اش هستند اما طوری نوشته شده اند که همه می توانند با آنها ارتباط برقرار کرده و درکشان کنند.

ونسان ونگوگ یک نقاش پسادریافتگر هلندی در سده نوزدهم بود که از کودکی به نقاشی علاقه داشت ولی تا اواخر دهه دوم زندگی اش دست به قلم نشد. او بسیاری از کارهای شناخته شده اش را در دو سال آخر عمرش تکمیل کرد و در یک دهه بیش از دو هزار و 100 کار هنری تولید کرد که شامل 860 نقاشی رنگ روغن و بیش از 1٬300 نقاشی با آبرنگ، طراحی و چاپ هستند.

این هنرمند پرآوازه اواخر عمر به شدت با بیماری روانی اختلال دوقطبی و فشار روحی دست به گریبان بود. افسردگی و مسائل روانی او روز به روز وخیم تر می شد تا این که در نهایت در 37 سالگی به زندگی خود انتها داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 1436

به "خبرنگاران برپایی نمایشگاهی از نامه های ونگوگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برپایی نمایشگاهی از نامه های ونگوگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید