پیگیر استرداد 1300 شیء تاریخی به کشور هستیم

به گزارش مجله آی سیب، رئیس سازمان میراث فرهنگی خبر داد: در طول 18 سال، یک هزار و 540 قلم شیء تاریخی از پنج کشور به ایران مسترد شد، اکنون نیز در حال پیگیری برای بازگرداندن 1300 قلم شیء تاریخی به کشور هستیم و همچنان همه حراجی های دنیا را رصد می کنیم.

پیگیر استرداد 1300 شیء تاریخی به کشور هستیم

به گزارش مجله آی سیب، به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که همزمان با روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر سیما حضور یافت به توسعه کمی و کیفی موزه ها در کشور در طول سال های گذشه اشاره کرد.

او گفت: از سال 1309 تا پیش از انقلاب اسلامی، 43 موزه در کشور فعال بوده اند، از ابتدای انقلاب تا آغاز به کار دولت تدبیر و امید 429 موزه فعال داشتیم و از سال 92 (آغاز کار دولت تدبیر و امید) تا امروز 208 موزه به موزه های کشور اضافه شده و تعداد موزه ها از مرز عدد 600 عبور کرده است.

وی از برگزاری نشست های تخصصی و برنامه های متنوع در موزه های سراسر کشور، در هفته آینده اطلاع داد و افزود: عموم مردم می توانند از این برنامه ها استفاده کنند، خوشبختانه بازدید از موزه ها در سبد هزینه خانواده ها جای خود را باز کرده و در چند سال اخیر رشد داشته است.

مونسان با اشاره به توسعه کمی و کیفی موزه ها در کشور، بیان نمود: از سال 1309 تا پیش از انقلاب اسلامی، 43 موزه در کشور فعال بوده است، همچنین از ابتدای انقلاب تا آغاز به کار دولت تدبیر و امید 429 موزه فعال داشتیم و از سال 92(آغاز کار دولت تدبیر و امید) تا امروز 208 موزه به موزه های کشور اضافه شده و تعداد موزه ها از مرز عدد 600 عبور کرده است.

معاون رئیس جمهور همچنین نسبت به لزوم تشویق و همراهی بخش غیردولتی برای حضور در حوزه موزه داری و راه اندازی موزه های خصوصی تاکید کرد و افزود: بسکمک از افراد هستند که اشیای باارزش و کلکسیون های شخصی دارند، ما تلاش کردیم با حمایت و همراهی، این افراد را در راه اندازی موزه و در معرض دید قرار دادن این اشیا تشویق کنیم.

مونسان تاکید کرد: از 45 موزه غیردولتی امروز به تعداد 129 موزه رسیده ایم، ارائه مجوزها و حمایت از موزه های خصوصی با این هدف که مردم در راه اندازی موزه نقش داشته باشند دنبال می شود، موزه های کشور در سه سطح ملی، منطقه ای و محلی فعالیت دارند و سعی ما بر این است که موزه های محلی از سوی خود مردم ایجاد شود.

موزه های غیردولتی نمی توانند اشیای زیرخاکی نمایش دهند

او با بیان اینکه موزه های غیردولتی نمی توانند اشیای زیرخاکی را در اختیار داشته باشند، افزود: راه اندازی موزه غیردولتی کار سخت و پیچیده ای نیست، افرادی که علاقه مند فعالیت در این بخش هستند اعلام آمادگی می کنند و پس از بازدید کارشناسان ما از اشیای مورد نمایش و تأیید آن ها، مجوز راه اندازی موزه صادر می شود، راه اندازی این موزه ها در نقاط مختلف کشور به ایجاد اشتغال جوانان تحصیل کرده در این بخش نیز کمک بسزایی می کند، به همین دلیل ما تلاش می کنیم حمایت و همراهی لازم را با علاقه مندان موزه داری غیردولتی داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه سال گذشته به ازای هر 10 روز یک موزه در کشور راه اندازی شده است، ادامه داد: اگر موزه داران غیردولتی علاقه مند به راه اندازی موزه در بناهای تاریخی باشند ما در مرمت و احیای آن بنا حمایت های لازم را خواهیم داشت، همچنین امکان نمایش اشیا به صورت مشارکتی نیز وجود دارد.

تا نیمه اول امسال، 1300 شیء تاریخی را به کشور مسترد می کنیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره استرداد آثار تاریخی به کشور گفت: برای شناسایی و استرداد اموال تاریخی کشور تلاش ها و اقدامات زیادی انجام می شود. ایرانیان خارج از کشور نیز در این حوزه اقدامات بسیار مناسبی داشته اند، مثلاً درباره سردیس هخامنشی که در یک حراجی در کشور آمریکا به فروش گذاشته شده بود، یکی از هم وطنان این موضوع را به مراجع داخلی اطلاع داد و بلافاصله پیگیری و اقدامات حقوقی ما آغاز شد.

او با بیان این که خوشبختانه با انجام اقدامات حقوقی و ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز، جلوی حراج این اثر تاریخی گرفته شد و سال گذشته سردیس هخامنشی به کشور برگشت، ادامه داد: خوشبختانه روند استرداد آثار تاریخی به کشور روند رو به رشدی داشته است، از دهه 80 تاکنون 1540 قلم شیء تاریخی از کشورهای آمریکا، انگلیس، بلژیک و امارات به کشورمان بازگردانده شده و ما در حال پیگیری بازگرداندن بسته ای شامل 1300 قلم شیء تاریخی به کشور هستیم، امیدواریم در نیمه اول سال 98 این بسته ارزشمند به ایران برشود.

وی همچنین در دستور کار بودن استرداد اموال و اشیای تاریخی کشور به صورت جدی را از دیگر اقدامات این سازمان می داند و نسبت به رصد همه حراجی ها در جهان تاکید کرد.

برگزاری نمایشگاه های موزه ای مشترک با اروپا در دستور کار است

او با بیان اینکه موضوعات فرهنگی یکی از موضوعات مهم برای معرفی و شناساندن یک ملت است، ادامه داد: ما کشوری غنی با داشته های فرهنگی و تاریخی باارزش داریم و باید با استفاده از این ظرفیت ها چهره واقعی ایران را به جهان معرفی کنیم، برگزاری موزه های مشترک با همین هدف در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و در نوروز 97 نمایشگاهی از آثار موزه لوور در موزه ملی ایران برپا شد، همچنین نمایشگاهی از آثار موزه ملی ایران در موزه لوور فرانسه راه اندازی شد که مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت، برگزاری این نمایشگاه های موزه ای مشترک با سایر کشورهای اروپایی در جریان است.

مونسان با اشاره به راه اندازی نمایشگاه آثار موزه ملی ایران در هلند که بیش از 150 هزار نفر از آن بازدید کردند، ادامه می دهد: این آثار در اسپانیا به نمایش گذاشته شد که در هفته اول 30 هزار نفر بازدیدکننده داشت، نمایشگاه موزه ای مشترک با کشورهای کره جنوبی، ارمنستان، اسپانیا و آلمان نیز در دستور کار قرار گرفته است، همچنین آثار و اشیای تاریخی ما در نمایشگاهی در کشور چین به نمایش درخواهد آمد، برگزاری این نمایشگاه ها به شناخت واقعی ملت ها از یکدیگر و دیپلماسی فرهنگی کمک شایانی می کند.

تا کنون هیچ سهمیه ثبت جهانی را از دست نداده ایم

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با یادآوری تعداد پرونده های ثبت شده ایران در یونسکو یعنی 22 اثر فرهنگی و تاریخی و یک اثر طبیعی، ادامه داد: همه کشورها سالانه یک سهمیه برای ثبت جهانی آثار خود دارند و ما تاکنون هیچ سهمیه ای را برای ثبت جهانی از دست نداده ایم.

او افزود: ثبت پرونده های مشترک در حوزه میراث ناملموس فرصت خوبی است که باید از آن استفاده کنیم، گستره ایران فرهنگی از مرزهای کشورمان فراتر است و همین موضوع سبب شده تا میراث ناملموس ما در کشورهای منطقه نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی یکی از دغدغه های مردم در این حوزه را ثبت میراث ناملموس کشور به نام کشورهای دیگر بیان می کند و ادامه می دهد: گستره ایران فرهنگی این موضوع را رقم زده است، با توجه به اینکه هر کشور سالانه یک سهمیه برای ثبت جهانی دارد ما باید با استفاده از فرصت ثبت مشترک استفاده کنیم، در پرونده نوروز ثبت مشترک رخ داد و کشورهای حوزه نوروز این میراث را به صورت جمعی به ثبت رساندند که همین امر منجر به افزایش عمق نفوذ نوروز شد.

جنگل های هیرکانی و دو تار امسال به یونسکو می روند

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه ترجیح داد از اقدامات اجرا شده در این حوزه صحبت کند: ثبت میراث ناملموس به صورت مشترک علاوه بر این که عمق نفوذ فرهنگی را به دنبال دارد، این فرصت را به ما می دهد که امکان ثبت جهانی میراث ناملموس بیشتری را داشته باشیم، برای سال 2019 هنر ساختن و نواختن دوتار از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث ناملموس جهانی ارائه می شود، سال گذشته هنر ساختن و نواختن کمانچه به ثبت جهانی رسید و بر اساس اولویت، پرونده های میراث ناملموس در دست تهیه است.

او به تهیه پرونده جنگل های هیرکانی که در حوزه استان های گلستان، مازندران، گیلان و سمنان قرار گرفته است برای ارائه در یونسکو در سال 2019، اشاره کرد و افزود: تاکنون 13 اثر ایران در حوزه میراث ناملموس به ثبت جهانی رسیده اند، ما در این بخش در منطقه رتبه چهار و در جهان رتبه 9 را داریم.

مونسان با اشاره به این که بیش از 32 هزار و 478 اثر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و 1983 میراث ناملموس، 570 اثر طبیعی و 1322 اثر منقول در فهرست میراث ملی ثبت شده اند، افزود: بیش از 100 هزار هکتار بافت تاریخی در کشور شناسایی و حریم آن ها تعیین شده است که اقدامات و برنامه های مرمتی و حفاظتی از این منطق در دستور کار سازمان میراث فرهنگی است، همچنین 2 هزار بنای تاریخی کشور مالک خصوصی دارند و سازمان میراث فرهنگی با برنامه های حمایتی و تشویقی، مالکان را در حفاظت و نگهداری از این بناهای تاریخی همراهی می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: isibcase.ir شناسه مطلب: 209

به "پیگیر استرداد 1300 شیء تاریخی به کشور هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیر استرداد 1300 شیء تاریخی به کشور هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید